Mümin Sekman

Şıklıkta 5 askı kuralına dikkat!

Erkek giyiminde kişiye özel koleksiyonlar hazırlayan Namık Gökçeer, işadamlarına ’iyi giyimli’ olmayı değil ’iyi giyinme’lerini tavsiye ediyor. İşin sırrı ise ’beş askı kuralı’nda saklı.

İş dünyasında esnek çalışma modellerinin uygulanmaya başlamasıyla yerini "smart casual" denilen şık ve rahat kıyafetlere bırakan takım elbiseler, yüz yüze iletişimin artması ve iş seyahatlerinin yoğunlaşmasıyla itibarını geri kazandı. Erkek giyimde takım elbisenin gücü temsil ettiğini söyleyen La Misura Genel Müdürü Namık Gökçeer, "Eskiden takımlar belli olduğundan giyim gafı yapmak mümkün değildi. Ancak şimdi farklı tarzlarda takım elbiseler var. O nedenle dikkatli giyinmek lazım" diyor. Tayfun Bayazıt’tan Mehmet Cansun’a, Yılmaz Ulusoy’dan Vural Ak’a kadar iş, siyaset, sanat ve spor dünyasının önde gelen 600 ismine kıyafet tasarlayan Namık Gökçeer, iyi giyimli olmaktan çok, iyi giyinmenin önemli olduğunu söylüyor.

Türkiye’de iyi giyinen işadamı ve bürokratların az olduğunu belirten Gökçeer, "Rahmi Koç, Faruk Süren, Bülent Eczacıbaşı ve yeni nesilden ise Can Akçay bu işi doğru yapıyor. Kendilerine has tarzları var" diyor. Ona göre her yönetici kendine bir iş gardırobu kurgulamalı. Bunu hazırlarken de mutlaka ’beş askı kuralı’nı gözetmeli.

"Askılar sizi pazartesiden cumaya kadar taşımalı" diyen Gökçeer, ilk askıya düz antrasit -koyu gri- takım elbiseyi yerleştiriyor ve ekliyor: "Bu hayat kurtarır. Kahverengiden beje, mavi ve lacivert tonlarından pembeye kadar her türlü renk birleşmesine son derece açıktır." İkinci sırada ise iyi bir toplantı elbisesi olarak tanımladığı lacivert çizgili takım elbise geliyor.

Üçüncü askıda günü geceye bağlayan, olumlu ve olumsuz törenlerde giyilebilen siyah takım elbise var.

Dördüncü sırada gardırobun jokeri olan blazer ceket yer alıyor. Hem smart casuel’e hem de resmiyeti yüksek gecelere yatkın olan bu ceketi perşembe giysisi olarak da adlandırmak mümkün.

Beşinci ve son askıda ise gömlek, kravat ve süveter çeşitlemesinde eşleşme yapabilmek için blazer cekete göre alınan gömük kareli başka bir spor ceket bulunuyor. Bu beş askıyı belirledikten sonra sıra takım elbiselerin içine giyilecek gömlekleri belirlemeye geliyor. Seçimlerin resmiyet derecesine göre yapılması gerektiğini söyleyen Gökçeer, "Beyaz düz poplin gömlekler resmiyet derecesi en yüksek olanlardır.

Resmiyet derecesini daha da yükseltmek için ya kendinden desenli ya da düz kravat seçilmelidir" diyor ve ekliyor: "Erkeklerin dolabının yüzde 60-70’ini düz beyaz, geri kalanını ise beyaz zemine mavi çizgili, düz mavi ve renkli çizgili gömleklerden oluşmalıdır. Ceket ve gömleklerinizi de taş ve toprak rengi koton pantolonlarla tamamlayabilirsiniz."

Desen dengesine dikkat!
Aynı tasarıma sahip desenleri birlikte kullanırken ölçek ve ebada dikkat etmeniz gerekiyor. Zira tasarımdan biri küçük, diğeri büyük olmazsa ortaya komik görüntüler çıkıyor. "Mesela çizgili takım elbise, gömlek ve kravat bir arada kullanılacaksa karşı tarafa düzenlenmişlik hissi vermek için gömlek en ince, takım elbise orta, kravat ise en geniş çizgilisinden seçilmeli" diyor Namık Gökçeer. Bir çizgili bir kareli desenli kıyafetler bir araya geldiğinde ise bir önceki kuralın tam tersi geçerli. Yani çizgi aralığı nasılsa desen aralığı da aynı olacak.

Yazar: Elif Akın
Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.