Mümin Sekman

Saliselik farklar için günlerce çalışmak

Başarıya kolay ulaşılmadığını hepimiz biliyoruz. Bazı başarılar var ki onlara ulaşmak için kendini adamak gerekiyor. Ramil Guliyev’in elde ettiği başarı da onlardan biri. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 200 metrede erkekler dünya şampiyonu oldu. Nasıl mı? Saliselik farklar için günlerce çalışarak...

Ramil Guliyev’in inanılmaz öyküsü… Şampiyonluk nasıl geldi?

Londra'da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'nda ülkemizi temsil eden Azerbaycan asıllı Ramil Guliyev, 200 metre erkeklerde dünya şampiyonu olarak adını tarihe yazdırdı. Peki Guliyev kimdir, geçmişte neler yaşadı? İşte 1990 doğumlu sporcunun hayatıyla ilgili dikkat çeken bilgiler...

2011 yılında Türk pasaportu alan ve 2013 yılından itibaren Türkiye’de yaşamaya başlayan Azerbaycan asıllı Türk atlet, Londra’da 56 bin kişinin önünde çıktığı 200 metre erkekler yarışını 20.09’luk derecesiyle dünya şampiyonu olarak tamamladı. Ramil, bu sonuçla Türkiye’nin Dünya Atletizm Şampiyonaları tarihindeki ilk altın madalyasını kazanmış oldu.

17 Yaşında Parladı

Guliyev henüz 17 yaşındayken kısa mesafe yarışlarda adından söz ettireceğinin sinyallerini vermeye başlamıştı.

2007 yılında Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava kentinde düzenlenen Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası’nda 200 metrede ikinciliği göğüsleyen Guliyev, o yıllarda efsanevi atlet Usain Bolt’un derecelerini zorlamaya başlamıştı bile.

Ramil Guliyev 2007’de Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası’nda. Guliyev Azerbaycan adına mücadele ettiği bu yarışı 2. sırada tamamlamıştı.

2016’daki Rio Olimpiyatında sekizinci, Avrupa Şampiyonası’nda ise ikinci olan Guliyev muhteşem finalden sonra, “Sürpriz olmadı. Elimden gelen her şeyi gösterdim. En iyi yarışımı doğru zamanda gösterme fırsatı buldum” dedi.

2 Salise İçin 2 Ay Çalıştı Ve Kazandı

Guliyev tarihi yarışta rakiplerini 2 salise ile geçerken son röportajında şu ifadeleri kullanmıştı; “Şu an hiç vakit olmuyor çünkü çok fazla antrenman yapıyorum. Hocayla oturup yarışlarımı tekrar izliyoruz. İdmanlarımın analizlerini yapıyoruz. 9.97 ile 9.95 arasında sadece 2 salise fark var ama o 2 saliseyi 2 aylık antrenman fark ettiriyor. Diyelim ayağını 2 derece sola kaydırdın, o bile çok büyük bir farka yol açıyor. Adımı farklı atmak için 2 ay çalışırsın, 10.42 koşsan çok büyük fark olmaz. Ama 9.97 ve 9.95 ile belki dünya şampiyonluğu ve sekizinciliği gibi bir farkı getirir.”

Guliyev’in Bir Günü Nasıl Geçiyor?

Daha önce bir gününün nasıl geçtiğini anlatan Guliyev’in programında her gün 10 saat idman yaptığı görülüyor, bu program dünya şampiyonu olmak için ne kadar büyük fedakarlık ve azim gerektiğini gözler önüne seriliyor.

  • 08.30 Uyanış
  • Kahvaltı
  • 3 saat antrenman
  • Yemek ve uyku
  • 4 saat 2.antrenman
  • 3 saat 3. Antrenman
  • 19.30 Yemek
  • 20.00 1.5 saat masaj
  • 1 saat oyun veya analiz
  • Sonra da uyku…

 

Kaynak: http://www.skor.sozcu.com.tr