Mümin Sekman

Psikiyatrisler, işsizlik psikolojisi için çağrı yaptı

Dernek genel başkanı Şeref Özer, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK’in açıkladığı rakamların, işsizlik oranlarının ürkütücü bir düzeye ulaştığını gösterdiğini bildirdi.

Verilerden, işsizliğe bağlı ruhsal sorunların giderek artacağının anlaşıldığını ifade eden Özer, depresyon, anksiyete bozukluklarının yaşanabileceği, bireylerin alkol ve madde kullanımına yönelebileceği ve sorunlarla başa çıkmak için şiddete başvuranların artabileceği görüşünü aktardı.

Türkiye Psikiyatri Derneği’nin aralık ayından bu yana işsizliğin yaratacağı ruhsal bozukluklarla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ve ilgili tüm kurumları uyarmayı sürdürdüğünü ifade eden Özer, açıklamasında şunları kaydetti:

’’Tüm uyarılarımıza karşın bugüne dek bu yönde bir girişim olmadığını üzülerek görüyoruz. Dernek olarak, ilgili kurumları acil önlem almaya çağırıyoruz. Ruhsal sorunların artması, hem iş bulma umudunun yitirilmesi hem de işini kaybetmeye ilişkin kaygı, bunun kaynaklarına yönelen öfkenin ve toplumsal tepkilerin ortaya çıkması riskini artıracaktır.

Sorunların daha acı sonuçlara yol açmadan çözülmesi için işsizlere yönelik sosyal politikalar geliştirilerek hızla uygulanması, işsizlere verilen işsizlik yardımının süresinin uzatılması, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmalarının sağlanması, işsizlerin ailelerine ve çocuklarına yönelik temel yaşam gereksinimlerinin sağlanması, Sağlık Bakanlığı ve diğer sağlık kuruluşları öncülüğünde ruhsal destek ünitelerinin kurularak hızla yaşama geçirilmesi gereklidir. Bu krize müdahale sürecinin ana aktörü, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarıdır. Türkiye Psikiyatri Derneği’nin, bir meslek örgütü olarak gereken desteği vermeye hazır olduğunu yeniden vurgulamak isteriz.’’

Kaynak: http://Haber7