Mümin Sekman

Pozitif enerji yiyecekleri

POZİTİF ENERJİ YİYECEKLERİ

SABAH GAZETESİ

İnsanların enerjisiyle besinlerin enerjisini birleştirin diyen Tijen İnaltong kitabında önemli sırlar veriyor. Mutfaktaki Zenin yazarı İnaltong Aktüele anlattı

Geleneksel Çin Tıbbına göre sabah 07.00 ile 11.00 arası krallar gibi yenilecek zaman. Sabah kalktığınızda ilk iş olarak bir su bardağı ılık suya yarım limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal koyup için. Bir şey yemeden önce 20 dakika bekleyin. Böylece vücut güne gülümseyerek başlayacaktır. Bu sözlerin sahibi bu hafta piyasaya çıkan Mutfakta Zen kitabının yazarı Tijen İnaltonga ait. İnaltong sağlıklı yaşamın sırlarını Aktüele anlattı.

Yemeğin ruh halini; ruh halinin de yemek seçimini değiştiren bir şey olduğunu söyleyen İnaltong, vücudun kendini yenileme yeteneği var, ama kullanmasına olanak tanımıyoruz diyor. İnaltong besinlerin enerjisiyle insanların enerjisini birleştirerek sağlığa kavuşmanın yollarını açıklıyor.

Yaz mevsimi için ideal mönülerin yanı sıra Duyarlı enerji içeren besinler, Değişken enerji içeren besinler, Durağan Enerji veren besinlerin de tek tek anlatıldığı Aktüelde aynı zamanda Zen mutfağı ve farkındalık da ele alınıyor. İnaltong, Evde taze mevsim sebzeleriyle sade besleyici ve doyurucu bir yemek hazırlamışsınız.

Telaşsız sofraya oturmuş, huzurla yiyor, yavaş yavaş çiğniyorsunuz. Yemekten aldığınız hazzın da vereceği şifanın da farkındasınız. İşte Mutfakta Zende bahsetmeye çalıştığım farkındalık bu diyor. İşte Aktüelde yer alan sağlıklı yaşamın sırlarından bazıları

* Aşırı tatlı yiyen biri, yediği basit şekerler yüzünden sürekli inişli çıkışlı bir ruh haline sahiptir. Şeker kan şekerini yükseltir. Bir an iyi hissedersiniz kendinizi, sonra hızlı bir tükeniş gelir. Çözüm daha yavaş karbonhidratların tercih edilmesi.

* Çin Tıbbına göre kalp, ruhun ve zihnin yöneticisidir. Bu dönemde güçlü bir zihin için limon, pirinç, yulaf, buğday, kalsiyum, magnezyum, silikon içeren besinler yemek gerekiyor.

* Enerjinizi reçel ve tereyağı yerine tam tahıllar ve meyvelerden alın.

* Bağırsakların iyi çalışması ve bakterilerden korunması için yoğurt çok yararlıdır. Çünkü yoğurttaki bakteriler bağırsaklardaki fazla rafine gıda ve aşırı ilaç kullanımından dolayı azalan iyi huylu bakterilerin artmasına neden olur.

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.