Mümin Sekman

Para mutluluk getirmez, peki mutluluk para getirir mi?

PARA MUTLULUK GETİRMEZ, PEKİ MUTLULUK PARA GETİRİR Mİ?

KAYNAK: RADİKKAL

Avustralya''daki Mutluluk Enstitüsü''nün kurucusu Timothy Sharp, "Mutluluk seviyesini artırmak için insanları paradan başka şeyler düşünmeye teşvik ediyoruz" diyor. Saati 114 dolardan mutluluk dersi verilen enstitüde, ''Parayla saadet olmaz'' deniyor.

REUTERS - SYDNEY - Mutlu olmak için milyarlarca liraya ihtiyacınız yok. Avustralya''daki Mutluluk Enstitüsü''nde birkaç yüz doları gözden çıkaran mutlu oluyor.

Enstitünün kurucusu Timothy Sharp, "Mutluluk seviyesini artırmak elinizde. Biz de bunu öğretiyoruz" diyor. Uzmanlara göre mutluluğun sadece yüzde 15''ini gelir durumu ve diğer finansal faktörler belirliyor. Gerisi ise hayata karşı belirlenen tavır, yaşamın kontrolünü elinde bulundurmak ve insan ilişkileriyle ilgili.

Araştırmalar barınak ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra daha fazla zenginliğin mutluluğa az bir katkısı olduğunu gösteriyor. Mutluluğu destekleyen faktörler arasında uyku, egzersiz, yaşanılan anın tadını çıkarmak ve seks ilk sıraları alıyor.

Fakirleri bir düşün!

2003 yılında çalışan 1000 kadın arasında yapılan bir ankete göre seks en büyük mutluluk kaynağı. ABD''li ekonomistlerin 16 bin kişiyle yaptıkları araştırmalar da cinsel ilişkiyi ayda bir yerine haftada bir sıklıkla yaşamanın yılda 50 bin dolarlık zam almakla aynı derecede mutlu ettiğini ortaya koyuyor.

Davranışçı ekonomistler paranın mutluluğu artırmadığını çünkü insanların kendilerini sürekli daha zengin insanlarla kıyasladığını söylüyor. Buna karşılık Mutluluk Enstitüsü, ''Mutlu olmak istiyorsanız kendinizi sizden fakir insanlarla kıyaslayın'' diyor.

Cornell Üniversitesi tarafından yapılan bir anket de bu söylemi doğruluyor.
Araştırmayı gerçekleştiren profesör Robert Frank, ankete katılanlara herkes 200 bin dolar kazanırken 110 bin dolar kazanmayı mı yoksa herkes 85 bin dolar alırken 100 bin dolar kazanmayı mı tercih ettiklerini sorduklarını ve yanıtın ikinci şık olduğunu söyledi.

Mutluluk Enstitüsü''nün amacı insanları mutsuzluk getiren kıyaslamalar yapmaktan uzaklaştırarak, banka hesaplarından başka şeyler de düşünmeye teşvik etmek. Sharp, "Kendimi Bill Gates''le kıyaslasaydım hep mutsuz olurdum. Ama iş sağlığa geldiğinde ondan öndeyim" diyor.

Bir yıldır hizmet veren enstitüye kayıt olanlar saati 114 dolar karşılığında iyi hissetmenin yollarını öğreniyor.

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.