Mümin Sekman

Ömür boyu ders çalışmak...

Sabah/

Ders çalışmak zorunluluğu okuldan sonra da devam eder!

Acaba "Ders çalışmak", okul bitince insanın hayatından çıkan bir olgu mu? Bunun böyle olmadığını son olarak ABD Dışişleri Bakanı Condoleezzaa Rice''ın içine düştüğü durumdan da gördük. Rice, hafta içinde Paris''teki konuşmasında salondan gelen bir soruya cevap verirken dinleyicilere, 1947 yılında Yunanistan ve Türkiye''nin iç savaşlardan zarar gördüğünü söylemişti.

Şimdi Rice''ın bu "bilgisizliği" enine boyuna tartışılıyor Amerikan ve dünya medyasında. Örneğin The New York Times Gazetesi''nde Rice''ın 1947 yılında Yunanistan ile Türkiye''de iç savaş yaşandığı yönündeki sözlerine karşı, "Yunanistan, evet. Ama ya Türkiye? Onun kariyerine sahip birinden beklenen bilgiye sahip değil" yorumu yapıldı. ABD''deki Fransız Merkezi yöneticisi Guillaume Parmentier''in "Çok göz kamaştıran bir hataydı" sözleriyle birlikte, "O zeki biri evet, bu kariyere sahip olan birinden beklendiği kadar bilgili olduğunu düşünmüyorum" ifadelerine de dikkat çekildi. ABD ile Türkiye ve Yunanistan''ın ilişkilerini, "ittifak" düzeyine getiren ve Truman Doktrini''ne dayanan 1945-47 arasındaki gelişmeleri hayal meyal hatırlamak, bir Amerikan Dışişleri Bakanı''na yakışmıyor gerçekten. Demek ki Rice, dersini iyi çalışan biri değil. Örneğin Rice''ın seleflerinden Henry Kissinger, hayatta böyle bir hata yapmazdı.

Bu tablonun sonucu ne olabilir? Şu anda dünyada, savaşa ve barışa karar veren süper güç Amerika''nın yöneticilerinin eksik ve yanlış bilgilerle karar alabilecekleri kuşkusu doğuyor. Ve mesela "Acaba Rice veya patronu Bush, İran hakkında ne kadar doğru bilgilere sahipler ki, bu ülkeyi tehdit ederlerken haklı olduklarına inanalım" şeklindeki sorular duyuluyor. Nitekim 1947''de Türkiye''de iç savaş vardı" dediği toplantıda İran''ı da "totaliter devlet" diye niteleyen Rice''ın bu yorumuna karşı, Paris Merkezli Stratejik Araştırma Kurumu yöneticisi François Heisbourg, " İran''ın totaliter olduğuna dair kanıt ortaya koymadı çünkü elinde hiç yok. Bu çok korkutucuydu. Amerikan tarafında bir esneklik olmadığı sürece, gerçek bir krize doğru yol alıyoruz" açıklamasında bulundu.

Bu tür ders çalışmayan insanlara bir örnek de bizden verelim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yardım malzemesini Endonezya''ya götüren ekibin içinde yer alan AK Parti Sinop Milletvekili Cahit Can, dönüşünde Sinoplu seçmenlerine şunları anlattı: "Endonezya''da Kalamantan adında bir ada var. Burada, beyaz insanları yiyen zenci bir kabile yaşıyor. Felaket bölgesinde misyonerlik yapmak isteyen bir grup Fransız, buradaki insanları Hıristiyan yapmak için adaya gitmişler. Yerliler adaya giden 20 misyonerin tümünü yemiş. Şu anda misyonerlerden hiçbir iz yok!.. Eğer Can gittiği ülke hakkında önceden biraz ders çalışsaydı, Kalamantan''ın (Borneo) nüfusunun çoğunlukla Hıristiyan olduğunu ve yamyamların yaşadığı bir ada olmaktan öteye özelliklerinin bulunduğunu bilecekti. Ve seçmenlerine Battal Gazi öykülerini andıran masalsı bilgiler anlatmayacaktı.

Ders çalışmamanın örneklerinden biri de Mustafa Sarıgül değil mi? Sarıgül Kurultay''da biraz CHP''nin ''kurultaylar tarihi'', biraz ''sosyal demokrasi''den ''ortanın solu''na geçiş süreci hakkında eleştirel içerikli bir konuşma yapsaydı ve sosyal demokrasinin dünyadaki dünü ve bugünü hakkında bilgi verseydi, delegelerin gözünde Deniz Baykal''la eşit yere sahip olmaz mıydı? Evet. Ders çalışmak ömür boyu sürmesi gereken bir olgudur. Ama özellikle siyasette, ders çalışmayanlar, mutlaka bir yerde açık verir.

Yazar: Mehmet BARLAS
Kaynak: http://www,sabah.com.tr