Mümin Sekman

Olumsuz duygularımıza neler borçluyuz?

Olumsuz duygu ve deneyimler, acıdır! Seçme şansımız olsa hiç birini yaşamayı istemezdik ancak aslında olumsuz duygularımıza o kadar çok şey borçluyuz ki… Belki de bu yazıyı okuduktan sonra sizde yaşadığınız tüm olumsuzluklara şükran borcunuzu ödemek isteyeceksiniz…
 
Olumsuz duygularınızı ruhunuzun gelişimi için kullanın

Kendini iyi hissetmek birçok insanın temel amacıdır. Çaresiz, üzgün, kızgın hissetmek istemeyiz. Ancak hayat iyiyi- kötüyü, güzeli – çirkini, olumluyu – olumsuzu belli bir uyumla ve dengeyle içinde barındırır.

Ayrılık, iş yerinde aksilik, evle ilgili sorunlar, tartışmalar ve buna benzer birçok gündelik yaşam sorunları karşısında iyi hissetmek pek mümkün değildir.

Hayatımız boyunca, mutlu, umutlu, neşeli hissedeceğimiz gibi, üzgün de hissedeceğiz, kırgın da, çaresiz de hissedeceğiz umutsuz da… Hayat bu, döngüsü bu.

Değişimi getiren olumsuz duygulardır!

Özünde olumsuz duygular bize bir şeyler öğreten çok kıymetli araçlardır. Neyi farklı yapmamız gerektiğine dair yol gösterirler. Hep benzer olumsuz duyguları yaşıyorsak :

‘Neyi değiştirmeliyim?’

‘Neyi farklı yapmalıyım?’

‘Bunu neden yaşıyorum?’

‘Bu duyguyu yaşamakta payım var mı?’ sorusunu sormak gerekir.

Örneğin;

Hep kandırıldığımızı düşünüp öfke duyuyorsak bu durum; çabuk güvendiğimizi, hayatımıza girecek kişiler konusunda seçici olmadığımızı gösterir.

Bütün işler bize kalıyor, suistimal edildiğimizi düşünüp öfkeleniyorsak bu durum; gereğinden fazla sorumluluk aldığımızı, hayır diyemediğimizi, insanlara sınırlarımızı belirtemediğimizi gösterir.

Hep yanlış kişiler bizi buluyorsa bu durum; insanları iyi değerlendiremediğimizi, daha önceki yaşam deneyimlerimizden faydalanamadığımızı gösterir.

Yaşadığımız her durum, olumlu da olsa olumsuz da, bize bir şeyler öğretir. Yeter ki, onun size neyi öğretmeye çalıştığına dikkat etmeye çalışın.

Özetle;

Duygularınızın tamamına kulak verin. İyi duygu, kötü duygu diye ayırmayın. Yaşamamaya çalışmayın. Reddetmeyin, geçiştirmeyin duygunuzu. Dinleyin bakalım ne anlatıyor.

İlgili yazı: Olumsuz duygularla uzlaşmanın en etkili yolu: Kabullenmek

Üzülmeyi yaşayın ki, hayatınızda neyi değiştirmeniz gerektiğini fark edin.

Korkun ki, kendinizi korumanın yollarını bulun.

Çaresiz hissedin ki, sizi güçlendirecek yeni beceriler kazanın.

Hangi duyguyu yaşıyorsanız tadını çıkartın. O duygu elbet geçecek, ama size öğrettiği her ne ise, işte o ömür boyu yoldaşınız olacak!

Yazar: Romina Kuyumcuoğlu
Kaynak: http://www.uplifers.com

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.