Mümin Sekman

Okuduğunu anlamada yapay zeka öne geçti

Yapay zeka ile ilgili gelişmeler her geçen gün artıyor. Kimileri gelişmeleri heyecanla takip ederken, kimileri de endişeyle izliyor. Merak edilen soru ise herkes için aynı. Yapay zeka bizleri nasıl etkileyecek? Güncel bir çalışma, okuma anlamada yapay zekanın insanları geçtiğini gösterdi. Bir kaç yıl içinde akıllı robotların bu gelişiminden etkileneceğimiz kesin. Endişe mi etmeli, heyecan mı duymalı onu size bırakıyoruz.

Yapay zeka, okuduğunu anlama testinde insanları geçti

Çin´in en büyük elektronik ticaret şirketi olan Alibaba Grup tarafından geliştirilen yapay sinir ağı 100 bin sorudan oluşan "Stanford Soru Cevaplama Veri seti" okuduğunu anlama testinde insanlardan yüksek bir skora ulaştı. Alibaba´nın yapay zeka ile öğrenme sistemi 11 Ocak tarihinde yapılan okuduğunu anlama testinde 82.44 puan alarak, 82.304 puan ortalamasına sahip olan insanlardan daha yüksek bir skor elde etti.

Hürriyet'te yer alan habere göre insanlar geçtiğimiz yıllarda satranç gibi daha karmaşık oyunlarda, yüksek işlem kapasitesinin yardımıyla insanları yenmişti ancak lisan hakimiyeti bugüne kadar makineler için daha zor bir konuydu.

Makinenin test sonuçları, sorulara cevap verebilmek için çağrı merkezleri ile çalışan firmaların artık öğrenebilen makinelerle çalışabileceğine işaret ediyor.

Alibaba Araştırma Ekibi´nden doğal dil işleme uzmanı Si Luo, dikkat çeken gelişmenin, maiknelerin "yağmur nasıl oluşur" gibi sorulan büyük bir yüzdeyle doğru cevaplanmış olması olduğuna dikkat çekerek, "Geliştirdiğimiz yapay zekanın altındaki teknoloji müşteri hizmetleri, müze rehberliği ve çevrimiçi soruların cevaplanmasında kullanılabilir" dedi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com