Mümin Sekman

Öfkemizi kontrol etmenin yolları...

İşte, sokakta ya da evde... Günlük koşuşturmacalarımız içinde elimizde olmadan karşımızdaki insanlara ve olaylara sık sık öfkeleniyoruz. Peki kendimize ve çevremize zarar vermeden öfkemizi nasıl kontrol edeceğiz?

"Öfke...A. Normal,B. Herkes tarafındanhissedilen,C. Vazgeçilemeyen,D. Güçlü ancak kontrol edi-lebilir,E. Saldırganlıkla aynı şey de-ğil,F. Yukarıdakilerin hepsi.Eğer yanıtınız F ise, öfkeninherkes tarafından hissedilennormal bir duygu olduğunukabul ediyorsunuz demektir.Öfke bir davranış değildir. Ha-yatın bir parçasıdır ve toplumbize öfkemizle nasıl başa çıka-cağımızı pek de öğretemez. Pe-ki öfke nedir?

Öfke kontrolden çıkıp da yıkıcı olursa hayatı bir anda zehir edebilir. Öfkeye, engellenme, haksızlığa uğrama, fiziksel incinme, tacize uğrama, hayal kırıklığı, saldırıya uğrama ve tehdit yolaçıyor. Psikologlara göre, öfkelendiğimizde beş boyut birbiriyle ilişkili ve eş zamanlı olarak aktif olur. Bu boyutlar: nBiliş: O andaki düşüncelerimiz.

* Duygu:Öfkenin yol açtığı fiziksel uyarılma. nİletişim:Öfkemizi çevremizdekilere yansıtma biçimimiz.n Etkileniş: Öfkeli olduğumuzda hayatı algılayış biçimimiz.

* Davranış: Öfkeli olunca sergilediğimiz davranışlar.

Vücut tepkileri
Eğer dinlemeyi biliyorsak, vücudumuz bize öfkeli olduğumuzu söyler

* Duyguları harekete geçirirnStres ve gerginlik başlar nAdrenalin salgısı artar nNefes alıp verme sıklaşır nKalp atışları hızlanırnKan basıncı artar

* Vücut ve zihin "savaş"a hazırdır.

Sağlığa etkisi
* Başağrıs

* Mide rahatsızlıkları

* Solunum problemleri

* Cilt problemleri

* Sinir sistemi bozuklukları nDolaşım sorunları nFiziksel rahatsızların kötüleşmesi

* Duygusal rahatsızlıklar

* İntihar girişimi

Öfke kontrolü
Öfkeyi doğru ifade etme becerisini kazanmaya "öfke kontrolü" denir. Öfke kontrolünde temel amaç; saldırganlıktan uzak, şiddet içermeyen, kişinin kendisine ve çevresindekilere zarar vermeme becerisini kazanmasıdır. Doğru yöntem kişiden kişiye değişir.

Öfke kontrol yöntemleri
* Kızgın olduğumuz zaman düşüncelerimiz gerçeği yansıtmaz. Olaylar abartılıp, çarpıtılır. Bunları fark edin ve mantıklı düşünün. Örneğin; kendi kendinize "Eyvah! Şimdi her şey mahvoldu!" yerine, "Neden kızdığımı biliyorum. Ama dünyanın sonu değil ve kızmam, bu olayın olmadığını göstermez." diyebilirsiniz.

* Farkında olmadan çok sık kullandığımız "Asla!" veya "Her zaman" gibi sözcükleri zihninizde yakalayın. Randevularınıza her zaman geç gelen bir arkadaşınızı düşünün. Sizin asıl istediğiniz arkadaşınızın randevuya sizinle aynı saatte gelmesi değil mi? Arkadaşınızı incitmeye ve onun da kızmasına yol açmayın.

* Mantık öfkeyi yener, çünkü haklı bir nedene bağlı olsa da, çok çabuk mantık sınırlarını aşabilir. Öfkelendiğinizde mantığınıza sığının. Sinirlendiğinizde tepki vermeden önce 5 kere nefes alıp verin ya da içinizden 10''a kadar sayın.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.