Mümin Sekman

Ödüllü türk filmleri dünyanın dört bir yanında !

Türk sinemasının uluslararası festivallerdeki başarısı yabancı dağıtım şirketlerinin de dikkatinden kaçmadı. Bu yıl birçok uluslararası festivalden ödülle dönen Türk filmleri dünyanın birçok ülkesindeki dağıtımcılar tarafından vizyona sokulmak üzere satın alındı.

Bu filmler içerisinden en çok ülkeye satılan film Nuri Bilge Ceylan’a Cannes’da en iyi yönetmen ödülünü kazandıran "Üç Maymun" olurken Hindistan’ın Türk filmlerine ilgi göstermesi dikkat çekici
.
Ceylan’a Cannes’ın yanında, Asya’nın Oscar’ı olarak kabul edilen Asia Pasifik Screen Awards’ta da en iyi yönetmen ödülünü kazandıran "Üç Maymun" şu ana kadar 30’a yakın ülkeye satıldı. Almanya, Avustralya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Brezilya, Kanada, Rusya Federasyanu, Kolombiya, Danimarka, İspanya, ABD, Eski Yugoslavya, Yunanistan, Hong Kong, Hindistan, İsrail, Meksika, Norveç, Polonya, Portekiz, İngiltere, İsviçre, Suriye, Tayvan ve Tunus’ta gösterime girecek olan filmle birçok ülkenin dağıtımcıları da ilgilenmeyi sürdürüyor.

Sonbahar 6 ülkede

İstanbul Film Festivali’nde en iyi film seçildikten sonra katıldığı dört uluslararası festivalden en iyi film ödülüyle dönen Seyfi Teoman’ın ilk filmi "Tatil Kitabı"nın gösterim hakları ise Yunanistan, Hindistan ve "Körfez" ülkelerine satıldı. Filmin Fransa haklarının satılması için görüşmeler ise devam ediyor.

Amerika’nın önemli festivallerinden New York Tribeca Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü kazanan Hüseyin Karabey’in "Gitmek" filminin gösterim hakları ise bu ülkeye satıldı. Filmin başrol oyuncusu Ayça Damgacı da birçok ulusal ve uluslararası festivalde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülüne layık görüldü.
Özcan Alper’in Altın Koza’da en iyi film seçilen, birçok önemli yabancı festivalde Türkiye’yi temsil eden filmi "Sonbahar" ise İtalya, Fransa, Kanada, ABD, Tunus ve Avustralya’ya satıldı. Film, 19 Aralık’ta gösterime giriyor.

Görüşmeler devam ediyor

Bu yılın en iyi filmleri arasında gösterilen Semih Kaplanoğlu’nun "Süt" isimli filmi ise Hindistan, Polonya ve Fransa’da gösterilecek. Filmin Almanya haklarının satışı için görüşmeler ise devam ediyor. Kaplanoğlu’nun "Yumurta, Süt ve Bal" üçlemesinin ikinci filmi olan "Süt"ün Hindistanlı dağıtımcılar tarafından satın alınması ilgi çekici çünkü üçlemenin ilk filmi olan "Yumurta" bu ülkede gösterilmedi. Hatta bu durum ineğin kutsal sayıldığı ülkede "Süt"ün isminden dolayı satın alındığı esprilerine neden oldu.
Son olarak Altın Portakal’ın bol ödüllü filmi "Nokta" için Yunanistan, Almanya ve Fransa ile görüşmeler sürüyor. Derviş Zaim’in yönettiği filmin satışı için yapılan görüşmelerin kısa süre içinde netlik kazanması bekleniyor.

ÜÇ MAYMUN *
Almanya
Hollanda
Brezilya
Kanada
Rusya
Danimarka
İspanya
ABD
Yunanistan
Hindistan
Meksika
Norveç
Portekiz
İngiltere
* Satıldığı ülkelerden bazıları

SONBAHAR
İtalya
Fransa
Kanada
ABD
Tunus
Avustralya

TATİL KİTABI
Yunanistan
Hindistan
Körfez Ülkeleri

SÜT
Hindistan
Polonya
Fransa
Yabancı festivallerden ödülle dönen Türk filmlerinin yurtdışı gösterim hakları onlarca ülkeye satıldı...

Yazar: Şenay Aydemir
Kaynak: http://Referans

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.