Mümin Sekman

Nlp: (n)eden (l)afla (p)eynir gemisi yürümesin!

Tempo dergisinde bir haber:

"NLP ile 2.5 ayda ileri seviyede İngilizce!"

"NLP eğitmeni Tamer Dövücü, 2,5 yıl önce başladığı NLP yöntemiyle İngilizce öğrenme modeli çalışmalarında, Bir yıl içinde 200 kişi, 2.5 ayda ileri seviyede (upper-intermediate) ingilizce öğrendi."

Çok sayıda "kestirme yol meraklısı" insan da bu haberle ilgilendi. Biz ciddiye almadık ama Kigem üyeleri de defalarca bize sordu. Sonunda açıklama yapmak zorunda kaldık.

Böyle bir sonuç vaadi eğitimci davranışı değil ticari bir reklam faaliyetidir. kigem.coma değil rekabet üst kuruluna sorulmalıdır!

KİGEMİN GÖRÜŞÜ ŞUDU: Sonuç taahhütlü hiçbir seminer etik değildir. Seminerlerin sonuçları kişilere göre değişir. Çünkü kişilerin seminere gelmeden önce bilgi düzeyleri ve öğrenme hızları farklı farklıdır. Herkeste aynı sürede aynı sonucu vaad eden hiçbir seminere inanmayın. Hele katılımcısının sorumluluğunu kendi üzerine alan hiçbir seminere güvenmeyin.

2.5 AYDA İLERİ DÜZEYDE İNGİLİZCE ÖĞRENİLEMEZ. HATTA KATILIMCILAR ÖĞRENDİĞİNİ SANABİLİR AMA GERÇEKTE ÖĞRENEMEZ. İNGİLİZCE BİLEN HERKES BUNU BİLİR. DOLAYISIYLA AÇIKLAMA YAPMAYA DA GEREK YOK.

"NLP ile ilgilizce MÜCİZESİ"nde neler yapıldığı haberde şöyle anlatıyor:

"Kursa katılanlara 1000 kelimelik bir liste verilip, anlamını bildikleri kelimeleri işaretlemeleri isteniyor. Kursiyerler çoğunlukla 300-400 kelimeyi işaretliyor. Daha sonra Türkçe-İngilizce kelimeler bir arada verilerek yeniden işaretlenmesi isteniyor. Bilinen kelime sayısı 300'den 700'e çıkıyor. Bu yöntemle, kursa gelenler tahminlerinden daha fazla kelime bildiklerini görüyor. Bu yöntem kişinin kendine olan güvenini arttırmada işe yarıyor."

KISACASI "NLP İLE 2.5 AYDA İNGİLİZCE" VAADİ BÖYLE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR. "İNGİLİZCE ZATEN SİZİN İÇİNİZDE!" DENİYOR!!!

Programın maliyeti, KDV dahil 3 milyar 186 YTL.

Tamer Dövücü NLP ile ilgili detaylı araştırmalar yapmış bir kişiydi. Bulduğu sistemi bu kadar "abartılı" bir şekilde sunması gerekmezdi. Fakat söylenecek bir şey yok. NLPcilerin ciddi bir sunum problemi var. NLPciler normal insanlar gibi düşünme becerilerini kaybetmiş durumdalar. Tüm NLP'ciler böyle abartmayı, "üç günde mucize" vaad etmeyi seviyorlar.

Galiba onlar da suçlu değil, "tembel ama hırslı" kişilerin duymak istediğini söylüyorlar. Bu tür söylemlere rağbet edenler de bu abartının şuç ortağı.

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.