Mümin Sekman

Motive ol, çalış, doğru beslen!

Sınava hazırlık dönemi boyunca tüm besinleri içeren dengeli, bilinçli beslenme; stresin etkilerini azaltırken, çocukların hem fiziksel ve ruhsal sağlığını hem de başarısını olumlu etkiler.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran; sınav dönemlerinde çocuklarıyla birlikte strese giren anne ve babalara, başarıyı artırabilecek beslenme formülleri verdi:

“Gerek ÖSS ve OKS hazırlık dönemlerinde, gerek eğitim yılı boyunca süren sınav dönemlerinde neredeyse çocuklarından daha fazla strese giren anne ve babalar; öğrencinin başarısında beslenmenin de önemli rolü olduğunu bilmeli, bilinçli bir beslenme programı uygulamalıdır. Çocuklarınızın 3 ana 3 ara öğün tüketecek şekilde beslenmelerine dikkat edin. Ara öğünlerde; kan şekerinin ani iniş çıkışlarını ve çocuğun dikkat dağınıklığını engelleyecek, beyin fonksiyonlarını olumlu etkileyecek, stresi azaltacak gıdaları seçin.

Çikolata-şeker yedirmeyin
Beynimiz enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanır. Ancak karbonhidrat dediğimizde aklımıza ilk olarak basit şeker gelmemeli. Çocuklara, basit şeker içeren çikolata, şekerleme, tatlı ve bisküvi gibi gıdaların verilmesi, yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Bu durum dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu ve uyku halini beraberinde getirir.

Kahvaltısız bırakmayın
Akşam yemeğiyle sabah kahvaltısı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde, uyku sırasında bile, vücut besinlerden sağladığı enerjinin neredeyse tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beyin için yeterince enerji oluşmaz. Yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılamada azalma görülebilir. Yapılan araştırmalar; sabah kahvaltısı yapan öğrencilerin, okula devam ve başarılarının, yapmayanlara göre daha iyi olduğunu göstermiştir.

Çayına tarçın katın
Haftada 2-3 gün sabah kahvaltısında 1 yumurta, tam dengeli protein alması açısından tüketilmelidir. Kahvaltıda uyarıcı etkiye sahip çay ve kahve yerine, kendinizin demlediği çubuk tarçın, elma çayı ya da zencefil, tarçın veya tarçın, karanfil, limon çaylarını tercih edin. Tarçının kan şekerini düzenleyici etkisi nedeniyle tüketilmesinde fayda vardır. Sınav döneminde gece beslenmesi de en az kahvaltı kadar önem taşır. Öğrenciler, herhangi bir gıda zehirlenmesine karşı mutlaka evlerinde, taze gıdalarla hazırlanmış yemeği yemeliler. Daha önce tüketmedikleri gıdayı yememeli, dışarıda yemek yemeyi tercih etmemeliler. Sınav döneminde, haftada 3-4 gün mutlaka balık eti tüketilmelidir. Omega-3 kaynağı olan balık hafızayı güçlendirir, öğrenmeyi ve konsantrasyonu arttırır.

Ev yemeğinden şaşmayın
Bu dönemde stres yüksek olduğu için yemek konusunda çocuklar zorlanmamalı. Herkesin besin tüketim alışkanlığı ve damak zevki farklı oldu- ğundan; yararlı diye bazı besinleri yemesi konusunda çocuğun üzerine gidilmemeli, beslenme alışkanlıklarının dışına çıkılmamalı. Sınav dönemi boyunca kan şekeri düşüklüğünü önlemek adına kesinlikle ara öğünler atlanmamalı. Ara öğün olarak 1 dilim ananas,
1 tam ceviz içi vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir seçenek olabilir. Gündüz tüketildiğinde uyku şikayetlerine sebep olması nedeniyle süt, yoğurt, ayran gibi gıdalar yatmadan 2.5 saat önceki ara öğünlerde tercih edilmeli. Eğer kabızlık şikayeti yoksa çocuğunuza her gün mutlaka 1 muz yedirin; hem mutluluk hormonu salgılar, hem de zengin potasyum kaynağından faydalanır. Dolayısıyla dikkat dağınıklığını da engellemiş olursunuz.”

KAHVALTIDA NE VAR?
* Tam buğday ya da çavdar ekmeği
* 1 tam ceviz içi
* 2-3 adet çiğ fındık ya da badem
* Az yağlı beyaz, çökelek ya da lor peyniri
* 1 su bardağı taze sıkılmış havuç veya ananas suyu
* 1 avuç çekirdekli kara üzüm
* 2-3 adet kara hurma veya kara erik
* 1 yumurta

örnek akşam mönüsü
* Izgara somon ya da tavuk
* 1 su bardağı taze sıkılmış ananas ya da elma suyu
* 1 tam ceviz içi veya 6-7 adet fındık ya da badem
*Zeytinyağlı enginar
* Fırın kabak, havuç, patlıcan
* Tam buğday ekmeği

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.