Mümin Sekman

Lys sınavında bir soru, bir kişisel gelişim kitabından çıktı!

Sınav şampiyonlarının kitabı, sınav sorusu oldu!

Geçmiş yıllarda birçok sınav birincisinin başucu kitabı olduğunu söylediği Her Şey Seninle Başlar, bu sene LYS’de soru olarak adayların karşısına çıktı.

Yüz binlerce adayın yarıştığı Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) bir soru bile, adaylar arasındaki sıralamayı değiştirebilecek güce sahip. Soruları hazırlayan uzmanlar, farklı kaynaklardan yararlanıyor. Uzmanlar soruları hazırlarken dış dünya ile hiçbir şekilde iletişim kuramıyor.

Bu sene 2011-LYS’nin felsefe grubu sorularından birinin, bir başarı kitabından yararlanılarak hazırlandığı ortaya çıktı.

Mümin Sekman’ın yazdığı ve 6 yılda 800.000 baskı yapan “Her Şey Seninle Başlar” adlı kitapta yer alan, öğrenilmiş çaresizlik deneyi felsefe sınavında 7. Soru olarak soruldu. Soru hazırlanırken yararlanılan metin, kitabın 13-16 sayfalarında yer alıyor. Başarı kitabı Her Şey Seninle Başlar’ı okuyanlar, bu soruyu “başarıyla” çözdüler.

2011 LYS sınavı Felsefe grubu 7. sorusu şöyle:

“Araştırmacılar köpek balığını oda büyüklüğünde bir cam bölmeye koyarlar. Cam bölmenin diğer tarafında da, balıklar bulunmaktadır. Köpekbalığı, balıklara ulaşmak için her hamle yapışında, cam bölmeye çarpar.

Köpekbalığı 21.günden sonra, hem cam bölmeye çarpmamayı, hem de ne kadar uğraşırsa uğraşsın, balıklara ulaşamayacağını öğrenir. Bunun üzerine araştırmacılar, cam bölmeyi çıkarırlar.

Köpek balığı oralı bile olmadan, cam bölmenin var olduğu alanda yüzmeye devam eder ve balıklarla hiç ilgilenmez.

Bu parçada geçen, köpek balığının durumu aşağıdaki kavramlardan hangisine örnek oluşturur?

a.Geriye ket vurma.
b.Olumlu aktarma
c.Birincil pekiştireç
d.Öğrenilmiş çaresizlik
e.Koşullanmanın sönmesi

Doğru cevap: D şıkkı.

Kaynak: http://www.muminsekmanfan.com/tr/

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.