Mümin Sekman

Küresel kriz değil teknoloji işsiz bırakıyor..

Sizi nasıl bir geleceğin beklediğini düşünüyorsunuz? Bu sorunun muhatabı olan pek çok kişi, son dönemde pek de iç açıcı bir tabloyla karşılamadığı için umutlu yanıtlar veremiyor. Kriz tüm dünyayı kasıp kavururken gelecek kaygısının yanına, çalışanların mevcut işlerini kaybetmeleri sorunu da eklendi. M-Gen Gelecek Planlama Merkezi’nin kurucusu Ufuk Tarhan’a göre bu kadar karamsar olmaya gerek yok. Çünkü pek çok insanın önümüzdeki birkaç yıl daha işini kaybetme riski çok yüksek ve bundan kaçış da yok! Bu işsizlik furyasının nedeni ise sanılanın aksine küresel kriz değil, akıllı makinelerin insanların yerini almaya başlaması... Peki, niye karamsar olmaya gerek yok? Çünkü gelecekte toplumsal düzen bu şartlara ayak uyduracak şekilde yeniden yapılanacak. Tarhan’a göre bu geçiş dönemi biraz sancılı olabilir ama sistem oturduğunda daha yaşanası bir dünya bizi bekliyor olacak.

BİLGİNİN ESKİME HIZI 72 SAATE DÜŞECEK
- Önümüzdeki yıllarda iş ve yaşam koşullarıyla ilgili dikkat çekici değişimler olacak diyorsunuz. Teknolojinin bu değişime nasıl bir etkisi olacak?
Artık teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki insanlar ve makineler uzun zamandır yan yana çalışıyor. Bu makinelerin insanların yerini alma süreci giderek hızlanacak. 3G ile internetin hızlanması gibi bu gidişatın işaretleri de belirmeye başladı. Böyle olunca bilgiyi yayma kapasitesi inanılmaz artacak. Şu anda bilginin eskime hızı 3 yılsa, bu yaygınlaştığında 72 saate inecek. Ne üretiyorsanız anında o hızlılıkta kopyalanacak ve derhal aynısı piyasaya çıkacak. ’Çinlilere bir ürün gösterince 1 saat sonra tasarlayıp 1 gün sonra da onu üretiyorlar’ derler ya, bu doğru aslında. Böyle olunca ürün ya da hizmet kendi iç özelliğiyle ya da fiyatıyla, kalitesiyle farklılaşmalı.

- Bu yapılıyor mu?
Evet, bir süredir ürün bırakıldı, algı yönetimi kavramı geliştirilmeye başlandı. Üretim modellerinde standartlaşma ve teknolojinin hızlı kullanımı nedeniyle fiyatlar çok aşağı düştü ve düşmeye de devam edecek. Bu olduğu zaman da bizim yaşamak için iş ve kar modeli diye kurduğumuz marjlar da daralacak.

BEYAZ YAKALILAR YOK OLACAK
- Bu durum çalışanları ne yönde etkileyecek?
İş yerlerinde en yüksek maliyet insan gücüdür. Marj daralınca, insanların yerini makineler alacak. Pek çok alanda başladı bile, mesela uçak rezervasyonu bunun en tipik örneği. Bugün bir-iki ’tık’la biletinizi alabiliyorsunuz. Aradaki binlerce insan bir anda yok oldu... Standart, rutin ve hesaplama fonksiyonu ağır olan bütün işler makineler tarafından yapılacak. Dolayısıyla beyaz yakalılar, yani ofis işlerini yapan kitleler yok olacak.

- Şu an yaşanan krizin bunda bir etkisi var mı?
Aslında kapitalizmin getirdiği iş modeliyle insanlar zaten insanlıktan çıkmıştı. Şimdi bu geri sayacak. İnsanların bugünkü iş ve meslek algısı değişecek.

İŞSİZ KALDIM DİYE BUNALIMA GİRMEYİN
- O zaman bu insanlar hiç çalışmayacaklar mı?
Birçoğu çalışmayacak. İşsizlik de kabul edilebilir bir hayat gerçeği olacak. Ama parasız da olmayacaklar; işsizlik sigortaları, paylaşma ve sivil toplum örgütlerinin payı bunda büyük olacak. Ne iş bulamayanları ’işsiz’ diye eleştirsinler ne de işi olanlara özensinler.

- Peki, kimler çalışacak?
Çalışmaya devam edenler ultra yaratıcı tipler olacak. Çünkü bütün bu gelişmelerin sonunda en kıymetli şey insanın yaratıcılığı, tasarımı ve onu hayata geçirebilme ve en iyiyi yapabilme kapasitesi olacak. Onun dışında çoğunlukla o şirketlere kontrat bazlı olarak uzmanlıklarını satan, veren insanlar ya da üreticiler olacak. Dünyaya yayılmış mega şirketlerin yanı sıra bir de onlara kontrat bazlı hizmet ve ürün veren, küçük ama çok derin uzmanlığı olan kişi ya da kurumlar olacak. Burada uzmanlığın özellikle üzerinde duruyorum. Konunuzda o kadar uzman olmalısınız ki o konuyla ilgili bütün network sizin elinizde bulunmalı. Tabii teknolojiyi de çok iyi kullanıyor olmanız ve çok iyi İngilizce bilmek gerekecek. Dijital medya da çok gelişeceğinden teknolojik aletleri çok iyi kullanabilenler ilerleyecek. Birçok yere uzmanlığınızı pazarlayabileceksiniz. 5 sene sonra bugüne geri dönüp baktığınızda ne yaptığınıza şaşıracaksınız.

EMEKLİLİK DE YOK
- O kadar çabuk mu olacak bütün bu değişimler?
Evet, bu kadar çabuk. Emeklilik de olmayacak ve 50 yaş üstü birçok kişi, iş hayatına dönecek. Çünkü çok yoğun bir tecrübe açıkta kaldı. Şimdi istihdam etme kapasitesi olan kurumlar, tecrübeyi ve deneyimi tekrar proje bazlı, saatlik, günlük, aylık modellerle iş dünyasına almaya hazırlanıyor. Onun için şu an kariyer yaşamı içinde olan herkesin alanını netleştirmesi lazım. Artık ’ne yapacağım’ kaygısı taşımak demode, moda olan bu gelişmeyi net bir şekilde görmek. Özellikle gençlerin meslek seçiminde, kariyer yaşamındakilerin de kendi yetkinliklerine, ilgi alanlarına göre uzmanlık kanalları belirleyip, çok iyi İngilizce bilip çok iyi teknoloji kullanır hale gelmeleri gerekiyor.

Geleceğin meslekleri
’Gen terapistliği, mühendislik temelli meslekler ile nano teknoloji ve genetik üzerine olan meslekler, isimleri değişse de hep var olacak. Tıp alanında genetik formüllere göre nokta vuruşlu tedaviler söz konusu olacak. Diyelim ileride gözümüzü tedavi ettiriyoruz ’gözümün falanca hücresinde terapi görüyorum’ diyeceğiz. Nano teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanılacak. Doktor, ufacık bir aletle, insandan ufacık bir sıvı aldığında, o aletten her türlü vücut bilgilerini çıkarabilecek. Zaten bu tür aletler artık var. Genetik ve nanonun entegrasyonunda hemen müdahale söz konusu olacak. Çok heyecanlandıran gelişmeler bizi bekliyor. Diğer bir gözde meslek de 5 duyuyu esas alan reklam tasarımcılığı olacak. Semantik web’in gelişmesiyle hislerin de aktarılabilmesi söz konusu olacak. Akıllı web’ler sayesinde bir taraftan kokuyu, dokunma hissini, tadı alabileceğiz. Bir parfüm reklamı yaparken menekşe, yasemin kokusundan bahsetmek yerine koku bize hissettirilebilecek.’

Kaynak: http://Akşam