Mümin Sekman

Konut yatırımı nasıl yapılmalı?

Ev Almanın 10 Püf Noktası

 

Aydeniz, konut sahibi olmanın 10 püf noktasını açıklıyor.

İnşaat sektörünün markalı ve nitelikli konut alanında öncü konut üreticisi vizyonuyla 2011 yılında sektöre giren Kraton İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Aydeniz,  konut sahibi olmak isteyenlere önemli tavsiyelerde bulundu.
 
Yaklaşık iki yıl önce büyük hedeflerle ‘merhaba’ dediği gayrimenkul sektöründe hızla yükselişe geçen Kraton İnşaat, Ataşehir Şerifali bölgesinde inşaatına devam ettiği Quant Residence ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Ömer Meriç ve Ersin Aydeniz ortaklığında kurulan Kraton İnşaat, “konut alıcısına karşı şeffaf olma” ilkesiyle fonksiyonel ve kentsel dönüşüm projeleriyle desektör gündeminde yer alıyor.
 
E7 Grup CEO'su ve Kraton İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Aydeniz, bilgi, deneyim ve gözlemlerinden yola çıkarak konut sahibi olmak isteyenleri bilinçlendirmeyi bir sorumluluk olarak gördüğünü belirtiyor. Aydeniz, konut sahibi olmanın 10 püf noktasını şöyle açıklıyor;
 
•         Konut tercihi yapılırken binanın zemini hakkında detaylı bilgi alınmalı. Gerekli bakanlıklardan alınan rapor ve izinler incelenmeli.
 
Ülke konumu itibariyle doğal afetlerin olduğu bölgelerde artan konut projelerinin güvenliolduğunun resmileştirilmiş belgelerle konut alıcısına sunulması gerekmektedir. İnsan yaşamının ve ayrılan bütçenin hatta konutun bulunduğu bölge zemini bilgisiyle paralel olarak daire ücretlendirmelerinin yapıldığına dikkat çekilmektedir.
 
•         Lokasyona dikkat edilmeli
 
Projenin yükseldiği bölgenin gelişen ya da gelişime açık bir yer olmasına önem verilmeli. Merkezi bir konumda yer alan konut hem yaşamak için hem yatırım için her daim avantajlıdır.
 
•         Konut metrekare bilgilerinin tutarlılığı kontrol edilmeli
 
Konutların net- brüt metrekarelerine ayrı ayrı bakılmalı. Satış ofislerinde söylenenlerle tapuda ortaya çıkan metrekare konusunda tutarlılık olmalı. Örneğin, konut büyüklüğü 120 metrekare olarak söyleniyor. Konut alıcısı söylenen bu rakama güvenerek 120 metrekare ev parası ödüyor. Ancak bu metrekarenin içine yeşil alanlar, otopark alanları, depo alanları gibi alanlar da dahil edilebiliyor. Bu sebeple beğenilen evin net metrekaresi üzerinden fiyatlandırma yapılıp yapılmadığına dikkat edilmeli. 
 
•         Konut, alıcı gereksinimlerine karşılık vermeli
 
Sosyal donatılara titizlik gösterilmeli. Özellikle çocuklu ailelerin önem vermesi gereken bir konu. Sosyal yaşamın aktif ve güvenilir olduğu bir ortamda çocukların kendine güvenen bireyler olarak yetiştiği unutulmamalı.
 
•         Konut üreticisinin firma referansları araştırılmalı
 
Projeyi yapan firmanın çok iyi araştırılması gerekiyor. Firmanın geçmişte hangi sektörde ne gibi işler yaptığı, güvenilir olup olmadığı, kurumsallığı kesinlikle tek tek araştırılmalı. Deneyimlemiş kişilerle bu anlamda iletişime geçilebilir
 
•         Komşular hakkında bilgi alınmalı
 
Komşuluğun bitmeye yüz tuttuğu günümüzde özellikle nitelikli konut projelerinde komşuların kimler olduğu büyük önem taşıyor. Sosyal donatılarda birlikte zaman geçirilecek kişilerin profilleri hakkında bilgi sahibi olunması ihmal edilmemeli.
 
•         Konut teslim süreci iyi öğrenilmeli
 
Alınacak konutun teslim edilme biçimi iyice araştırılmalı. Ödemeler süresinde yerleşme, ödemeler tamamlanınca yerleşim, sonrasında olanaklardan faydaları ile bilgi alma süreçleri hakkında bilgiler alınmalı.
 
•         Ödeme biçiminin netlik kazandığına dikkat edilmeli
 
Parasal konuların önceden netlik kazanması, gerek konut alıcısı gerekse konut üreticisi için titizlikle üzerinde durulması gereken konulardan biridir.  Kredi ile ya da peşin ödeme biçimlerine ayrı ayrı planlamalar yapılmalı.  Planlamaya  “zaman” öğesi de dâhil edilmeli.  Almaya karar verdiğiniz konut tipi için ödenecek peşinatın tutar ve zamanına, eğer varsa ara ödemelerin dönemleri ve tutarlarına, taksitlerin kaç ay ve ne kadar bir vade ile oluşturulduğuna dikkat edilmeli.  Konut bedelinin tamamının peşin verilmesi durumunda ise yetkili firmanın inisiyatifi doğrultusunda bazı indirimlerden faydalanabilirsiniz.
 
•         Aidat bilgisi yeni konut için çok önemli
 
Tasarlanan günümüz projelerinde daire sahip olmanın da ötesinde yaşam tarzınıza katkısağlayacak olanakları da satın almaktayız. Bu süreçte, güvenlik, sağlık, spor, alışveriş vb. birçok gündelik yaşamı kolaylaştırıcı hizmetlerin periyodik ödeme tutarları açık bir biçimde öğrenilmeli. Daha sonra beklenmedik bir sürprizle karşılanmamalı.
 
•         İş yerine olan uzaklık öğrenilmeli
 
Metropollerde yaşan insanların evleri ile iş yerleri arasındaki mesafenin yaşam standardına çok etkili olduğunu sürekli dile getirilmektedir. Alınacak evin işyerine uzak olması durumunda mutlakaulaşımın kolay olduğu bir bölge tercih edilmeli.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.