Mümin Sekman

Kişisel markanızı yaratın!

Son yıllara kadar marka kavramı yalnız iş dünyasında konuşulur, tartışılırdı. Günümüzde toplumsal hayatın her alanında bir marka olma sevdası başladı. Eğlence dünyasının yıldızları bu eğilimde başı çekiyor. Çünkü marka olan kişilerin ünü saman alevi gibi sönmüyor. Magazin dünyasında marka olmak, yüksek ve istikrarlı kazanç anlamına geliyor. Marka haline gelmek siyasette ve sivil toplum örgütlerinde de prim yapıyor.

Eski kuşaklar, insanların marka haline gelmesini kabullenemiyor. Bir gazeteci Süleyman Demirel’e “Siz siyasette bir marka mısınız” diye sorduğunda “Malların markası olur, insanların markası olmaz!” cevabını almıştı. Ama günümüzde her şey hatta ülkeler bile marka olabiliyor. Uzmanlar, turizmde, dış ticarette başarılı ve dünya politikasında etkili olmanın yolunun ülkenin marka haline gelmesinden geçtiğini vurguluyor. Demirel de farklı bir hizmet anlayışı ile ön plana çıktığı için bir “marka” oldu ve 45 yıldır ülke siyasetinde etkisini sürdürdü.

Bugünkü konumuz ünlülerin markalaşma süreci veya gökyüzünde yalnız gezen ıldızların marka merakı değil.

Biz, kişilerin kendi dünyasında ve kendi alanlarında nasıl marka olabileceklerini inceleyeceğiz.

Ben A.Ş''nin CEO''su olarak görevleriniz

Kariyerinizi bir şirket veya büyük bir proje, kendinizi de bu girişimin hem en üst düzey yöneticisi hem de marka müdürü ve elemanı olarak gördüğünüzde, markanızı güçlendirmek için neler yapmanız gerektiği zihninizde netleşir. Bunun için şirket müdürlerinin yaptıklarına benzer şeyleri, siz kendiniz için yapacaksınız.
Görev ve sorumluluk listeniz ise aşağıda görüldüğü gibi epey uzun:

* Kişiliğinizin size özel DNA’sını işinize tam anlamı ile yansıtın.
Beş yıllık bir dönem için kendinize bir kariyer stratejisi hazırlayın ve
olası bir yol haritası çizin.

* Her altı ayda bir işteki durumunuzun bir bilançosunu çıkararak kendinize not verin.

* Kendinize yatırım yapın. Bilgi ve beceri düzeyinizi sürekli artırın.
Mevcut yeteneklerinizi geliştirin.

* Motivasyonu başkalarına bırakmayıp, kendi içinizdeki ateşi kendiniz yakın.

* Sıradanlığa, vasatlığa isyan edin. Bir işi şişirerek yapacağınıza, hiç yapmayın.

* Kişisel marka oluşumu için kartvizitinizdeki unvanlara değil, ürününüze ve performansınıza güvenin.

* Zor zamanlarda, yaratıcı çözüm önerileri ile ön plana çıkmaya gayret edin.

* Çevrenizde profilinizi güçlü tutun ve bazı görevlere gönüllü olun.

Markalaşma ilkeleri

Siz kendinizi, kendi çapınızda bir marka haline getirdiğinizde hep aranan kişi olacaksınız ve iş bulmanız kolaylaşacak. Gazeteciler belki sizle röportaj yapmak istemeyecek ama çevrenizden daima saygı görecek ve yaptığınız işten keyif alacaksınız. Ancak “kişisel marka” olmak kolay bir iş değil. Bunun için hayatınız boyunca uğraşacak ve her gün bir şeyler yapacaksınız. Kendinizi marka yapmak ancak aşağıdaki önerileri, yıllar boyu sabırla hayata geçirmenizle mümkün olacak:

Bir konuda uzmanlaşın: Herhangi bir konuyu en iyi bilen ve uygulayan kişilerden biri olduğunuzda hatırlanmanız kolaylaşır.

Yaratıcı olmaya gayret edin: Güzele ve farklı olana yönelik bir yaratım cesareti sayesinde kişisel markanızın oluşma süreci başlar. Kültürel birikimini toplumsal planda ifade edebilecek bir hayalgücü ve tasarım ufku, kişisel markanızı derinleştirecek.

Kendinizi iyi konumlandırın: Kişisel marka, başkalarının ve dış dünyanın size biçtiği değerdir. Bu değerin tam anlamı ile oluşması için en uygun ortam ve yerde bulunmayı amaçlayın. Konumlanmayı yanlış yaptığınızda beceri ve yeteneklerinizin kıymeti bilinmez.

Kendinizi adayın: En mükemmele yönelmiş bir adanmışlık duygusu, ürününüzde ve eserlerinizde de kendini gösterir. İşinize ve ürününüze gönlünü katabildiğinizde, kişisel markanız bir ruh ve kalıcı bir içerik kazanır.

Tutkulu olun: Her tür marka önce bir duygu işidir. “Aşk olmazsa meşk olmaz” sözünü hatırlayarak en sıradan işi bile, en iyi şekilde yapmaya çabalayın.
Özgün olun ve farklılık yaratın: Kişiliğiniz, yaptığınız her işe damgasını vursun. Kişilik imzanız, her ürününüzde farkedilsin. Ürünleriniz için “Bu işi herkes yapar ama onunki muhakkak farklı olur” denilmesini sağlayın.

Güvenilirliği ön planda tutun: Kişisel markalaşma sürecinin kestirme yolları ve hazır reçeteleri yoktur. Çünkü kişisel marka, çevrenize ve dış dünyaya, hayat boyu tutmak için verdiğiniz bir sözdür. Bu dürüstlük taahhüdünün üzerine en ufak bir leke düşürmeyin.Tutulmayan tek bir söz, yılların birikinini bir anda yok edebilir.

İletişim ağınızı sabırla örün: Diğer markalar gibi, kişisel marka da ancak bir sosyal ortam ve ilişkiler ağı içinde var olabilir. Çevrenizi 360 derecelik bir bakış açısı ile değerlendirerek iletişim ağını ördüğünüzde markanız hayat ve süreklilik kazanır.

‘Paketleme’ konusuna da önem verin: Markalı ürünlerde ambalaj önemli bir yer tutar. Kişisel marka oluşumunda aynı görevi, çevreye saygının işareti olan tutum ve davranışlar yapar. Özellikle yeni girdiğiniz bir çevrede iyi bir “ilk izlenim” vermeye dikkat edin. Duygusal yoğunluğunuzu, işinize verdiğiniz önemi, dış görünüşünüze yansıtmak için elinizden geleni yapın.
Tüm bu çabalarınıza rağmen kalabalıktan sıyrılamadığınızda yine de üzülmeyin. Yolun sonunda bilim-kurgu yazarı Ursula Le Guin’in şu sözünü hatırlayın. “Bir yolculuğun başında,hedefe ulaşmak çok önemli görünür. Ancak hedefe varıldığında esas önemli olanın yolculuk olduğunu anlarsınız”
Siz bir “kişisel marka” olamasanız bile, bu hedef için verdiğiniz mücadele sizi özel ve farklı kılacaktır...

Yazar: Faruk Türkoğlu

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.