Mümin Sekman

GELİŞİM UZMANI

 • Aklınızı başınıza toplama kılavuzu

  Türkiye’de kişisel gelişim kültürünü yaygınlaştırmak için kurulan KİGEM, 13-19 Mart tarihlerini, “Beyin Haftası” olarak kutluyor. Dünya’nın pek çok ülkesinde kutlanan beyin haftasının amacı, beynimizi daha iyi kullanmamızı sağlamak. Siz de beyninizi daha iyi kullanmak isterseniz, bu ipuçlarını mutlaka uygulamalısınız.

 • Gençler neden kötü kararlar verir?

  Herkes kimi zaman kötü kararlar verebilir. Fakat gençlik yıllarında pişman olunan kararların sayısı daha fazladır. Peki neden? Araştırmalar gençlerin verdiği kötü kararların nedenini gün yüzüne çıkarıyor. Bulunan biyolojik nedenler, gençlere neden ‘aklı havada’ denildiğini de anlamamızı sağlıyor. Ayrıca bu dönemde gençleri anlamak ve yol göstermek gerekiyor. Peki ama nasıl?

 • Başarımızın önündeki engeller

  İnsanoğlu doğası gereği tutarlılık ve süreklilik arar. Tren yolu gibi belli bir rotada yol almaktan hoşlanırız. Tek sorun bu durumun zihnin ve duyguların donuklaştığı tıkanıklık dönemine yol açmasıdır. Eskiden yaptığım şeyler artık bir işe yaramıyor diyenlerden misiniz? Hayatınızın durağan bir döneminde olabilirsiniz. Peki hayatınızı olumsuz etkileyecek böyle bir dönemi nasıl atlatabilirsiniz?

 • Aylaklıkla gelen başarı

  Bir işkolik misiniz? Uzun uzun çalışmaktan hoşlanıyor musunuz? Her anınızı doldurmak mı istiyorsunuz? Size kötü bir haberimiz var. Araştırmacılar zamanımızın belli bir kısmında aylaklık etmemiz gerektiğini söylüyor. Aylak olmak yaşamın en önemli etkinliklerinden biri olarak belirtiliyor. Daha etkili çalışmak için daha ‘çok’ değil, daha ‘az’ çalışmanız gerekiyor olabilir. Neden mi?

 • Canınız mı sıkılıyor? Tadını çıkarın

  Ara sıra sizin de canınız sıkılıyor mu? Peki sizce can sıkıntısı kötü bir şey midir? Belki de sıkılmak o kadar da olumsuz bir durum değildir. Sıkıntı kişinin konfor alanından çıkmasını sağlayabilir. Yeni şeyler keşfetmesine neden olabilir. Belki de can sıkıntısına karşı bakış açımızı değiştirme vaktimiz gelmiştir. Neden mi?

 • Çocuğunuzun yaratıcılığını öldürmeyin!

  Merak içgüdüsel bir unsur, ancak yanlış adımlar merak duygusunun körelmesine, hatta yok olmasına yol açabilir. Uzmanlar merak duygusunun gelişiminde çocukluk döneminin önemine dikkat çekerek ebeveynleri uyarıyor: Gereksiz yardımlarla çocuğunuzun yaratıcılığını öldürmeyin! İşte çocukların meraklarını canlı tutmanın yolları…

 • Irvin Yalom’dan farkındalık dolu 19 tespit

  Nietzsche Ağladığında, Divan, Aşkın Celladı ve Günübirlik Hayatlar gibi pek çok başarılı kitaba imzasını atmış olan terapist Irvin Yalom kitapları aracılığıyla milyonlarca ruha dokunan bir isim. İşte psikoterapinin dahi adamı Irvin Yalom’dan aydınlanmanızı sağlayacak tespitler…

 • Hayatınızda 6 ayda neleri değiştirebilirsiniz?

  Yaşam döngüsü içinde değişim kaçınılmaz! Ancak kimi değişimler uzun zamana yayılırken bazıları 6 aylık zaman dilimi içinde gerçekleşebilir. İşte gelişmeye ve değişmeye her daim açık olanlar için 6 aydan kısa sürede öğrenilebilecek 8 şey…

 • Bırakın çocuğunuz işini kendisi yapsın!

  Bir çocuğun içindeki liderlik güdüsü nasıl öldürülür hiç düşündünüz mü? Mesela çocuğunuzun yemeğini hala siz mi yediriyorsunuz? Ebeveynler her ne kadar çocuklarına iyilik yaptıklarını düşünseler de onların bazı davranışları çocuklarının geleceğini etkileyen kalıcı zararlar verebiliyor. Peki gelişim çağındaki çocuklara nasıl davranılmalı?

 • Kişisel gelişiminiz için neler yapabilirsiniz?

  Kişisel gelişimin en önemli noktası kişinin kendisini en iyi şekilde tanımasından geçer. Kendinize şu soruları sorun: Kendimi hangi konuda eksik hissediyorum? Hangi durumlarda problem yaşıyorum?

 • Yavaşlatın hayatı

  Dünyada hızla yayılan Yavaş Şehir hareketi modern hayatın koşturmacasından bunalanların imdadına yetişti. Doğaya, tarihe, kültüre, meraklı insanları; kafe, atölye, meydan, restoran ve bozulmamış manzaraları; tadına varılabilecek gerçek ürünleri ve kendine özgü gelenekleri olan, insanların mevsimlerin yavaş seyrini fark edebileceği yerlere Yavaş Şehir deniyor. Yavaş Şehirler’in amblemi ise salyangozlar.

 • 2012'de büyük bir bilinç sıçraması olacak

  Kuantum Eğitmeni Nilda Ferhan Efeçınar, dünyada hızla yayılan kuantum düşünce tekniğini ve önümüzdeki birkaç yılda yaşanacak bilinç sıçraması ile bambaşka bir boyuta taşınacak ’yeni dünya’yı anlattı.Kuantum sıçraması, kuantum olumlama, kuantum düşünce tekniği...

 • Küresel kriz değil teknoloji işsiz bırakıyor..

  Önümüzdeki yıllarda iş yapma ve para kazanma modellerinde bireysel, kurumsal ve toplumsal olarak çok büyük değişiklikler yaşanacak. İnsanların yerini makineler aldıkça beyaz yakalılar tarihe karışacak’ diyen M-GEN Gelecek Planlama Merkezi’nin kurucusu Ufuk Tarhan’ın kehanetleri şaşırtıyor...

 • Mıss turkey finalist güzellerine kişisel gelişim semineri!

  Her yıl Türkiye’nin en güzel kızının seçildiği Miss Turkey, bu sene Doğuş Yayın Grubu’nun katkılarıyla ilgin bir organizasyona dönüşüyor. Miss Turkey adayları final gecesine Uğurkan Erez’in koreografisiyle hazırlanacak. Kızları ünlü modacı Cengiz Abazoğlu giydirecek. Güzellerin artistik fotoğraflarını Serdar Bilgili çekerken, katalog çekimlerini ise Tamer Yılmaz yapacak. Oyunculuk derslerini Ayla Algan, diksiyon derslerini Cevdet Arıcılar, zerafet derslerini Oya Ölçen verecek.Diyetisyen Berrin Yiğit’in gözetiminde beslenecek genç kızların yaşam koçluğunu Mümin Sekman, imaj danışmanlığını Özlem Çakır yaparken Ahmet Yıldırım makyaj tüyoları verecek.