Mümin Sekman

Kişisel gelişim kitapları neden bu kadar okunuyor?

DÜNYADA MİLYONLARCA, TÜRKİYE’DE YÜZ BİNLERCE İNSAN SPİRİTÜEL KİTAPLAR OKUYOR.

Türkiye gibi okuma oranı düşük bir ülkede bile "The Secret / Sır" adlı kitabın 4 haftada 125 bin adet satılması gösteriyor ki, insanların büyük çoğunluğu mutluluğun ve yaşamın sırrını ’spiritüel / tinsel’ kitaplarda arıyor.

Bir kitap okudum, hayatım değişti". Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk "Yeni Hayat" adlı romanında bu cümleyi kaleme alırken "The Secret / Sır" adlı, dünyayı kasıp kavuran kitap henüz yazılmamıştı. Yazılmış olsaydı da Pamuk böyle bir değişimi kastetmezdi kuşkusuz. Ama bu kitabın insanların hayatlarını değiştirmek gibi bir iddiası var.

Bir kitap düşünün ki ABD’de 3,5 ayda 160 milyon dolar hasılat yapsın. Satışları 7.5 milyonu yakalasın. İngiltere’de 2 ayda 3 milyon 750 bin, Avustralya’da bir ayda 1,5 milyon adet satılsın. Ve yine aynı kitap Türkiye gibi okuma oranı pek de yüksek sayılamayacak bir ülkede 4 haftada 125 binlik satış rakamına ulaşsın.
Orhan Pamuk’un en çok satan kitabı "Yeni Hayat"ın yayımlandığı 1994 yılından beri toplam 250 binlik satışı ancak bulduğu da düşünülünce, kabaca ’spiritüel’ (tinsel) kitaplar olarak sınıflandırılan "The Secret" ve kardeşlerinin ’sır’rına eğilmemek olmazdı. Ki bu araştırmanın bizi Türk okurunun okuma alışkanlığına yönelik ’yeni bir okuma’ modeline götüreceği de ortadaydı.

KIDMAN İÇİN ÇOK ÖZEL

Bizi spiritüel kitapları incelemeye iten "The Secret"ın yazarı Rhonda Byrne, Oprah Winfrey’in programına çıktı, Nicole Kidman kitabı elinden düşürmüyor. İsmiyle müsemma bir ’sır’rı var elbet bu "Sır"ın. Onun sırrından hareketle, bütüne ulaşmadan önce "The Secret"ı masaya yatırmakta fayda var.
Hikayesi son derece basit...

2005 yılı Avusturalyalı Rhonda Byrne için iyi geçmemiştir. Aniden babası ölmüş, iş arkadaşları ve sevdikleriyle ilişkileri altüst olmuştur. Annesinin bunalımda olduğunu fark eden kızı Hayley, ona bir kitap verir: "Zengin Olma Bilimi" (The Science of Getting Rich). Yüz yıllık bir tarihi olan kitap, Byrne’a ipuçlarını gösterir. İstediği her şeyi elde etmesini sağlayacak ’büyük sır’rın ilk ipuçlarını...

Byrne, sırrın peşine düşer ve görür ki Eflatun’dan Shakespeare’e, Edison’dan Einstein’a pek çok deha bu sırra çoktan vakıf olmuş.

Araştırması genişledikçe, sırrın ’öğretmenler’ini keşfeder. TV yapımcısı Byrne’ın ekibi, ABD’deki 55 öğretmenle buluşur ve öğretilerini filme alır. Amaç, "Bu sırrı neden herkes bilmiyor?" sorusunu soran Byrne’ın sırrı bütün dünyayla paylaşmak istemesidir.

Sekiz aylık çalışmanın sonunda "Sır / (The Secret)" DVD’si çıkar ortaya. Ve adeta bir patlama yapar, herkes sırrın peşindedir. Ardından da aynı adlı kitap gelir.

SEKTÖRÜN YARISI

Peki nedir bu ’sır’? Aslında hem çok basit hem karmaşık.
Sır, çekim yasası olarak tanımlanan bir kurala bağlı. İstediğiniz her şeyi elde etmenizi sağlayacak bir formül bu: "Ne düşünürsen osun" diye de açıklanabilir.
Bu kitaba göre, hayatınıza giren her şeyi kendinize çeken sizsiniz; parayı da, sağlığı da, hastalığı da, aşkı da, savaşı da... Hepsi siz düşündüğünüz için girdi hayatınıza. Bir mıknatıs gibi çektiniz.

O halde, hayatınızı değiştirmek için öncelikle düşüncelerinizi değiştirmelisiniz. Bir anlamda sır hiç de sır değil. Bilmediğiniz bir formül duyacağınızı düşünüyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Hepsi bu kadar işte: "Düşünceler somutlaşır."

Peki neden milyonlarca insan böylesi basit bir formülün peşinden koşuyor? Neden mutluluğu bu kitaplarda arıyor?

Üstelik yüzbinlerle tanımlanan satış rakamlarını yakalayan yalnızca "Sır" değil, "Ferrari’sini Satan Bilge", "%100 Düşünce Gücü", "Çekim Yasası", "Her Şey Seninle Başlar" gibi ’spiritüel’ kategorideki kitaplarda da durum hemen hemen aynı.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin verilerine göre 500 milyon YTL’lik yayıncılık sektörümüzün dörtte birini edebi içerikli kitaplar, bir o kadarını da sosyal bilimlerle ilgili yayınlar oluşturuyor. Yapılmış ciddi bir pazar araştırması bulunmamakla birlikte, pazarın kalan 250 milyon YTL’lik bölümünün tamamına yakını, Dharma Yayınları sahibi Namık Kemal Atalay’ın verdiği bilgiye göre spiritüel kitaplara ait. Spiritüel kitaplar basan yayınevlerinin bir kısmı da Atalay’ın iddiasına katılıyor.

MİLENYUMUN ÇOK SATANLARI

Son yılların çok satanlar listesinde en az bir adet spiritüel kitap görüyoruz. Bu tür kitapların satışlarını diğerleriyle daha somut bir biçimde karşılaştırmak için yayınevlerinden 2000 yılından bu yana en çok satılan kitaplarının satış rakamlarını istedik. Aynı dönemde en çok satılan spiritüel kitapların satış rakamlarını da alınca ortaya ilginç bir tablo çıktı.

SPİRİTÜEL KİTAPLAR

"Her Şey Seninle Başlar" / Mümin Sekman / Alfa / 400 bin

"Ferrarisini Satan Bilge" / Robin Sharma / Goa / 350 bin

"NLP" / Nil Gün / Kuraldışı / 140 bin

"The Secret" / Rhonda Byrne / Mia Yayıncılık / 125 bin

"Tanrılar Okulu" / Stefano Elio D’Anna / Alteo / 25 bin

"Tibet’in Gençlik Pınarı" / Peter Kelder / Dharma / 20 bin

"Farkındalık" / Osho / Ganj Kitap / 8 bin

"% 100 Düşünce Gücü" / Jack Ensign Addington / Akaşa / 6. Baskı

"Gizli Sırlar Öğretisi" / Ergun Candan / Sınır Ötesi / 8. Baskı

DİĞER KATEGORİLER

"Şu Çılgın Türkler" / Turgut Özakman / Bilgi Yayınevi / 700 bin

"Yaz Bitmesin" / İclal Aydın / Epsilon 250 bin

"Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi" / Melissa P. / Okuyanus / 230 bin

"Efendi" / Soner Yalçın / Doğan Kitap / 150 bin

"Kitab-ı Aşk" / İskender Pala / Kapı Yayınları / 150 bin

"Baba ve Piç" / Elif Şafak / Metis Kitap / 110 bin

"Bir Gün" / Ayşe Kulin / Everest / 103 bin

"Gazi Paşa" / Attila İlhan / İş Bankası / 68 bin

"Zahir" / Paulo Coelho / Can Yayınları / 52 bin

"Safran Sarı" / İnci Aral / Merkez Kitapçılık / 20 bin

OKUR GÖRÜŞLERİ

"ŞU AN İÇİN SOMUT BİR SONUÇ ALAMADIM!"
R.A. (Finans Uzmanı)
"Ferrari’sini Satan Bilge"nin yazarı Robin Sharma’nın hemen hemen tüm kitaplarını okudum. Bu kitaplardaki tavsiyeleri kendime örnek alıyorum ve kendi yaşam tarzıma uygulamaya çalışıyorum. Fakat bu kitaplardaki önemli noktalardan biri, Avrupa hayat tarzında yazılmaları. Türkiye’nin yaşam koşulları ve sorunları belli, bu nedenle kitaplardan ancak kendi hayat tarzıma uygun olanları alabiliyorum. Zaman içinde olumlu birşeyler kattığını düşünüyorum fakat şu an çok somut bir sonuç alamadım.

"ETKİSİ ÇABUK GEÇİYOR"
Hüseyin Deniz Sitacı (Beden eğitimi öğretmeni)
Ben "Ferrari’sini Satan Bilge"yi okudum, "The Secret"ı da tam bitirmedim. Kitapta "Hayatınız değişecek" diyor, fakat hiç öyle bir şey olmadı, hiçbir sorunumu çözmedi. Birçok arkadaşım "Ferrarisini Satan Bilge"yi okuduktan sonra hayatlarındaki bir çok şeyin değiştiğini söyledi. Fakat bu iki gün sürdü, şimdi hayatlarına aynen devam ediyorlar. Etkisi çabuk geçiyor.
Ne "Ferrari’sini Satan Bilge" ne de "The Secret" hayatıma bir şey kattı.
Türkiye’nin sorunları belli zaten, bir kitap insanın hayatını ne kadar değiştirebilir ki?

"MÜCADELE ETMEM GEREKTİĞİNİ ANLADIM!"
Olgun Çinal (Kitapçı)
İnsanlar hayal gücündeki şeyleri gerçekleştirir. Ben aslında kendimi kötü hissettiğimde kitap okurum. Mümin Sekman’ın "Her şey Seninle Başlar" kitabı hayata bakış açımı derinden etkiledi. O kitabı çok tıkandığım bir zaman okumuştum, her şeyle mücadele etmem gerektiğini anladım. Ayrıca bir kitabın hayatımızda birşeyleri değiştirmesi için illa kişisel gelişim kitabı olması gerekmez. Sanat ya da felsefe kitabı da değiştirebilir insanı. Hiçbir kitabı okumadan hep kişisel gelişim tarzı kitapları okumakla beyin kasılır. "Ferrarisini Satan Bilge"yi okudum ama kitap beni etkilemedi. Ama iyi bir kitabın hayatımda bir şeyleri değiştirebileceğine kesinlikle inanıyorum.

"BU ÇALIŞMALAR SOVYETLER’E DAYANIR"
Kamil Yılmaz (Felsefe öğretmeni)
Son çıkanların çoğunu takip edemesem de on yıl önce çıkmış bütün spiritüel kitapları okuduğumu söyleyebilirim. Tabiİ ayırt edebilmeyi öğrendim bu kadar okuyunca. Bu kitaplar insana dışarıdan bir şey vaat etmiyor. İnsan içindekini, potansiyelini dışarıdan bir etkenle değil; kendi yöntemiyle bulur diyorlar. Bu çalışmalar Sovyetler’e dayanır. İnsanın bir enerji yaydığını ve bu enerjiye yön verilebileceği söyleniyordu.

"SPİRİTÜEL KİTAPLAR HAYATIMI DEĞİŞTİRDİ"
Suzetta İşman (Ev kadını)
Spiritüel kitaplar benim hayatımı çok değiştirdi. Aile ilişkilerime de yansıdı. Olaylarla başetmeyi, korkularımı keşfetmeyi, yargılarımı yok etmeyi öğretti. Bu kitapları okuduktan sonra insanları olduğu gibi kabul etmeye başlıyorsunuz.

"BENİ TRAVMADAN KURTARDI!"
Gözde Mitrani (Dekoratör)
Spiritüel kitapları okuduğunuzda doğanın ve evrenin ne kadar güçlü olduğunu, her şeyin evrenin doğal akışında gittiğini görüyorsunuz. Kendinize faydanız oluyor. Ben kanser riskiyle karşı karşıya gelmiştim. Gerilimlerim nedeniyle kendimi hasta etmiştim. Bu kitaplarla bakış açımda ciddi değişiklikler oldu. Travmadan kurtardı beni. Psikolojik desteğe de başvurdum ama orada hep yaralara tuz basılıyor, acılarınız deşiliyor. Bu kitaplar ise acılarınızı unutun diyor.

"SADECE MERAKTAN BAKTIM!"
Engin Pekdoğan (Öğrenci)
"The Secret" dikkatimi çekti, aldım baktım, biraz karıştırıp okuduktan sonra içeriğinin tutarlı olmadığını düşündüm. Kapağındaki şeyle içindekinin pek alakası yokmuş gibi geldi bana. Son zamanlarda bir artış var bu tür kitapların popülaritesinde, ben de sadece meraktan baktım.

SPİRİTÜEL KİTAPLARDAN ALINTILAR

"Sır, çekim yasasıdır. Hayatınıza giren her şeyi, kendinize çeken siz kendinizsiniz." ("The Secret" - Rhonda Byrne)

"Kişi, kendisiyle ilgili inandığı, hayal ettiği, güvenle beklediği şeyleri mutlaka yaşayacaktır." ("%100 Düşünce Gücü - Jack Ensign Addington)

"Dünya her isteğe yanıt verir. Ne var ki sen ne istediğini bilmiyorsun, çünkü yıllardır düşlemeyi bıraktın." ("Tanrılar Okulu" - Stefano Elio D’Anna)

"Meditasyonun sana bir yerden getirilmesine gerek yoktur. Meditasyon mevcuttur, tohum mevcuttur. Sadece onu tanıman, beslemen, ona dikkat etmen gerekir ve o gelişmeye başlar."
("Sevgi" - Osho)

"Bir düşünce ekersin, bir eylem biçersin. Bir eylem ekersin, alışkanlık biçersin. Bir alışkanlık ekersin, karakter biçersin. Bir karakter ekersin, kaderini biçersin." ("Ferrari’sini Satan Bilge" - Robin Sharma)

"...Ne olmak, neye sahip olmak, neyi başarmak istediğimizle ve evrende bize yardım edecek her şeyle bir bağlantımızın olması söz konusudur. Gereken tek şey, kendimizi buna hazırlamak ve niyeti harekete geçirmektir." ("Niyet Etmenin Gücü"- Dr. Wayne W. Dyer)

Yazar: MİRAÇ ZEYNEP ÖZKARTAL
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2007/05/15/kitap/akit.html