Mümin Sekman

Kişisel gelişim bilgileri politik kampanyalarda da kullanılmaya başlandı.

KİŞİSEL GELİŞİM BİLGİLERİ POLİTİK KAMPANYALARDA DA KULLANILMAYA BAŞLANDI.

Gökçe Acar/MİLLİYET

Seçime az kaldı, kampanyalar hızlandı. Bugünlerde seçim kampanyaları ile ilgili kitapları yayımlanan dört yazar eski ve yeni sloganları, stratejileri yorumladı. Ortak tavsiye: Rakibine çatma, projeni anlat

Adaylar saç boyamaktan, peruktan kaçınmalı
Adayın El Kitabı / Sinan Dirlik (Point İstanbul)
Adaylar için her şeyden önce en önemlisi doğal, dürüst ve samimi bir yaklaşım. Kendinizi olduğunuz gibi ortaya koymanız gerekiyor. Masasının başına oturmuş, özenle giyinmiş aday tiplemesine sıkça rastlanır mesela. Özellikle güven vermeye yönelik yapay haraketlerde bulunur. Bunlardan kaçınılması gerek. Biz mesela kitapta peruktan, saç boyamaktan kaçının gibi bilgiler vermiştik. İkinci sırada önemli olan ise mesajların açık, net ve akıcı olmasıdır.

Muhafazakar bir adayı diğer seçimde sosyal demokrat bir partide görüyorsunuz. Burada tabii inandırıcılık ve güvenilirlik problemi ortaya çıkıyor.

Türkiyedeki en büyük sorun adayların seçime bir ay kala kampanyaya başlıyor olması. Oysa bir seçim kampanyası seçimin bittiği gün başlar. Çünkü bir ay içinde herkes tanıtıma ve mesaj bombardımanına başlayınca karmaşa oluyor. Tanımadığımız bir sürü İstanbul adayı çıktı ortaya. Üstelik çoğu İstanbul kökenli bile değil. Bu adayların önce İstanbulluluk gibi bir mesaj vermeleri gerek. Mesela CHPnin adayı Sefa Sirmen, İzmit kökenli. Bir İstanbullu olarak düşünüyorum, bu şehirde İstanbullu bir aday yok muydu yani?

İnsanlar önce istihdam, sonra sağlık hizmeti istiyor
Başarılı Siyasetçinin El Kitabı / Doç. Dr. Osman Özsoy (Hayat Yayınları)

Bir ülkede seçmenlerin oy verme eğilimiyle kültürleri, eğitimleri ve ekonomik durumları arasında bağlantı vardır. Bu yüzden aday her seçmen kategorisine ayrı bir mesajla gitmeli. Şu anda Türkiyede her kesimin ortak sorunu işsizlik. Seçmeni en çok etkileyen unsur onların gerçekleşmesini arzu ettiği vaatlerde bulunmaktır. Bu vaatler kısa vadelidir ve Türkiye gibi ülkelerde bunun nasıl gerçekleştirilebileceği sorulmaz. 1991 seçimlerinde Demirelin iki anahtar vaadi gibi.

Bir siyasal kampanya sonucunda kazanıyorsanız o kampanya iyidir. Ama bir kampanya ancak potansiyelde var olanı ortaya çıkarabilir. En sık yapılan hata seçmenlerde umut oluşturamamaktır. Mesela Deniz Baykalın CHPden üç İstanbul belediye başkan adayını açıkladığı toplantıya bakın, yüz ifadeleri seçmenlere çoktan kaybettik gibi bir mesaj veriyordu.

Kitapta seçim zamanı yapılan propagandaların seçmen üzerindeki etkilerini anlattım ve yerel seçimlerde aday mı parti mi sorusunun cevabını aradım. Araştırma sonucuna göre seçmen gözünde adayın daha önemli olduğunu söyleyebilirim.

Konuşan Türkiye ve Ortanın solu iyi sloganlardı

Seçim Kazandıran Kampanyalar /Necati Özkan (Kapital Medya)

En önemlisi, adayların ortaya koyduğu programlardır. Seçmenin tercihinde adayın geçmişteki işleri değil, gelecekte neler başarabileceği etkilidir. Önemli olan seçmene uygun vaatler sunabilmek. Tabii bu vaatler sonsuz ve atmasyon olmamalı.

3 Kasım seçimlerinde seçmen yıpranmamış ama deneyimli bir parti arıyordu. AKP bu yüzden de başarılı oldu. AKP gibi Genç Parti de sistemle çatıştığı için bu kadar başarılı oldu.

Seçmenin kafasında adayın tıpkı bir ürün gibi bir imajı, yeri oluyor. Siyasetçiyi tanımlarken işbilir, kavgacı, ilerici, gerici gibi sıfatlar kullanıyor.
CHP kampanyasında Temel Reisi kullanacağını açıkladı, sloganları ise AKPnin tehlikesine işaret eden Bu işin şakası yok. Halen sistemin savunuculuğunu yapıyorlar ve bence bu tercih onları daha da aşağı çekecek.

Türkiyede en sık yapılan kampanya hatası karşı tarafı suçlamak. 2002 seçimlerinde CHPnin ve ANAPın henüz denenmemiş bir parti olan AKPyi karalayarak yaptıkları kampanyalar olağanüstü yanlış bir stratejiydi.

Kampanyada rakibe saldırmak büyük hata

Siyasal Kampanya Yönetimi: Mesaj, Strateji ve Taktikler / Yrd. Doç. Dr. Yusuf Devran (Odak İletişim)

Bir kampanyada seçmenin en çok ilgisini çekecek şey, kampanya mesajları ile adayın beklentilerinin örtüşmesidir. Türkiyenin siyasi tarihinde en beğendiğim kampanyalar 1950 Demokrat Parti, 1987 SHP, 1991 Refah Partisi ve 2002 Genç Parti kampanyaları. Bunların başarısının sebebi seçmenin hissiyatına tercüman olması ve akılda kalıcılığıdır.

Yapılan en ciddi kampanya hatası ise rakibe bilinçsizçe saldırılmak. Örneğin Tansu Çillerin 1999 ve 2002de aşırı negatif kampanya yürütmesi DYP ve Çiller açısından büyük hataydı.

Yaklaşan 28 Mart seçimlerinde en çok ilgimi çeken nokta Recep Tayyip Erdoğanın mitinglerde vatandaşları azarlaması ve CHPye sürekli saldırması. CHPnin kampanya teması olarak insanı, ekonomik ve sosyal konuları seçmesi doğru bir tercih. Genç Parti, iktidarın karşısındaki alternatif partinin kendisi olduğunu ortaya koydu.

Siyasal Kampanya Yönetimini siyasal seçimlere katılacak olan adaylar, siyasal partiler, kampanya çalışmalarını yürütecek olan reklam ajansları ve halkla ilişkiler şirketleri için bir başvuru kaynağı olması için yazdım.

Yeni kampanyaları kim hazırlıyor?

Fiziki görünümü şansını azaltırsa müdahale ederiz
Tribeca İletişim Danışmanlık (Sefa Sirmen için çalışıyorlar)

Broşürler hazırlıyor, içerik ve mesajlarla ilgili kurgu sunuyoruz. Örneğin bir röportajda neleri söylemesi veya nelere dikkat etmesi gerektiğine kadar fikirlerimizi iletiyoruz. Çalıştığımız insanın fiziki görünümü durumu etkileyecek konumdaysa buna müdahil oluruz. Ama Sefa Sirmene müdahale etmedik çünkü kendisine çok iyi bakan biri.

2 bin kadar billboard kullandık
Erdoğan Olçok Arter Reklam Tanıtım Genel Müdürü (AKP İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Kadir Topbaş için çalışıyorlar)

Geçen yıl AKP için kurumsal kimlik kitabını hazırladık. Billboardlara, imaj panolarına yoğunlaştık. 100ün üzerinde çatı ve 2 bin civarında billboard kullandık. Çoğunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve belediye başkan adayı Kadir Topbaşın fotoğrafları vardı. Bunların nereye konulacağına partililerle birlikte karar veriyoruz. Kreatif işlerin tamamı buradan çıkıyor.

Partinin projelerini seçim söylemi haline getirdik

Serhan Erhan / Pergel İletişim (ANAP için çalışıyorlar)

Hizmetimiz halkla ilişkiler, algı yönetimi ve medya iletişimi danışmanlığını içeriyor. Biz ANAPın projelerini seçim söylemi haline getirdik. Adayların hangi mecralarda hangi sıklıkta yer alacağına ve çıktığında neler söyleyeceğine karar verdik. Bu doğrultuda sloganlar bulduk ama billboard işine girmedik.