Mümin Sekman

Karne sadece öğrencinin değil!

Okul, öğretmen ve anne babaların başarısı, başarısız çocuklar üzerindeki becerileriyle doğru orantılıdır.

Çocuk, derin ve neşeli bir rüya görüyordu. Rüyasında bir terslik vardı. Annesi, babası ve öğretmeni karne alıyordu. Hepsi heyecanla karnelerine bakıyor ve hak ettikleri notu alamadıklarından şikâyet ediyorlardı. Ne çok mazeretleri vardı! Çocuk uyandı ve o sabah karnesini almak için okula giderken yolda, karnesiyle ilgili hesap soracaklara ne diyeceğini sıralıyordu aklından. Hayatı boyunca bunu yapacaktı zaten.

Karne, sınıflandırmacı yetişkinlerin ürettiği bir formatlama aracıdır. Okullarda ilk olarak 1800’lerin sonlarında görülmüştür. İlk karnelerde, öğrencilerin ulaşması beklenen beceriler listesi ve bu becerileri edinip edinmedikleri belirtiliyormuş. Yani not yok, sıralama yok, etiketleme yok. Karneyle sadece başarısız olanları değil, başarılı olanları da etiketlemiş oluyoruz. Onların gerçek yetenekleri yerine, listedeki derslerde ne kadar iyi olduklarına bakıyoruz. Çocuklar farklı ama liste aynı. Okul, öğretmen ve anne babaların başarısı, başarısız çocuklar üzerindeki becerileriyle doğru orantılıdır. Çocukları üzmeyelim.

Sizden gelenler
KARNE ÇOCUĞUN RUHUNU TANIMAZ
Aileler karne sonuçlarını nasıl değerlendirmeliler?
Çocuklarına zarar verdiğini düşünen ebeveyn ya da öğretmen yok gibidir. Karnenin anlamı konusunda öncelikle öğretmen bakışının sağlıklı olması gerekir. Bürokratik bir gereklilik gibi algılanan karne, bir çocuğun ruhunu tanımaz. Hiçbir karne sosyal zekâyı ölçmez. Notlar cesareti, azmi, dürüstlüğü değerlendiremez. Niçin hakikatte küçüklerin daha çok saygıya, büyüklerin daha çok sevgiye ihtiyacı olduğunu bir karne anlayamaz. İletişim becerisi, hizmet ruhu, yardımlaşma, özgüven karnede yoktur. Bunlar hayat başarısı, karne okul başarısıdır. Okul başarısı hayat başarısının sadece % 20’lik kısmını açıklayabilir. % 80 çoğunlukla % 20’den daha büyüktür.

YAPMADIĞINIZ ŞEYLERİ YAPIN
Tatilimi mesleki açıdan nasıl verimli geçiririm?
Her gün aynı şeyleri yapmanın zihninizi nasıl tembelleştirdiğini bilseniz irkilirsiniz! İlke, ‘Yapmadığınız şeyleri yapın’ olmalı. Kendinize mektup yazın, dersinizi videoya çekip izleyin, ilgilenmediğiniz bir alanda kitap okuyun, avucunuzdaki çizgileri bir kâğıda çizin, çocuk gibi masanın altında çikolata yiyin, çocuklarınızla yer yatağında uzanıp kendi masalınızı uydurun, bir dağa şiir okuyun. Gerisi hayal gücünüze kalmış. Yapmadıklarınızı yapın , beyninize hizmet edin.

MUTLAKA HAZIRLANIN
Öğrencilerimin farklı alanlardaki gelişimini aileleriyle uygun şekilde nasıl paylaşabilirim?
Öğrencilerin farklı alanlardaki gelişimlerini ailelerle etkili bir biçimde paylaşmak hazırlık gerektirir. Görüşme öncesinde öğrenci çalışmalarından örnekler ve örnek olaylar hazırlamak yararlı olur. Görüşme sırasında ise öğrenciye ilişkin olumlu bilgileri paylaşmak ve öğrencinin geliştirmesi gereken alanları ifade etmek yeterlidir. Ayrıca ebeveyn olarak neler yapabileceklerini tartışabilirsiniz.

Yazar: Prof. Dr. Ziya Selçuk
Kaynak: http://www.radikal.com.tr

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.