Mümin Sekman

Kadınlar modayı nasıl yönetiyor?

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Yıllık Moda Konferansı’na konuşmacı olarak katılan ünlü moda yazarı Colin McDowell’la bir araya geldik. Konferansta, doğal liflere olan talebi, tekstilde yeniliğin önemini, Merinos yününün Alexander McQueen’de oynadığı rolü ve Alexander McQueen’in Türkiye’deki ürün geliştirmesi üzerine konuşacak olan Colin McDowell, “Modern modada en önemli iki şey, en üst kalite kumaşlar ve bu kumaşları diğerlerinin kullanmadığı şekilde kullanma yeteneğine sahip tasarımcılardır" diyor.

1976’dan beri moda dünyasındayım

Moda dünyasına ilk adımı nasıl attınız?

Moda dünyasına girişim tesadüf eseri oldu. Roma’da yaşıyordum, param yoktu ve bir arkadaşım bana moda tasarımı yapmamı önerdi... Ben aktördüm.

Ne zamandır moda dünyasının içindesiniz?

1976’dan beri moda dünyasındayım.

Moda dünyasının bir parçası olmak gençken hedeflediğiniz bir şey miydi?

Modaya ilgim çok fazlaydı ve bu benim için çok heyecan verici bir deneyimin başlangıcıydı. İlk olarak kadın elbiseleri tasarlayarak başladım işe.

Bu süre zarfında bir çok ödüle layık görüldünüz... Bir kaç örnek verseniz...

İngiltere’nin bazı prestijli moda okullarından bir kaç onursal diploma, doktora ve profesörlüğün yanında, 2008 yılında Britanya İmparatorluk Nişanı’na layık görüldüm.

Modada lüks, el işçiliğiyle eş anlamlı

Moda tarihçisi olarak, tarihi olaylar, sanat ve moda üçgenini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tarih, sanat ve moda ayrılmaz bir üçlü bence. Tarih, mimari, resim ve heykel modaya tarih boyunca ilham vermiştir ve ilham vermeye devam etmektedir. Mesela şu an dünyanın en zengin mimarisine sahip olan İstanbul’dayız ve modacıların bundan ilham almıyor olması mümkün değil. Savaşlar, devrimler, ülkelerdeki rejim değişikleri, sosyal değişimler modayı şekillendiren olayların başında gelir. Kadınların bugün sahip oldukları güç ve özgürlük da modayı yakından etkiliyor.

Erkek modasının gitgide kadın modasıyla yarışır hale gelmesinin sebebi, kadınların güç dengelerini bozması olabilir mi?

Ben her zaman kadınların çok güçlü olduklarını düşündüm. Günümüzde yaşanan ise erkek ve kadının eşitliği üzerine kurulu bir moda anlayışı. Moda erkekler için çok zor. Şu an bu kokteylde gördüğünüz tüm erkekler koyu renk ve benzer takımlar giymiş. Kadınlarsa oldukça renkli ve farklı kıyafetler taşıyor.

Sizi en çok etkileyen modacı kimdir?

Chanel, Yves Saint Laurent, Giorgio Armani, Vivienne Westwood, Ralph Lauren.

Lüksün sizin için tanımı nedir?

Lüksü tanımlamak çok zor. Kimileri için doğal ve temiz su içmek lüksken, kimileri için seyahattir. Modada ise lüks el işçiliğiyle eş anlamlı.

Günümüzde lüksün tanımını eksiksiz karşılayan markalar hangileri sizce?

Gucci, Yves Saint Laurent, Prada. Bence moda hiçbir zaman günümüzde olduğu kadar güçlü olmadı. Moda giysiden daha çok çanta ve ayakkabı odaklı bir hal adlı.

Şu an üzerinde çalıştığınız projeler neler?

Şu an 2013 sonlarında açılması planlanan bir sergi ve aynı yıl Phaidon’dan çıkması planlanan TheAnatomy of Fashion (Modanın Anatomisi) isimli kitap için çalışıyorum. Ayrıca, Singapur’da düzenlenen Audi Moda Festivali’nin (AFF) yaratıcı yönetmenliğini yapıyorum.

 

KAYNAK: Vatan

YAZAR: Bihter Ayyıldız