Mümin Sekman

İyi fikirler nasıl bulunur?

Her öğrenciden istediğim şey, Swiss Army çakısı için gece boyu çalışarak bir açık hava reklamı yaratmalarıydı. Öğrencilerin çoğu, ertesi sabah istenen reklamla gelirdi. Ama bazıları saatlerce çalıştıklarını, gene de bir şey üretemediklerini söylerdi. Üç yıl boyunca bu hep böyle gitti.

Dördüncü yıl, farklı bir şey denedim. Tek bir açık hava reklamı istemek yerine, her öğrencinin Swiss Army çakısı için en az onar reklam üretmesini istedim. Ayrıca, onlara bir gece vermek yerine hemen o gün öğlen yemeği arasında yapmaları gerektiğini söyledim.

Yemek arası bittiğinde hepsinin elinde en az o tane reklam vardı. Bir öğrenci, tam 25 tane yapmıştı.

O anda, bir sorunla karşılaştığında çoğu insanın sadece tek bir doğru çözüm olduğunu düşündüğünü, çünkü kendisine böyle öğretilmiş olduğunu kavradım. Bütün okul yaşamları boyunca, çok seçenekli ve doğru ya da yanlış karşılıklı sorularla karşılaşıyorlardı. Tüm bu soruların yalnızca bir tek doğru yanıtı oluyordu. Ayrıca bütün soru ve sorunların aynı bunlara benzediği inancına kapılmışlardı. Mükemmel gözüken bir çözüm bulamadıklarında her şeyi yüzüstü bırakıyorlardı.

Ne var ki çoğu sorun okullardaki sınav sorularına benzemez. Çoğu sorunun birçok çözümü vardır. Öğrencilerimi bunu kavramaya zorlar zorlamaz. Bu çözümleri bulmuşlardı. Hiç böyle bir şey duydunuz mu?

Öğrenciler, birden çok çözüm olduğunu kavrar kavramaz. Bu çözümleri bulmuşlardı.

“Daima yapacağınız işin kolay olduğunu düşünün. Öyle olduğunu göreceksiniz.” Der Emile Coue.

Yazar: Jack Foster/Fikir Nasıl Bulunur?
Kaynak: http:// MediaCat Yayınları

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.