Mümin Sekman

İşten ayrılmak için doğru zaman nedir?

İşinizi değiştirmek için doğru zaman olduğunu nasıl anlarsınız? Mutsuzluk kariyer değişikliği yapmak için başlı başına yeterli midir? Ya da soruyu tersten soracak olursak işimiz bizi mutlu etmek zorunda mıdır? İşte cevapları…

İşten Ayrılmak İçin En Doğru Zaman Hangisidir?

İşinizi değiştirmek için doğru zaman olduğunu nasıl anlarsınız?

Bu soruyu kritik hale getiren çoğunlukla bu soruya verilen cevabın dayandırıldığı yanlış varsayımdır. Lafı fazla eveleyip gevelemeden konuya girmek gerekirse;

Son dönemde iş hayatında karşılaştığım insanların çok büyük bir çoğunluğu MUTSUZ. Açıkça ifade etmeseler de bunun belli başlı sebepleri kendilerine göre kısaca şöyle:

Hak ettiğim saygıyı göremiyorum

Hak ettiğim parayı kazanamıyorum

Hayalimdeki işi yapmıyorum

Bu iş beni tatmin etmiyor

Daha az hak edenler (ki onlar işini çok iyi bilen yalakalar) daha iyi pozisyondalar

Vs.

Ayrıca, bu mutsuz çoğunluğun ortak bir özelliği daha var: Aktif veya pasif yeni bir iş arayışındalar ve aslında gizliden gizliye çoktan istifa etmiş durumdalar. Eski motivasyon seviyelerinin yerlerinde yeller esiyor ve deklare etmeseler de ya CV'ler mütemadiyen güncelleniyor ya da Beyaz Atlı Headhunter'ın bir an evvel teşrif etmesi bekleniyor.

En prestijli şirketlerden en sıkıntılı olanlara, tepe yöneticilerden kariyerlerinin başında olanlara kadar büyük çoğunluğun derdi farklı ama durumları aynı: Mutsuzlar ve değişiklik peşindeler, ancak gözden kaçırdıkları da çok önemli bir gerçek var:

Mutsuz olduğunuz an iş değiştirmek için çok YANLIŞ bir zamanlamadır.

Neden mi..?

Mutsuzluk, iç ve dış faktörlere bağlı bir duygu halidir ve dolayısıyla değişkenlik gösterebilir. Yani, sıralayacak olursak mutsuzluk:

Size bağlıdır.

Sizin dışınızdakilere bağlıdır.

Kontrol edilebilmesi güçtür.

Geçicidir. (İnanmak istemesek de 'Mutluluk' gibi)

Şimdi çok klasik ama işe yarayan aşağıdaki grafiğe bir göz atalım. İşinizi güçlük derecesi ve beceri düzeyinize göre düşündüğünüzde, performansa direkt sirayet eden duygu haliniz aşağıdaki 8 bölgeden birine düşer.

 

Burada da net görüleceği gibi Kaygı, Endişe, Hissizlik, ve Sıkıntı zaten potansiyel 'Mutsuzluk' sebeplerindendir. Buraya kadar her şey normal gibi görünse de asıl tehlike burada değildir.

Öyleyse Tehlike Nerede..?

İnsanların %65'i en iyi %10 arasında olduklarını düşünürler. Basitçe anlaşılacağı gibi çocukluk ve gençlik yıllarının pek çoklarına göre kabusu olan efsane Matematik Bilimi bile bu istatistik karşısında çaresizdir. Bu %55'lik kesime verilecek kötü haber, işlerin ortalama zorluk seviyesi ve becerilerin gerçekleşme derecesi itibariyle çalışanların büyük çoğunluğunun yukarıdaki grafiğin merkezine düştüğü bilgisidir. İşte 'çoğunluk' için asıl tehlike bu grafiğin tam merkezindeki bir daire içinde yer alıyor olmalarıdır.

Merkezdeki bu küçük dairenin içinde, 8 duygu halinin de birbirine kolayca karışma ve geçiş ihtimali küçük nüanslarla belirlenmektedir. İşin güçlük derecesinde bir oynama yapabilme yeteneğimiz kısıtlı olduğundan ve becerilerimiz genelde işin gereklerine göre ortalama seviyede olduğundan (Biz her ne kadar kendimizi Clark Kent (!) olarak görsek de) bu sürekli değişen ve birbirine karışan duygu halleridir bizi asıl mutsuz eden.

Mutsuzluk ise yaramaz bir çocuktur, gürültücüdür, onunla mücadele edemeyeceğiniz görüntüsünü verir hep, ta ki siz bir değişiklik yapmak suretiyle onu yenebileceğinizi düşündüğünüz aksiyonu alana dek. O aksiyonu alırsınız ve sonuç: Yine mutsuzluk!

Peki Ne Yapmak Lazım..?

Becerilerinize ve beceriksizliklerinize (ki bu ikincisi sizde ASLA yok biliyorum ama olsun) odaklanın. Gelişim alanlarınızı tespit edin, yetersizliklerinizle yüzleşin ki gereğini yapabilin. Beceri düzeyinizdeki reel artış, sizi ilk olarak grafiğin sol tarafında yer alan ve mutsuzluk kaynağı olabilecek duygu hallerinden hızla uzaklaştıracaktır. Artan özgüven ve iyimserlik sizin daha 'zor' olanları talep edebilmenize olanak sağlayacaktır. Bu aşamaların her hangi birinde, meşhur(!) içsel yolculuk hizmetlerinin yanında kişisel gelişim adına profesyonel koçluk veya mentörlük hizmeti almayı da düşünebilirsiniz.

Daha zor olanı gerçekçi ve objektif olarak talep etme noktasına geldiğiniz an artık şu değerlendirmeyi yapabilecek durumdasınız demektir:

Size, sizi daha çok zorlayacak bir süreç vaad etMEdiği takdirde işinizi değiştirme kararını alın ki ,aradığınız o yeni işinizdeki görev tanımınızın çatısı siz bu kararı aldığınız anda kendiliğinden şekillenmiş olabilsin.

Bu konuda yazılabilecek onlarca sayfa var ama bu mecranın limitlerini zorlamak istemiyorum. Bu kadarıyla, aklınızdan çıkarmamanızı ümit edebileceğim tek şey:

Mutsuzluğun bir kariyer değişikliği sebebi olmadığı ve Beyaz Atlı Headhunter'ın başının son derece kalabalık ve yoğun olduğu gerçeğidir.

Yazar: Dr. Serhat Tatlı
Kaynak: http://www.linkedin.com

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.