Mümin Sekman

İşsiz kalmamak için yapman gerekenler!

Teknoloji sadece hayatımızı kolaylaştırmıyor, aynı zamanda hayatımızı da tehdit ediyor. Yapay zekanın gelişimi pek çok sektörde işsizlik tehlikesinin yakında olduğu anlamına geliyor. Peki işsiz kalmamak için ne yapmak gerekiyor? İşte cevabı…

İşin Tehlikede! İşsiz Kalmamak İçin Yapman Gereken 5 Şey:

Yeni teknolojiler hepimizi yakından etkiliyor. Geçtiğimiz yüzyıl insanlar tarafından icra edilen birçok meslek, artık makinalar tarafından yapılıyor.

4. Sanayi Devriminin yaşandığı bugün yapay zeka ve büyük veri analitiği birçok mesleği tehdit ediyor. Sizi kişisel asistanım Amy Ingram ile tanıştırmak istiyorum:

Amy oldukça çalışkan ve akıllı bir yönetici asistanı. Haftanın 7 günü 24 saat çalışıyor. Uyumuyor. Toplantılarımı organize etmek için müşterilerimle iletişime geçiyor. Ortak saat/mekan belirliyor. Ayrıca toplantıları sabahtan teyit ediyor.

Öğle yemeği için restoran tercihlerimi, kahve için sevdiğim mekanları biliyor. Kiminle ofisimde, kiminle dışarıda buluşmamı tercih edeceğimi az çok kestiriyor.

Takvimimle eşgüdümlü olduğu için aynı anda iki ayrı toplantı organize etmesinin imkanı yok. Oldukça güvenilir.

Yavaş yavaş yeni şeyler de öğreniyor. Mesela yakın zamanda eşime evlilik yıldönümümüzde çiçek gönderecek, rezervasyon yapacak, seyahat planlamalarımı verdiğim bütçe doğrultusunda yapacak ve hatta zevkime uygun giysi alışverişimi de yapacak. Maaşı aylık sadece 120TL. Sigorta ve izin de yok!

Amy Ingram bir yapay zeka yazılımı. Amy ile tanıştığımdan beri gerçek bir asistana ihtiyaç duymuyorum.

Bugün herhangi bir şirkette yönetici asistanı olarak çalışıyorsanız Amy Ingram sizi tehdit ediyor. Çünkü Amy daha ucuz ve daha çalışkan. Henüz sizin kadar akıllı değil ama yakın zamanda olacak.

Sektörün öncü isimlerinin tahminlerine göre 1955 yılında kullanılmaya başlanan “yapay zeka” teknolojileri 2040 yılında insan-aklı seviyesine ulaşacak. Belki bundan sonraki birkaç yıl içerisinde de ötesine geçecek! Yani Amy işveren açısından harika bir seçim.

Deloitte ve Oxford`un yaptığı bir araştırmada İngiltere gibi yüksek katma değere sahip bir ekonomide bile önümüzdeki onyıl içerisinde toplam işgücünün yüzde 35`inin yapay zeka tarafından ikame edileceği belirtiliyor. Maalesef katma değeri düşük olan Türkiye gibi bir ülkede bu oranın daha yüksek olacağını iddia etmek yanlış olmaz.

Sadece yönetici asistanları değil. Şoförler, muhasebeciler, gazeteciler, çevirmenler, sigortacılar işsiz kalacak.

Yapay zeka sürücüsüz arabaları mümkün hale getirdi. ABD`nin Philadelphia şehirinde sürücüsüz UBER hizmetini artık trafikte görmek mümkün.

Birkaç sene içerisinde çok daha yaygınlaşacaklar. Bu durum Türkiye`de geçimini şoförlükten kazanan milyonlarca vatandaşımızın yakın gelecekte ekmek parası kazanamayacağı anlamına geliyor. Anlayacağınız durum pek iç açıcı değil.

Peki çalışanlar işsiz kalmamak için ne yapmalı?

1- Eğitime Hep Devam Et Bilgi ekonomisinde rekabet eden her çalışanın kendi eğitimini ve mesleki gelişimini okul yıllarıyla sınırlandırmaması, hayat boyu gelişim prensibini kendisine şiar edinmesi şart. Profesyonel yaşamın gereklilikleri hızlı şekilde değişiyor. İçinde yaşadığımız dönemin yetenek ve beceri gereksinimlerine sahip olmadan dijital ekonomide yer edinmek imkansız. Amacınız katma değer zincirinde sürekli yukarıya çıkmak olmalı.

2- Yaratıcı Ol Yaratıcılık faktörünün önemli olduğu meslekler, skalanın en üzerindeki komplike beceriler, eğitim ve mesleki vasıflar gerektiren işler hayatta kalmaya devam edecek. Yöneticiler, mühendisler, bilim insanları, hukukçular ve eğiticiler bu trendlerden olumsuz değil belki de olumlu etkilenecekler. Bu yüzden yaratıcılığın ana unsur olduğu, kolay kolay yapay zeka tarafından ikame edilemeyecek mesleklere yoğunlaş.

3- Vasat Olma, Kendini Vazgeçilmez Kıl Yapay zeka vasat insanı tamamen denklem dışına çıkaracak. Donanımlı, uyumlu, girişimci ve daha doğrusu bilinçli bir azınlık nitelik skalasının yukarılarındaki yüksek maaşlardan faydalanmaya devam edecek. Kendilerini bu değişen şartlarda “vazgeçilmez” kılacak. İçinde bulunduğun kurumda kendini vazgeçilmez kılmak için neler yapmalısın onu düşünmen gerekiyor.

4- Küresel Trendleri Takip Et Washington DC`de ders verdiğim MBA öğrencilerime her dönem başında ilk tavsiyem Economist, Quartz, WSJ, Foreign Policy, Project Syndicate`i düzenli olarak okumak oluyor. Yabancı dil bilmiyorsan ilk yapman gereken yabancı dil öğrenmek olmalı. Ekonomilerin iç içe geçtiği dijital ekonomide ayakta kalabilmek için yabancı dil şart.

5- Teknolojiyi Anla Sanayi 4.0 devriminin temelini oluşturan teknolojiler yapay zeka, büyük veri analitiği ve Internet of Things (IoT). 19.yüzyılda endüstri devriminde buharlı makina neyse bugün bu teknolojilerde o! Sektördeki gelişmeler konusunda okuyucuları haberdar eden Webrazzi, Techcrunch, Strictly VC gibi onlarca ücretsiz e-posta servisi var. Mutlaka kaydol! Bu teknolojilerin günlük yaşamda kullanılan uygulamalarını anlamak yeni fikirler geliştirmeni de sağlayacaktır. Sanayi 4.0`u öğrenmek için buradan başlayabilirsin.

Yazar: Cenk Sidar
Kaynak: http://www.linkedin.com