Mümin Sekman

İş yerinde arkadaşlık...

Ofis arkadaşlıkları, insan kaynakları sektörünün her zaman tartıştığı ancak uzlaşamadığı konuların başında geliyor. Bazıları ofis arkadaşlıklarının performans üzerinde olumlu etkisi olduğunu söylüyor, bazıları da dozunda bir ilişkinin daha yararlı olduğu kanısında. Aslında çoğunluk samimi ofis ilişkisinin zarar vereceğini düşünüyor. Ancak araştırmalar, işten ayrılma nedenleri arasında ofiste yaşanan anlaşmazlıkların ilk sıralarda yer aldığını gösteriyor. "Friendshifts: The Power of Friendships and and How It Shapes Our Life" kitabının yazarı Dr. Jan Yager, ofisteki arkadaşlıkların kariyere olumlu yönde etki yaptığını belirtiyor. Yager, ofisteki yakın arkadaşlıkların kişiyi iş yerine ve işine bağlayıcı etki yaptığını söylüyor.

Sorunlara hazırlıklı olun

Ancak kişiyi işe bağlayan ofis içi arkadaşlıklar, artı yönlerinin yanı sıra arkadaşlıkların bozulması durumunda çıkacak sorunlara da zemin hazırlıyor. Uzmanların bu konudaki bir diğer uyarısı ise çok fazla ''sosyalleşme'' kişinin işine odaklanmasını zora sokabilir ve ofis içinde kamplaşmalara yol açabilir. Sınırların iyi çizilememesinin bir sonucu olarak, işle ilgili gizli kalması gereken bilgiler uygunsuz kişilerin kulağına gidebilir. Bu tarz talihsizliklerin yaşanmaması için üç şeye dikkat etmek gerekiyor:

* Karşınızdaki insanın güvenilirliğinden emin olduktan sonra açılmak

* İş ve özel hayat konularını birbirinden ayırabilmek

* Doğru mesafeyi koymak ve bu mesafeyi koruyabilmek Bu noktada bir uyarı yapmak gerekiyor; iş arkadaşları ile hangi konuları paylaşmak gerekiyor? Uzmanlar iş ve özel hayatın birbirinden ayrılması gerektiğini belirtiyor. Yani işle ilgili gizli bilgileri ya da ofistekilerle ilgili fikirlerinizi iş arkadaşınızla paylaşmadan önce iyice düşünmek şart. Çünkü iş arkadaşları, diğer sosyal ortamlarda edindiğiniz arkadaşlardan farklı olarak hakkınızda sahip olduğu bilgilerle kariyerinize ya da işteki güvenilirliğinize zarar verebilecek bilgilere sahip olabilir.

Dr. Yager, iş arkadaşlıklarının diğer arkadaşlıklardan bu yönler açısından farklı olduğu görüşünde. Bu durumu da işin kişiye finansal korunma sağlamasına bağlıyor. Örneğin; şirketlerde bir anket yapılıp "Arkadaşınız ve işinizden birini seçmenizi istesek, hangisini koruma altına alırsınız?" diye sorulsa, çoğunluğun işini tercih edeceğini, çünkü ekonomik yönden işe bağımlı olduklarını söylüyor. Tüm bu iyimser ve kötümser olasılıklar iş yerinde arkadaş edinmeyi, herhangi bir yerde arkadaş edinmekten çok daha zorlu bir süreç ve zor bir karar haline getiriyor. Doğru seçilmiş arkadaşlar işinize daha kolay adapte olup daha verimli çalışmanıza yardımcı olacakken, yanlış kişilerle arkadaşlık etmek hem özel hem de iş hayatınızdan çok şey götürebilir.

Amirden dost olur mu?

İş yerindeki en tehlikeli ilişkilerden biri yönetici ya da patronla kurulan yakın dostluktur. Çünkü bu ilişkinin kayrılma nedeni olarak görülmesi büyük bir olasılık. Aynı yorumlar yönetici ya da patronunun yakın davranışı söz konusu olduğunda da geçerli olacaktır. Bu da ofis içi dengeleri bozan durumlar listesinin başında yer alıyor. Ofis içi arkadaşlıklarda çok sık görülen bir başka sorun da kısa sürmeleri ve iş değiştirme ya da işten ayrılma durumlarında bağların kopmasıdır. Bu öğeler ortadan kalktığı anda iki arkadaş birbirini arayıp sormuyorsa, ortada gerçek anlamda bir arkadaşlık hiç olmamış demektir. Bu tür bir ilişkinin dayandığı şey arkadaşlıktan çok, günün büyük kısmını beraber geçirdiğiniz kişiyle beraber yaşamayı öğrenmiş olmaktır.

İş yerlerinin ayrılması, arkadaşlığın başında olan taraflara getirileri de olabilir. Ofis ortamında gizli kalması gereken bilgiler yüzünden birbirlerine karşı çekingen bir tavır içerisinde olan ya da özel hayatlarıyla ilgili konuları konuşmaktan kaçınanlar, ofis dışına daimi olarak çıkmış olmanın verdiği rahatlıkla birbirlerine daha kolay açılabilir, kendileriyle ya da işle ilgili konuları daha çok paylaşmaya başlayabilirler.

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.