Mümin Sekman

İnsan mühendisliği ve nüvit osmay hakkında

İNSAN MÜHENDİSLİĞİ VE NÜVİT OSMAY HAKKINDA

Yazan:MÜMİN SEKMAN

Merhaba Kigem. com üye ve ziyaretçileri!

Size benim için çok önemli olan bir haber vermek istiyorum. Benim “hocam” diyebileceğim kişilerden olan, Nüvit Osmay’yn kitabı, artık profesyonel bir yayıncı tarafından basılıyor. “Bunun ne önemi var ki” demeden önce lütfen yazının devamını okuyun.

Size bu konuda yaşadıklarımı özetleyerek anlatmak istiyorum. Nüvit Osmay, Türkiye’ye kişisel gelişim kavramını ve tekniklerini ilk getiren adamdır.

1950’li yıllarda, Dale Carnegie’ye mektup yazarak, ondan burs kazanmış, Amerika’ya gidip kurslarına katılıp öğretmenlik sertifikası almıştır.

Sonra Türkiye’ye gelip, Düşün, Konuş Dinle (DKD)okulunu açmıştır. Bu kursta toplum önünde söz söyleme ve başarılı insan ilişkileri ile ilgili eğitimler vermiştir.

Hasan Celal Güzel, şimdiki adalet bakanı (Benim de üniversitede ticaret hukuku hocamdı) Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek gibi birçok politikacı onun kursunda hitabeti öğrendi.

Ben kendisiyle üniversite öğrencisiyken tanıştım. Evine davet etti beni. Dale Carnegie’nin Türkiye’ye geldiği gün, Vatan gazetesinde yazdığı yazıyı, onunla çektirdiği resimleri gösterdi.

Kitaplarını Türkçe’ye çevirdiği ünlü tarihçi Von Loon’un evinde misafir oluşunu, Loon’un karısının Einstein ile Von Loon’un keman çalma denemeleri (ve beceremeyişlerini) anlattı. Einstein ile tanışmış biri ile tanışmış olmaktan dolayı ürperdiğimi hatırlıyorum.

Nüvit hocanın o yıllarda şikayet ettiği tek şey, kitabının yayın ve dağıtımıydı. Kendini olumlu düşünme felsefesine bu kadar kaptırmış bir insanı, bu kadar üzen bir yayıncının çok “kötü kalpli” olduğunu düşünüyordum.

Eski bir pazarlamacı olan, gerçekte yayıncı olmayan bu kişi, hiçbir telif ödemeden Nüvit hocanın kitabını basıyor ve satıyordu.

Yıllar sonra ilk kitabımı yazdığımda Nüvit hocaya ithaf ettim. Kitabı olan “İnsan Mühendisliği”nin kötü bir baskı, yazım hataları ile dolu halde ve doğru düzgün dağıtılmadan satıldığını üzülerek izledim.

Nüvit Osmay’ın Türk kültüründe hak ettiği yere ulaşamadığını görüp üzülmenin ötesine geçip, bazı şeyleri değiştirmeye karar verdim. Bunda, kendi yazdığım “ataleti yenmek” kitabının da etkisi oldu doğrusu!

Sonuçta, ben Türkiye’nin en büyük 5 yayıncısından biri olan, kendi yayınevi-dağıtım şirketi-matbaası bulunan, Alfa yayınevinin kişisel gelişim dizisinin sorumlusuyum. Bir kitabın tüm yayın haklarını alıp, rahatlıkla yayınlayabilecek durumdayım.

Bir tür lokal atalet etkisiyle yıllardır yapabileceğim bir şeyi yapmadığımı fark ettim.

Hemen ailesi ile görüşerek , telif haklarını ödeyip, alfa yayınevi olarak kitabın yayın haklarını devraldık. Kitap, profesyonel bir dizayn ve bandrol ile piyasaya çıktı.

Kitabın editini de, yaklaşık bir ay uğraşarak, özellikle ben yaptım. Anlatım bozuklukları ve dil yanlışlarını düzelttim.

Daha sonra kitabı çok sevdiğini bildiğim Hyncal Uluç ile de görüştüm. Hıncal bey, kitaplara önsöz yazmayı sevmediğini ancak, Nuvit hocanın kitabına mutlaka yazacağını söyledi.

Kitabın arka kapağında hem Hıncal Uluç’un, hem de İsmail Hakkı Baltacıoğlu’nun tavsiye yazısı var.

Sizden ricam budur: Bu kitaba lütfen benim kitaplarımdan daha fazla sahip çıkın.

Bu kitap, bize, kendini Türk insanına “yaşama sanatı”nı öğretmeye adamış Nüvit hocanın emaneti.

Eğer benim kitabım ile onun kitabı arasında seçim yapmakta zorlanırsanız, lütfen onun kitabını seçin.

Her yeni baskıda kitabın tüm telif geliri ailesine ödenmektedir. Daha da önemlisi, Nüvit Osmay ismi artık kalıcı ve büyük bir yayınevinin kitapları arasındadır.

Tüm gücümü kullanarak, onun Türk kültüründe hak ettiği değeri ve yeri bulmasına çalışacağım.

Şu anda arama motorlarında Nüvit Osmay kelimesi fazla çıkmıyor ama siz bir de bir sene sonra deneyin!

Bu arada, onun kitabına sahip çıkarak bana destek olursanız memnun olurum tabii.

Size Nüvit hocanın seminer sloganıyla veda etmek istiyorum

BYR ŞEY YAP.
BYE ŞEY SEV.
BYR ŞEY BEKLE.

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.