Mümin Sekman

İmece usulü dershane

İMECE USULÜ DERSHANE

KİGEM NOTU: Gerçekten çok takdir ettiğimiz bir proje. Topluma katkıda bulunmanın, kendi imkanlarıyla başkaları için birşeyler yapmanın çok güzel bir örneği. bu arkadaşlar için yapabileceğiniz her türlü desteği yapmanızı rica ediyoruz.

İSMAİL SAYMAZ
RADİKAL GAZETESİ

İSTANBUL - Gülistan Özdemir, Anton Semyonoviç Makarenkonun Yaşam Yolu adlı kitabını eline ilk kez aldığında lise son sınıf öğrencisiydi. Makarenko kitabında, Rusyada 1917 sonrasındaki iç savaşta öksüz ve yetim kalan, suça itilen çocuklar için kurduğu okulu ve deneyimlerini anlatmıştı.

Okulunda yalnızca eğitim vermemiş, çocukların üretime katılmasını da sağlamıştı. Özdemir, Makarenkonun hırsızlık yapan bir çocuğa alışveriş çantasını emanet etmesini hiç unutamadı.

Yaşam Yolu hep aklında

Özdemir, 1998 yılında Boğaziçi Üniversitesini kazandı. Hep aklında Yaşam Yolu olan Özdemire göre, üniversiteli olmak ayrıcalıktı. Akademik eğitim okul duvarlarına sıkıştıkça ayrıcalıklara ayrıcalık katılacaktı. Bu yüzden, okula gidemeyen, maddi olanaksızlıklar yüzünden üniversiteli olamayan yoksul ve yoksun çoğunluğa el uzaltılmalıydı. Okul kantininde oturdukları bir gün, düşüncesini arkadaşları Ercan Coşkun, Kenan Arslan ve Yeşim Koloğluna açtı.

İlk taş Ümraniyeye

Dört genç bir yıl sonra Yaşam Yolunun ilk taşını Ümraniyedeki Mustafa Kemal Mahallesine döşedi. Gücüklüler Derneği ile anlaşan gençler beş arkadaşlarını da yanlarına alarak, 25 gence ÖSS hazırlık dersleri vermeye başladı. Sekiz ay süresince haftada iki gün ders veren gençler yıl sonunda üç öğrenciyi üniversiteli yaptı.

İkinci şube Yenibosnada 2000 yılına girilirken, kurs öğretmenlerinden İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Kasım Güney ile Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Nihal Uzan, Yenibosnadaki Akçadağ Kösecik Elbistan Yardımlaşma Vakfı (AKEL) ile anlaştı. Böylece kurs kentin diğer yakasına da taşınmış oldu.

Aralarında, o yıllarda lise son sınıfta okuyan Volkan Gülşen de vardı. Gülşen gittiği dershanede edindiği bilgi ve dokümanları kendi kurslarına taşıyordu. Bir yıl sonra da Zafer Mahallesindeki yerine taşınan kurs, dokuz öğretmen ve 45 öğrencisiyle eğitime başladı. Kurs, yıl sonunda da beş öğrencisini üniversiteli yaptı.
Bu arada, Mustafa Kemal Mahallesindeki kurs dernek yönetiminin kararıyla kapatıldı. Bunun üzerine gençler eğitimlerini bir hafta mahalledeki halk kütüphanesinde sürdürdü. ÖSS hazırlık derslerinin yanı sıra, açık öğretim dersleri de verilmeye başlanmıştı.

Hafta içi etüt de var

Kursun tohumunun atıldığı Mustafa Kemal Mahallesindeki gençler, 2002 yılında açık öğretim ve İngilizce dersleri de vermeye başladı. Hafta içleri etüt olanağı da sağlayan gençler, Mustafa Kemal Mahallesi Güzelleştirme Derneğinin yerini alarak, Mayısta Yaşam Kooperatifini kurdu.
Ümraniye ve Yenibosnada iki şubesi bulunan ve Tuzlada bir dernek bünyesinde eğitim veren kooperatif, üç yıl boyunca ÖSS hazırlık, açık öğretim ve İngilizce alanlarında 150yi aşkın öğrenciye yaklaşık 1500 saat ders verdi. ÖSSye hazırlananlardan 30 öğrenci de üniversiteli oldu.

Mayısta Yaşam Kooperatifinin üç şubesi dördüncü yılın sonunda eğitim seferberliğine başladı. Mustafa Kemal Mahallesi Şubesinde sekiz ÖSS hazırlık, 15 açık öğretim ve 13 İngilize öğrencisi var. Dokuz öğretmenin olduğu şubede, hafta sonları yedişer saat ÖSS hazırlık, 10 saat açık öğretim ve iki saat de İngilizce dersleri veriliyor.
Kursun dört öncüsünden biri olan ve şubede ders veren Ercan Coşkun, dayanışmanın amacına ulaştığını belirterek, Çoğunluk hâlâ eğitimden mahrum. Biz bu yoksunluğu üniversite duvarları arasında çözemezdik diyor.

Kursiyerler çok memnun

ÖSS hazırlık derslerine devam eden Mesut Şengül, eğitimden oldukça memnun: Daha önce özel bir dershaneye gidiyordum. Yıl sonunda gördüm ki, kooperatife gidip eğitim alan bir arkadaşımdan fazla bir şey öğrenmemişim. Artı maddi açıdan rahatladım ve daha çok şey öğreniyorum.

Çok bilenden az bilene

Ümraniye şubesinin ise 13 ÖSS hazırlık ve altı okuma-yazma öğrencisi var. Kooperatifin fikir annesi Gülistan Özdemir, şubedeki yedi öğretmenden biri: Üç sınıf ve kütüphanemiz var. Eğitim anlayışımız çok bilenlerin, bilgisini az bilenlerle paylaşması şeklinde.

İsteyen herkes gidebilir

İTÜ Fizik Bölümü öğrencisi Volkan Gürşen de Ümraniye şubesinde yıllardan beri ders veriyor. Gürşen, yeterli duyuru yapamadıkları için az sayıda öğrencilerinin bulunduğunu söylüyor.

ÖSSye hazırlanan 18 yaşındaki Caner Zafer ise, maddi olanakları olmasına karşın kooperatifi tercih etmiş: Zeytinburnu Anadolu Teknik Lisesi öğrencisiyim. Okul birincisi olduğum için okulum beni ücretsiz dershaneye gönderecekti. Ancak gideceğim dershanedeki öğretmenler evime gelmeyecek, bu yakınlığı bulamayacaktım.

Suna Güncü, geçen yıl kooperatifte aldığı eğitim sayesinde Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimini kazanmış. Güncü, okuldan fırsat bulursa kooperatifte öğretmenlik yapacağını söylüyor.

Kazandı ama...

Şubenin yedi öğretmeninden biri de, geçen yıl kazandığı Eskişehir Anadolu Üniversitesine maddi olanaksızlıklar yüzünden gidemeyen Ramazan Kılıçer. 18 yaşındaki Kılıçer, Aydınlı Şubesinde hem matematik dersleri veriyor, hem de ÖSSye hazırlanıyor.

Ücret yok, paylaşım var

Özel dershanelerin milyarlarca lira karşılığında verdiği eğitim, kooperatifte paylaşım ve dayanışma anlamına geliyor. Yenibosna şubesinin duvarına astıkları afişte şu yazılı: Dershaneye gidemeyen öğrencilere üniversite hazırlık dersleri verilir.

Çoğunlukla üniversite mezunları ve öğrencilerinin eğitim verdiği yoksullar

ve yoksunların dershanesine para ödenmiyor, giderler ortaklaşa karşılanıyor. Eğitim bedeli, test kâğıdı, kira, elektrik, su, vergi, çay ve şeker masraflarından ibaret. ÖSS hazırlık için aylık 25 milyon, açık öğretim ve İngilizce için 7.5 milyon, okuma-yazma dersi için 5 milyon lira alınıyor.

Ayrıca tüm hesaplar kurslara devam eden öğrenciler tarafından toplanıyor. Aylık ödeme ve gelirler şubelerdeki panolara asılarak kooperatif üyelerine duyuruluyor.
Kooperatifin ayrıca, Uyanış ve Tardu adlı iki tiyatro grubu ve

Yenibosna adını verdikleri bir müzik grubu var. Bir de, eğitim faaliyetleri ve etkinliklerin yer aldığı Mayısta Yaşam Kooperatifi Bülteni adlı bir yayın çıkarıyorlar.

Bilgi için: 0212 452 66 86