Mümin Sekman

GÜNCEL HABERLER

 • Düşünmek mi acı çekmek mi?

  "Bilim" dergisinde yayımlanan makaleye göre, insanlar belli bir süre kendi düşünceleriyle başbaşa kalmak yerine "herhangi bir şey" yapmayı tercih ediyor. Düşünmek insanlara neden zor geliyor? İşte araştırmanın ilginç sonuçları...

 • Stres beyni aşındırıyor!

  Amerika'da Iowa Üniversitesi'ndeki bilim insanlarının yaptıkları araştırmaya göre stresli bir yaşam, ilerleyen yaşlarda kısa süreli hafıza kaybına yol açabiliyor. Peki stres beynin başka hangi bölümlerini etkiler?

 • Çevrenizdekilerin üzüntüsü sizi ne kadar etkiyor?

  Empati kurmanın insan ilişkilerinde olumlu yönleri oldukça fazla olsa da, insan psikolojisini olumsuz yönde etkileyen bir tarafı da var. Çevrenizdekilerin üzüntülü halleri sizi etkileyebilir. Bilim insanları bu durumu 'ikinci el stres' olarak adlandırıyor. Peki 'ikinci el stres'in normal stresten farkı ne?

 • Uyuyarak yabancı dil öğrenilir mi?

  Uyku sırasında yabancı dil öğrenmek ne kadar mümkün? İsviçre Ulusal Bilim Kurumu üyesi bilim insanlarının yaptıkları araştırmaya göre beyin uyku sırasında da öğrenmeye devam ediyor. İşte bilim insanlarının yaptıkları deneyin şaşırtıcı sonuçları...

 • Bizim büyük tembelliğimiz!

  Türkiye sağlık turizminde son yıllarda gelişme kaydeden ülkeler arasında. 2023 hedefi ise 20 milyar döviz girdisi. Her ne kadar ülkemizde sağlık alanında önemli yatırımlar yapılsa da sağlık turizmi açısından önümüzde büyük bir engel bulunuyor: Dil sorunu.

 • Çocuğunuzun bir dahi olabileceğini düşündünüz mü?

  Üstün zekalı çocukların zamanında farkedilmesi ve onlara uygun eğitimin sağlanması gelecekleri açısından oldukça önemlidir. Peki dahi çocukların davranışları nasıl olur?

 • Fiziksel hareketsizlik öldürüyor!

  İspanya'da Navarra Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre günde 3 saatten fazla televizyon izleyenlerin ölüm riski , 1 saat izleyenlere oranla daha fazla.Araştırmada özellikle hareketsizliğin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi üzerinde duruluyor.

 • Gelecekteki üniversiteler nasıl olmalı?

  Dünyanın en geniş yükseköğretim ağı olan Laureate Üniversite Ağı, 21 ülkede 37 Laureate Üniversite ağı üyesi okulda bir anket düzenledi. Öğrencilere, "Geleceğin üniversitelerini nasıl hayal ettikleri" soruldu. Peki öğrencilerin üniversitelerin geleceği hakkındaki fikirleri ne?

 • Üstün zekalıların savaşı!

  2 kardeş. Biri üstün, diğeri çok üstün zekalı. Onların tek rakibi birbirleri! İşte daha 6 aylıkken kitaplara ilgi duymaya başlayan üstün zekalı ikizlerin hikayesi..

 • Sınav günü hasta olmayın!

  Sınav dönemlerinde daha uyanık olmak için tüketilen içecekler midenizde reflü gibi bazı sorunlar yaratabilir. Sınav gününüzde hasta olmamak için bazı önlemler almakta fayda var. Peki sınav gününün hastalık yüzünden berbat olmaması için neler yapmalı?

 • Vücut saatinizi dikkate alıyor musunuz?

  Yapılan araştırmalara göre insanların bir çoğu uyku saatlerinin tersine hareket ediyor. Uzmanlara göre vücudun biyolojik saatine uymayan bir uyku düzeni büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Peki sizin uyku düzeniniz nasıl?

 • Aile büyüklerinin çocuklar üzerindeki etkisi

  Dedeler ve büyükannelerin torunlarının üzerindeki etkisini merak ettiniz mi hiç? Araştırmalara göre büyükbaba ve büyükannelerin çocuklar üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri söz konusu...

 • Sosyal geçimsizlik yaşam süresini olumsuz etkiliyor

  Daha çok ikili ilişkilerde kendisini gösteren sosyal geçimsizlik insan ömrünü olumsuz etkiliyor. İş yerinde ya da evde, her insan gün içinde anlaşmazlık ve münakaşa içine girebilir. Peki iyi bir arkadaş çevresine sahip olanlar daha sağlıklı olabilir mi?

 • Çalışan kadınların sabah alışkanlıkları

  Çalışan herkesin sabah işe gitmeden önce yaptığı rutinleri vardır. Kimi kahve içmeden evden çıkamaz kimi ise sabah sporu. Siz kahvaltıyı evde mi yaparsınız? İşte çalışan kadınların rutinleriyle ilgili ilginç bir araştırma.