Mümin Sekman

HAFIZA GELİŞTİRME

 • "inatçı gençler" ve gizemleri...

  Yaşlanma sürecinizi denetim altında tutabilir ve siz de bir “inatçı genç” olabilirsiniz...İşte size inatçı gençlerin gizemleri ve beyin gücünüzü artırmak, hafızanızı geliştirmek, yaratıcılığınızı artırmak için hedeflenen kimi zihinsel çalışma örnekleri...

 • Hayal kurmak unutmayı önlüyor...

  Zihni genç tutmanın en kolay yolu hayal kurmak. Hatırlamak için pratik öneriler: Günlük yapacağınız işlere çiçek adı verin, tanıştığınız kişinin ismini fiziksel bir maddeye benzetin, yürüyerek konsantrasyon yeteneğinizi artırın.

 • Ununkanlığa karşı vitamin savaşı...

  Yaşlılık ve hamilelik döneminde vitamin ihtiyacı artıyor. İştahsızlık ve stres de belleği yoruyor. Vitamin reçetesi; sebzelerin haşlama suyunu kullanmak, kahvaltıda yumurtaya yer vermek, haftada iki gün kuru baklagil yemek.

 • Unutkanlığa paydos...!

  Dikkatsizlik, unutkanlık ve sinirlilik gibi şikayetlerde, uygulanan yeni bir yöntemle beyin haritası çıkarılıyor. Sonra işlevini yitiren bölgeler, egzersiz ve diğer tedavi teknikleriyle aktif hale getiriliyor.

 • Hafızanı mutfakta güçlendir...

  Zayıflamak uğruna yapılan dengesiz diyetler unutkanlığa, sinirlilik ve yorgunluğa neden oluyor. Belleği koruyan üçlü ise B12 vitamini, çinko ve demir. Hafıza dopingleri; et, süt, yumurta, soya, pekmez, balık, kuru fasulye, kuru üzüm, fındık..

 • Bu hafıza seni unutur...

  Unutmak, işlerin aksamasına, para kaybetmeye, arkadaşlarına yalancı çıkmaya, iş ilişkilerinin bozulmasına neden oluyorsa tehlike çanları çalıyor. Çalışma hayatını kabusa dönüştüren unutkanlık bir hastalık mı? Ne zaman doktora gitmeli? Hafızayı güçlendirmek mümkün mü?

 • Hafıza ve hafıza sorunları...

  İnsanların genel olarak şikayet ettiği konulardan birisi hatırlamanın güçlükle sağlanabildiği durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içersinde unutulmasını da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği zannedilen bilgilerin ortaya çıkmaması durumunda hafıza zayıflığı diye adlandırılan durumdur.

 • Hafızanızı geliştirme taktikleri...

  Bu hafta hem üniversiteye hazırlanan öğrencilere, hem de tüm okuyucularımıza faydalı olacağına inandığımız teknikleri aktarıyoruz. İşte hafızanızı geliştirme taktikleri...

 • Unutkanlığı artık unutun...

  Neden dalgındır insan, hangi bilgileri unutur, bilgilerin unutulmaması için nasıl bir yöntem kullanılmalı, unutmayı nasıl önlersiniz ve aşamalı olarak hafızanızı nasıl geliştirebilirsiniz?

 • Balık hafızalılar için hap üretiliyor!

  Amerikan Newsweek Dergisine göre yaşlanma, kaza ya da Alzheimer gibi hastalıklar sonucu meydana gelen hafıza kaybını bir hap ile sona erdirmek ve eskisinden daha keskin bir hafızaya sahip olmak, yakında mümkün hale gelecek. Ama o zamana kadar balık yemeye devam!