Mümin Sekman

GİRİŞİMCİ REHBERİ

 • İyi fikir satar!

  İçinizdeki girişimcinin yolunu açmak mı istiyorsunuz? Ama bunu nasıl yapacağınızı mı bilmiyorsunuz? O zaman önce yola çıkmak için iyi bir iş fikri geliştirmekle başlayabilirsiniz. İşte başarılı bir girişimci olmanın yolları…

 • Aşırı plan atalete yol açıyor

  Planlama iyidir! Ancak dozu kaçırıldığı vakit kağıt üstünde kalan planlardan uçak yaparken bulabilirsiniz kendinizi… Planlama sürecinin amaç haline gelmesi pek çok girişimcilik öyküsünün daha başlamadan sona ermesine yol açıyor…

 • İçinizdeki girişimciyi erken keşfedenler

  Girişimci olmak ya da ol(a)Mamak! İşte bütün mesele bu! Peki girişimcilik becerisi sonradan öğrenilir mi? İçimizdeki girişimcilik güdüsünü uyandırmanın en doğru zamanı nedir? Eğitim içimizdeki girişimciyi harekete geçirebilir mi?

 • Girişimci olunur mu, girişimci doğulur mu?

  Girişimde bulunmak için tanımlı bir zamanlama var mıdır? Girişimci ruh doğuştan mı gelir, sonradan da girişimci özellikler kazanılabilir mi? Girişimci olmak istiyorum ama bu soruların yanıtlarını bilmiyorum diyorsanız, işte uzmanından zihin açıcı öneriler….

 • Steve Jobs nasıl çalışırdı?

  O geniş vizyonu ve yenilikçi düşünce yapısıyla bilgisayar endüstrisine yön vermiş bir kişilik. Peki Steve Jobs'un ofisteki tavırları nasıldı? Apple'ın kurucularından yakın dostu Steve Wozniack anlatıyor...

 • Bir internet girişimcisinin yol haritası

  Başarılı bir girişimin en önemli kuralı doğru bir planlamadır. Peki etkili bir internet projesi çıkarmak için neler dikkat edilmeli? İşte internet girişimcilerinin başarıya giden yolda unutmaması gerekenler...

 • Başlamak iyi de, peki ya devam ettirmek?

  Çoğumuz şu hayatı olabildiğince mutlu ve huzurlu yaşamak isteriz. Dolayısıyla küçük ya da büyük bir şeyler başarmamız gerekir. Bu bazen sigarayı bırakmak, diyet yapmak, bazen de uzun vadeli büyük başarı planları olabilir. Düşündüklerimizi eyleme dökmek için başlamak yeter. Peki bu planların sürdürülebilir olması için neler yapmalıyız? Kervan yolda mı dizilir, yoksa yola çıkmadan önce mi?

 • Değer üretmek mi, para kazanmak mı?

  Yeni teknolojiler ve onların getirdiği yeni fikirler girişimcilerin iş hayatındaki başarılarının temelini oluşturuyor. Peki girişimciler hangisini daha fazla önemsiyor? Yaşadığımız dünyaya bir değer katmak mı yoksa sadece para kazanmak mı?

 • Parlak bir iş fikri nasıl uygulamaya geçirilir?

  Aklınıza gelen yeni bir iş fikri sizi çok heyecanlandırdı. Bunun “önü açık” bir proje olduğunu düşünüyorsunuz. Peki bu fikri hayata geçirmek için işe nereden başlamanız gerektiğini biliyor musunuz?

 • Girişimci lider ruhlu olmalı

  Girişimcilik kıt kaynaklardan biri. Peki girişimci olmak için nasıl özelliklere sahip olunması gerekir? Başarılı girişimcinin farklı yanları nelerdir? Girişimcilerin kesinlikle yapmaması gereken hatalar nelerdi?