Mümin Sekman

Geleceğin kadın liderleri aranıyor

KAGİDER ve sanofi-aventis işbirliğiyle hayata geçirilen, genç kadınların yeteneklerini geliştirerek geleceğin liderleri olmalarını amaçlayan projeye başvurular başlıyor.

KAGİDER, 2010 yılında başlattığı ve son derece başarılı sonuçlar elde ettiği "Geleceğin Kadın Liderleri (GKL) Projesi"nin ikinci yılına sanofi-aventis’in desteği ile devam ediyor. Projeye katılım için başvurular 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren alınmaya başlıyor.

Dünya çapında kadın çalışanlarına özel önem gösteren ve bu alanda önemli yatırımlar yapan sanofi-aventis, Türkiye’de de KAGIDER’in "Geleceğin Kadın Liderleri" projesine destek veriyor. Proje, İngilizce bilen, üniversite son sınıf öğrencisi veya yeni mezun 20-25 yaş arası genç kadınların katılımına açık olacak.

Genç kadınların iş arama süreçlerini kolaylaştırarak, toplum ve iş hayatındaki yerlerini kuvvetlendirmek amacıyla başlatılacak proje; katılımcıların profesyonel iletişim ağlarını genişletmeyi, teknik eğitimlerini ve iş gücüne katılımlarını sağlamayı ve sosyal duyarlılıklarını geliştirmeyi hedefliyor.

KAGİDER olarak kadın girişimciliğini geliştirmek; ekonomik ve sosyal hayatta kadının konumunu güçlendirmek için kararlılıkla çalıştıklarını ifade eden KAGİDER Başkanı Gülden Türktan, KAGİDER’in 2010 yılında ilkini gerçekleştirdiği "Geleceğin Kadın Liderleri" projesi ile 56 genç kadına eğitim verdiklerini ve onları sertifikalandırdıklarını söyledi.

Türktan "İyi bir girişimci olabilmek için iyi de bir profesyonel hayattan geçilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda başlattığımız Geleceğin Kadın Liderleri projesi ile 2011 yılında da işine ve toplumuna farklılık getirecek genç kadınlara destek olmaya devam ediyoruz." dedi.

Projeye destek vererek, Türkiye’de halihazırda yüzde 24 düzeyindeki kadın istihdamı oranını Avrupa standartlarına çıkarılmasındaki çabalara katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyleyen sanofi-aventis Türkiye Kurumsal İşler ve İletişim Direktörü Aysun Hatipoğlu, "Sanofi-aventis’in kurumsal sosyal sorumluluk temelleri sahip olduğu bilgi ve deneyimi toplumla paylaşmak üzerine kurulu. Bu doğrultuda Grup bünyesinde yüzde 70’lik kadın yönetici oranı ile sağlık sektöründe ilk sıralarda yer alan bir şirket olarak bu proje ile kadın işgücünü destekleyen şirket uygulamalarının artırılması için çalışacağız" diye konuştu.

SERTİFİKA VERİLECEK
4 günlük eğitimin sonunda katılımcılara sertifika verilecek. Sertifikalarını alan genç kadınlar, iş arama süreçlerinde 6 ay boyunca takip edilerek, kendilerine destek sağlanacak.

Projede yer alacak katılımcılar, işe girişlerde faydalı olabilecek; CV Yazma, İş Aramada Teknolojinin Kullanımı, Mülakat Simülasyonları gibi eğitimlerin yanı sıra, iş hayatlarına yön verecek Hedef Belirleme, İş Ahlakı, Etkin İletişim, Kariyer Planlaması ve Profesyonel Oryantasyon eğitimlerini alarak sertifikasyon sürecinden geçirilecek.

Ayrıca katılımcılar; bankacılık, sağlık, telekomünikasyon, reklamcılık, hızlı tüketim gibi farklı sektörlerin temsilcilerinden, o sektörlerle ilgili doğrudan bilgi alma şansını yakalayacak.

Başvuruların 31 Temmuz’a kadar KAGİDER’in internet sitesinden yapılabilecek.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com