Mümin Sekman

Geleceğin akıllı meslekleri

Gelecek hayalleri kurarken iş yapma biçimindeki değişiklikleri gözden kaçırmayın. Çocuğunuz için parlak bir gelecek hayal ediyorsanız onları yetenekleri doğrultusunda geleceğin akıllı mesleklerine yönlendirin...

ÇOCUĞUNUZ BÜYÜYÜNCE NE OLSUN (YA DA OLMASIN)

Bir arkadaşım, üniversite üçüncü sınıftaki oğlunun ani ve kaynağı belli olmayan gelir artışından şüphelenir. Delikanlı aniden daha şık ve marka jeanler, kazaklar giymeye, kendisine sürekli ipad, laptop gibi yeni elektronik cihazlar satın almaya, bunları kısa sürede yeni modelleriyle değiştirmeye başlayınca anne - babasını alır bir telaş. Çocuğa verdikleri harçlık bellidir... Uyuşturucu işine mi bulaşmıştır, uygunsuz ilişkiler içinde midir?

Sabahlara kadar aralarında tartışırlar, okuldayken çocuğun odasını yerle bir edip kanıt ararlar, eş-dost akrabaya ’sizden para mı alıyor’ diye sorarlar ama nafile. Bir yerlerden aktığı belli paranın kaynağına bir türlü ulaşamazlar. Çaresiz oğullarının karşısına dikilir, her neye bulaştıysan "buradayız, duymaya razıyız, yardıma hazırız" buyururlar. Sonradan anlaşılacağı üzere çocuk, derslerini engelleyeceğini düşüneceklerinden ve yasakçı davranacaklarından korktuğu için yeni işinden anne-babasına bahsetmek istememiştir. Ama Amerika’da bir şirkette sosyal medya yönetmeni olarak kontratlı olarak çalışmaya ve iş yaptıkça da para kazanmaya başlamıştır. Bu işi bulmasında, ilk ve ortaokulun bir kısmını ABD’de okumuş olmasının etkisi olsa da sonuçta internet üzerinden, hiç yüz yüze gelmediği adamlarla tamamen teknolojiye dayalı bir iş yaparak para kazanmaktadır. Hatta bu işte öyle bir gelecek görmektedir ki büyük heveslerle girdiği tıp fakültesinin ceremesini çekmeye devam etmek konusunda da tereddütlüdür. Tabi paranın kaynağının bağımlılık, kanundışı yollar vs. olmaması aileyi rahatlatırken oğullarının mezuniyetle ilgili önermeleri arkadaşımı çılgına çevirdi.

İkna odaları kurmakla yasakçı zihniyet arasında gidip geliyor şu sıralar. Bir yanıyla oğullarının tıp eğitimini bırakmayı düşünmesinin ne kadar rahatsız edici olduğunu anlasam da artık değişen bir dünya, evrilen bir iş gücü piyasası içinde yaşadığımızı da biliyorum. Bu delikanlının -belli ki- son derece yetenekli ve hevesli olduğu, yeni yeni yükselen ama geleneksel zihinlerin hayal gücünün çok ötesindeki bu dünyaya geçişi, ’eskiler’in deyimiyle gerçekten bir tür intihar mı olur? Twitter, facebook gibi sosyal ağların yaygınlaşması ve hayatımızın neredeyse her alanına girmesi, iş dünyasını da dönüştürüyor. Şirketler artık bu alanları yok sayamıyor, tersine yönetmek zorunda kalıyor. Bu da istihdam piyasasının görünümünü değiştiriyor. Sosyal medya uzmanı, web tasarımcısı ve e-ticaret uzmanından oluşan üç kişilik dar bir kadroyla koca bir mağazanın yaptığı satışı aşmanız bugün mümkün.

40 markanın sahibi, 14 perakendecinin kurduğu "1V1Y" isimli sitenin ortaklarından Mehmet Hotiç, "Geçen nisan ayında 22 bin çift satana kadar İnternet’ten ayakkabı satılacağına inanmıyordum..." diyor (bkz. FORBES Kasım 2011). Bundan 10 yıl önce teknolojinin yaygın olarak hayatımıza girmesine benzer bir durumla karşı karşıyayız. İş yapış modelleri; teknolojiler değişiyor; okula inanmayan, İnternet organına sahip, görsel bir kuşakla satış ve pazarlama kanalları farklılaşıyor. Kariyer.net verilerine göre sosyal medya, dijital pazarlama, Adwords, mobil yazılım, e-ticaret, enerji ticareti, ÇED, tele pazarlama uzmanı gibi yeni iş tanımlarına olan talep, 2009 ile karşılaştırıldığında en az yüzde 300 artmış durumda.

Sosyal medya uzmanlığı, mobil yazılım gibi alanlarda yüzde 1000’in üzerinde artışlar var. Teknoloji, internet, küresel krizler, yenilenebilir enerjilerin yükselişi yepyeni bir çalışan profili yaratıyor: 20’li yaşlarının başlarında olmalarına rağmen yüksek maaşlar alan, uzaktan/evinden çalışan, takım elbise gibi iş kıyafetlerini ret eden bir çalışan türü oluşuyor. Üstelik bunların çoğu ya alakasız fakülteleri bitirmiş ya da okulları terk etmişler. Çünkü üzerinde uzmanlaştıkları alanların mektebi yok. Saha deneyimi aracılığıyla, bolca kilometre yaparak ve tamamen ilgi duydukları için edinilen uzmanlıklara sahipler.

Burada kritik nokta, Outliners kitabının yazarı Malcom Gladwell’in 10 bin saati doldurmak: Bir işi 10 bin saat yapmak, sizi uzman kılar! Peki teknolojinin ve İnternet’in dışındaki alanlardaki istihdam haritası ne durumda? Yani gençler okul ve meslek seçimlerini neye göre yapacak? Bu soruların cevabı bana göre şöyle: Meslek seçimi önce kişinin ilgi ve yeteneklerine; sonra da makro bir bakışla önümüzdeki 20 yıllık ekonomik (ve dolayısıyla istihdam) trendlerine göre yapılmalı. Buna göre de önümüzdeki dönemde internet, mobil teknolojiler, yeşil yaka dediğimiz yenilenebilir enerji alanındaki meslekler, tele -pazarlama gibi yeni alanlar dikkat çekiyor.

Peki geleneksel sektörler, klasik işler tarih mi oluyor? Evet bazıları oluyor ama bir kısmının yıldızı parlamaya, bir kısmıysa küllerinden yeniden doğmaya aday. 2009 -2011 verileri gösteriyor ki otomotiv, tekstil, hizmet ve yapı sektörlerinde işler hâlâ yolunda. Meslek seçimi için istihdamın parlak yıldızları bunlar. Temmuz ayında yürürlüğe gireceği öngörülen Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) örneğin, muhasebe ve finans alanındaki işlerin cazibesini artırmaya devam ediyor. Tarımın yeniden doğuşu popülaritesini yitirmiş olan ziraat mühendislerine, artan arge yatırımları bu konudaki uzmanlara talebi körüklüyor. Türkiye’nin dinamolarından finans -ekonomi-bankacılık örneğin, son dönemin istihdam artışında ’nal toplayan’ alanları. Yalnızca yüzde 5 gibi bir istihdam büyümesine sahne olmuş zira. Keza danışmanlık, sivil toplum örgütleri alanındaki istihdam da öyle...

Oysa artık eleman arama ilanlarında şunları görüyoruz: Sosyal medya uzmanı, yazılım uzmanı, dijital pazarlama uzmanı, adwords uzmanı, tele pazarlama yetkilisi, optisyen, süt endüstrisi mühendisi, gemi -inşa mühendisi, ar-ge mühendisi, DJ, şarap uzmanı, enerji ticaret uzmanı, çevresel etki değişim uzmanı, ASP net yazılım uzmanı, PHP geliştirici, kurumsal sosyal sorumluluk uzmanı, elektronik tasarım mühendisi, transmisyon planlama ve optimasyon mühendisi vb... Peki bunlara talep ne düzeyde? Artık buna yerim kalmadı. Bu ve daha pek çok detaylı sorunuzun cevabı için "Geleceğin Akıllı İşleri"ni incelediğimiz FORBES Türkiye şubat sayısını okumanızı öneririm.

Yazar: Burçak Güven
Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.