Mümin Sekman

Ev hanımları arasında kişisel gelişim seminerleri in,altın günleri out!

Artık ev hanımları öğleden sonraki vakitlerini televizyon karşısında dizi seyrederek ya da komşularla birlikte altın ve dolar günleri düzenleyip çay pasta yiyerek geçirmek istemiyorlar.

Sabah çocuklarını okula, eşlerini işe gönderdikten sonra ev işlerini yapıp, akşam yemeklerini hazırladıktan sonra ellerinde defter kalemle NLP (Beyin Dili Programlama) kişisel gelişim seminerlerine katılarak daha iyi eş ve anne olmanın yollarını arıyorlar. Ayrıca birçoğu eğitimlerini tamamladıktan sonra bu dalda uzmanlaşmak istiyor.

Seminer hocası Psikolojik Danışman Işın Akı, kursiyerler arasında eşleriyle sorun yaşadığı için gelen hanımların ilk sırada yer aldığını belirtiyor. Kişisel Gelişim Eğitimcisi Oğuz Saygın da ev hanımlarının bu tür seminerlere her geçen gün ilgilerinin daha da arttığını söylüyor.

Katılımcılar ise bu kurslar sayesinde yaşadıkları pekçok sorunları kendi başlarına çözmeyi öğrendiklerini ve aynı yöntemle çevrelerindeki insanların sorunlarına da yardımcı olduklarını belirtiyorlar. Ayrıca insani ilişkilerinde de önemli gelişmeler yaşadıklarını dile getiriyorlar.

Kurslar üç aşamada gerçekleşiyor ve bir buçuk yıl sonunda katılımcılar mezun oluyor. Geçen yıl kursa başlayan Zeynep Hanım, liseyi bitirdikten sonra içine düştüğü ruhsal bunalımdan kurtulmak için ağabeyi tarafından kursa yazdırılmış.

Sürekli ölüm korkusu yaşayan ve hayattan zevk almadığnını söyleyen Zeynep Hanım, kursa geldikten sonra sorunlarını aşmaya başlamış ve kullandığı defresyon ilaçlarını bırakmış. Şimdi bir yandan kursu tamamlamak istiyor bir yandan da ney dersleri almaya devam ediyor. Zeynep Hanım, kursu bitirdikten sonra meslek olarak bu dalda çalışmayı arzu ettiğini anlatıyor.

Tuğçe Hanım, babasıyla yaşadığı sorunları kursa geldikten sonra aştığını belirterek, Evde artık bahar rüzgarları esmeye başladı. Kursu bitirdikten sonra önce kendimin sonra da çevremdeki insanların sorunlarını çözmede yardımcı olmak istiyorum diyor.

Kişisel gelişim konusundan ilgilendiği için bu kursa katıldığını söyleyen Nurdan Hanım, kursa geldikten sonra kendini ve çevresindeki insanları daha iyi anlamaya başladığını ifade ediyor. Melek Hanım ise tesadüfen bu kurslara katıldığını ama bundan böyle prefosyönel olarak bu dalda çalışmak istediğini söylüyor.

Dersteki yöntemle zayıflıyor

Hayatındaki en büyük değişikliği katıldığı bu kurs sayesinde yaşadığını söyleyen Feyza Hanım, Artık hem kendimi tanıyorum hemde çevremdeki insanları daha iyi anlıyorum diyor. Feyza Hanım da kişisel gelişim kursunu tamamladıktan sonra bu alanda çalışmayı düşünüyor. Ayrıca Feyza Hanım kurs süresinde bir yandan da NLP yöntemiyle kilo vermeye başladığını da anlatıyor.

Arkadaşının tavsiyesiyle kursa gelmeye başlayan Gülşen Hanım kurs süresinde düşünce sisteminde büyük değişiklik yaşamış. Zihninde yeni ufuklar açıldığını farkettiğini söyleyen Gülşen Hanıma göre artık evde çocuklarıyla bile ilişkileri farklı bir noktada.

OLUMLU DÜŞÜNMEYİ ÖĞRETİYORUZ

Işın Akı (Psikolojik Danışman): Gelen kursiyerlere olumlu düşünmenin önemini anlatıyoruz. Kişinin istediği herşeyi elde edecek kapasitesi olduğunu ama bunun için çaba sarfetmesi gerektiğini söylüyoruz. Gelen kişilere ayrıca kişisel motivasyon testi uyguluyor ve neyle motive olacağını tespit edip ona göre yönlendiriyoruz

SORUNLARA İLAÇSIZ ÇÖZÜM

Oğuz Saygın ( Kişisel Gelişim Eğitmeni): Evhanımlarından yoğun bir talep olunca gündüz saatini onlara ayırdık. Gelen hanımların bir kısmı psikolojik tedavi görüyor ve biz ilaç kullanmadan kendi sorunlarından nasıl başa çıkacaklarını öğretiyoruz. Bir grup ise kendini geliştirmek için geliyor. Diğer bir grup ise bu kursları tamamladıktan sonra eğitimci olarak çalışmayı düşünüyor.

Yazar: Ayşe Olgun
Kaynak: http://www.yenisafak.com.tr