Mümin Sekman

Etkili bir liderlik için sosyal olmak şart!

İş hayatında lider olmak için  sadece zeki ve çalışkan olmak yetmiyor. Davranışşsal ve Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nün yaptığı araştırmada, bir etkili bir liderin olmazsa olmaz özellikleri arasında sosyal iletişim becerisinin yüksek olması gerektiği saptandı. İşte araştırmanın sonuçları...

Lider dediğin hem zeki hem de sosyaldir!

Kurumsal dünyanın dik ve zorlu merdivenlerini hızla tırmanmak için bir zamanlar sadece akıllı ve çalışkan olmak yeterliydi. Forbes’in haberine göre bugün , iş dünyasına imzanızı atmak istiyorsanız sosyal adaptasyon becerilerinizin de parlak olması gerekiyor. Review of Economics and Statistics dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, başarısını ispat etmiş isimlerin ortak noktalarını inceliyor. 

UCBS Sosyal, Davranışsal ve Ekonomik Araştırma Enstitüsü araştırmacılarından olan Catherine Weinberger’in araştırması 1972 ve 92 yılları arasındaki dönemi ele alıp hem bilişsel hem iletişimsel becerileri yüksek bireylerin hayatta nasıl konumlandıklarını anlamaya çalışıyor. Katılımcıların lise matematik notlarını bir başlangıç olarak kabul etmeden önce matematik notlarının günümüzde ne kadar belirleyici olduğunu ele alan Weinberger’e göre “İletişim, sosyal beceriler ve liderlik alanındaki yükselişle matematik alanındaki yükseliş de paralel ve bu iki uç etkileşim halinde.” Yani, sayılar ve kelimeler onları anlamamızı ve birlikte kullanmamızı bekliyor. 

Bugünün iş dünyası kendini ifade edebilen akıllı çalışanlar arıyor. Bu doğrultuda ilerleyen çalışmanın ilk bölümü katılımcıların lisedeki matematik notlarını, sosyal katılımlarını, spor aktivitelerini ya da okulda büründükleri çeşitli yönetici pozisyonları ele alıyor. Farklı veri setleriyle hazırlanan araştırmanın sonucu, hem akıllı hem sosyal öğrencilerin 1980’lerde kazandıklarından çok daha fazlasını kazandığını gösteriyor. 

Weinberger’in buldukları yaratıcı ve etkili eğitim yönetmeliklerine yol açarsa harika olmaz mı? Öğrencilerin sadece sayısal ya da sosyal becerilerini değil, gelecekte ihtiyaç duyacakları ve daha iyi biri olmalarına yardımcı olacak tüm becerilerini bir arada geliştirebilecek programlar yaratmanın zamanı gelmiş gibi duruyor.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.