Mümin Sekman

Doğru bir tercih için...

LYS sonuçları açıklandı. Öğrencileri tercih telaşı sardı. Öğrenciler hayatlarını etkileyecek bu büyük kararda en doğru seçimi yapmanın yollarını arıyor. Yapılan hatalar adayların tüm hayatını etkileyecek. Uzmanlardan üniversite adaylarına tercih tüyoları.

Sınav stresi bitti derken tercih telaşı başladı. En az adaylar kadar aileler de kaygılı. Adaylar, seçimlerini yaparken sadece üniversite okumuş olmak için değil, kendilerine en doğru mesleği seçebilmek için çabalıyor. Geleceği etkileyecek bu önemli kararda hata yapmamak herkes için önemli. Uzmanlara göre ise güzel bir gelecek kişinin kendine uygun mesleği yapmasından geçiyor. Bunun için de adayın hangi işi yaparsa mutlu olcağını bilip bu yolda çalışması gerekiyor. Ama seçimi her zaman üniversite adayı tek başına yapamıyor. Karar aşamasına aday kadar aileler ve rehber öğretmenler de dahil oluyor. İşte en doğru tercih için uzmanlardan adaya, ailelere ve rehber öğretmenlerine öneriler:

Aileler az konuşmalı yorum yapmamalı
Turgay Polat (Uğur Dershaneleri Genel Müdür Yardımcısı): Eğitim sürecinde öğrencilerin yetenek ve ilgilerinin hangi alana yönelik olduğu belirlenmiyor. Bu sebepten bir üst okula geçerken sıkıntılar yaşıyor. Tercih yaparken öğrenciler kendilerini tanımak adına internette var olan çeşitli kurumların kullandığı kariyer belirleme testlerini mutlaka almalı. Ya da boş bir kağıda nasıl bir ortamda çalışmak istediğini yazmalılar. Daha sonra ise üniversiteleri gezerek alacağı eğitimin nasıl bir işe yarayacağını öğrenmeliler. Aileler de genelde gelecek kaygısı yüzünden çocuklarının mutluluğu ve başarılı olabileceği alanları yerine ileride iş fırsatı daha fazla olan alanlara yönelmesi için çocuklarına baskı kurarlar. Onlar sadece çocuklarının pencerelerini genişletmeli ama o pencereden uzak durmalılar. Az konuşmalı, yorum yapmamalı, çocuklarının bakış açıları daraldığında destek olmalılar.

Başarısız olan tekrar denemeli
Sınavda yeterli başarıyı yakalayamayanlar şansını denemeli. Tekrar deneyip başarılı olabilirsin yaklaşımı en doğru yaklaşım. Tercih yapan adaylar üniversitelerin tanıtım ofislerine gitmeli, internet sayfalarını araştırmalılar. Ayrıca kendilerine uzak üniversitelerin web sayfalarını ziyaret etmeliler. En sonunda rehber öğretmenlerinin yardımlarıyla tercih listesi oluşturmalılar. Bu liste önce istek sonra başarı sırasına göre yapılmalı. Düşük puanlı adaylar da tercih yapmalı. Ancak seçimleri sadece herhangi bir yere yerleşmek adına olmamalı. Sonradan mutsuz olacakları okumayacakları ama sadece çevrelerine bende kazandım demek için tercih yapmamalılar.

Önemli olan ileride mesleği severek yapmak
Celil Vardar (Final Dergisi Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü): Öğrenci üniversiteye birkaç amaç için gitmek ister. Ya bilim üretmek için, ya bir mesleğin donanımını alıp meslek sahibi olmak için ya da üniversite kültürü almak için. Ülkemizde ise üniversiteye iyi bir meslek edinmek için gidiliyor. Bu sebeple tercihler de ailelerin tutumu, ekonomik duruma göre farklılık gösteriyor. Kimi aileler çocuklarını seçim konusunda özgür bırakırken kimileri ise kendilerinin istediği programları tercih etmesi konusunda baskı yapıyor. Aileler çocuklarına iş bulma garantisi olan programların tercih edilmesi düşüncesini empoze ediyor. Çocuklarının o programı severek oluyup okumayacaklarını, üniversiteyi bitirdikten sonra edindiği mesleği severek yapıp yapmayacaklarını düşünmüyorlar. Çocukları için en uygun programları çocuk adına seçiyorlar.

İsteğe göre liste hazırlayın
Seçim aşamasında aday, rehber öğretmenlerden yardım almalı. Çünkü bu öğretmenler adayın tercih listesini kendi isteklerine göre hazırlamasına yardım etmenin yanı sıra adayı bilgilendirir ve adayın doğru ve gerçekçi kararlar almasına yardım eder. 12 günlük süre tabii ki tercih için yeterli değil ama öğrenci bu konuda daha önce araştırma yapmış olmalı. Seçim aşamasında öğrenciler önce isteklerine göre bir liste hazırlamalı, sonra rehber öğretmenlerden tercih öneri listesi almalı. Bilgi sahibi olmadığı programlar, üniversiteler hakkında programlar hakkında bilgileri “www.yok.gov.tr” adresinden veya üniversitelerin sayfalarından üniversite ve bölümler hakkında bilgi toplamalılar. Tercihlerde Başarı Sırası’nı esas almak bana göre daha doğru. Kılavuzda 2009 verilerine göre bir program için bulunan Başarı Sırası ile En Küçük Puan bu yılın verilerine göre uyumlu değil. Bu nedenle ya sadece başarı sırasını ya da sadece puanı kullanmalılar.

Bu yıl geçiş yılı, geniş alanda tercih yapın
Doğru tercih için adaylara seslenen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, “Bu yıl geçiş yılı. Adaylar, ayrıntılara girerek tercih yapmak yerine geniş alanda tercih yapmalı. Kılavuzdaki bilgilerle isteklerini ön plana tutarak seçimler belirlenmeli” dedi. Bu yıl tercih sayısının 30’a çıktığını belirten Yarımağan şunları söyledi: “Yeni sistem öğrencilerin bilgilerini ölçtü ve bu seneki puanlar adayların yetenekleriyle doğru orantılı oldu. Yapılan sınavlarda her dersin önemi arttı. Bilgi ön planda tutulunca orta düzeydeki öğrenciler kenara attığı dersleri çalışmak zorunda kaldı. Her derse ayrı ayrı önem verildi. Böylelikle de ders başarı ortalaması arttı. Adaylar tercih yaparken isteklerini ön planda tutsunlar. Puanları düşük olsa da istedikleri bölüme girmek için küçük de olsa şansları var.”

Özelliğinizi bilerek mesleğinizi seçin
Uzman Psikolog Şeyda Özdalga (DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü): Doğru tercih ancak kişinin kendini tanıması, mesleği tanıması ve bu mesleğin altyapısını oluşturacak okulu tanımasıyla mümkün olur. Yaşamın uzun bir bölümünü eğitim süreci, sonraki bölümünü de mesleki yaşam kapsar. Mesleki kararların oluştuğu dönem ergenlik dönemi ile çakıştığından genç geleceğe yönelik karar verme konusunda kendine güvenli davranamaz. Karar vermeden önce aday öncelikle gerçekçi bir hedef oluşturmalı ve kişilik özelliklerini, ilgi alanlarını, yeteneklerini tespit edilerek kendisinin farkına varmalı. Sosyal alanı güçlü kişinin bilgisayar programcılığı mesleğini seçmek istemesi ya da analitik becerileri olmayan gencin genetik mühendisliğini hedeflemesi gerçekçi olmaz. Ve sadece gerçekçi hedefler öğrenciyi başarıya yaklaştırır. Sonraki aşama ise öğrencinin hedeflediği yüksek okulu, mesleği çok iyi tanıması olmalı. Öğrenci tercihten önce yapmayı düşündüğü mesleği yapanlarla görüşmeli, mesleğin görev ve sorumluluklarını öğrenmeli, iş, kazanç imkanlarını ve çalışma koşullarını araştırmalı. Kişi kendi özelliklerinin farkına en kolay ve çabuk meslek envanteri uygulamalarıyla varabilir. Bu uygulamaları danışma merkezlerinde ya da dershanelerde bulmak mümkün.

Aileler baskı yapmamalı
Çoğu aile tercih aşamasına dahil oluyor. Ama genelde ailelerin yaklaşımı ileride maddi olanağı yüksek ya da zamanında kendilerinin yapamadığı mesleklere çocuklarını yönlendirmek oluyor. Bu yanlış bir tutum. Aile çocuğun kişilik özelliklerini görmeli. Onların artık birer yetişkin olduğunu aileler unutmamalı. Çocuğunun ileride mutlu olacağı mesleği seçmesi için yol göstermeli, baskı yapmamalı. İstemeyerek gittiği okulu birçok öğrenci yarıda bırakıyor. Bunun dışında aday tercih yaparken olabildiğince alternatifli seçim yapmalı.

Yazar: Şebnem Arat
Kaynak: http://Hürriyet İK

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.