Mümin Sekman

Dış "görünüşü" mu değiştirmeli, iç "gerçeği" mi?

KİGEM.COM YORUMU: Bazı kadınlar dış görünüşlerini geliştirerek başarılı olabileceklerine inanırlar ve iç gelişmelerine duyarsız kalırlar. Çünkü dış görünüşü düzelterek ilerlemek daha kolay görünür. ama bunun da bedelelri var tabi... Ajda usulü başarının sonu hakkında fikir verecek bir makale...

ÖYKÜ YAZICIOĞLU
Sabah

Yeni çağın kadını, kusursuz görünümü farz kabul ediyor. Bu uğurda ameliyat masasına yatmayı ve milyarlarca lira harcamayı da umursamıyor. Amaç güzel, daha da güzel olmak....

Kitlelerin afyonu bir zamanlar futboldu, bazen televizyon olduğu iddia ediliyor, bazen ise popüler kültür...

Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin son sayısında çıkan bir habere göre, kitlelerin yeni afyonu "imaj". Haberde, kadınların yüzde 86''''sının vücudundan memnun olmadığı, Lara Croft gibi bir vücuda sahip olmayı istedikleri; bir animasyon kahramanı olan Lara Croft''''a benzemek içinse ameliyat masasına yatmaktan ve binlerce Euro harcamaktan çekinmedikleri yazıyor. Günümüzde artık dış görünümün hem sosyal hem de iş yaşamındaki önemi kuşkusuz çok büyük.

Ancak uzmanlar, toplumun sadece yüzde 2''''sinin topmodel ölçülerine sahip olduğunu belirtiyor. Bu nedenle kusursuz vücut imajının gereksiz bir savaş olduğunu söylüyorlar.

İmajın, aklın yerine geçtiği durumlarda ise kadınlar sayısız acıya katlamayı göze alıyor. Ağır ameliyatlar, öldüren kusma hastalıkları, metabolizmayı bozan ilaçlar, "mükemmel vücut" takıntısına vız geliyor.

ÖZGÜVENLERİ ARTIYOR

Plastik cerrahları ise böyle düşünmüyor. Boğaziçi Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Akın Demiralay, estetikle beraber kadınların dişilik özgüvenlerinin geliştiğini ve bu özgüvenin daha mutlu evliliklere ve pozitif enerjiye yol açtığını söylüyor. Dr. Demiralay, 21. yüzyıl kadınının dış görünümündeki problemlerle meşgul olmak istemediğini söyleyerek devam ediyor: "Bütün enerjilerini işlerine ve sosyal yaşantılarına yoğunlaştırabilmeyi başaran bireyler olmak istiyorlar" diyor.

Dış görünüşün amaç haline geldiği bu çağda, kadınların "ideal vücut" saplantısının ardında yatan en büyük neden ise medya olarak gösteriliyor. Birçok ünlünün "ideal kadın" imajını destekliyor olması, onları izleyen kadınların da aynı vücuda sahip olmayı istemelerine sebep oluyor. Oysa ideal kadın vücudu olarak gösterilen mankenlerin ağırlıkları, normal bir kadının ağırlığından yaklaşık 15-18 kg daha az. Bu nedenle bugünün kadını, kendini daima "kilo vermek zorunda" olarak görüyor.

İNCE, DAHA DA İNCE...

Dr. Akın Demiralay, bir önemli noktaya daha dikkat çekiyor: "Batılı görünüm ideal olarak kabul edildiği için, ülkemizde birçok kadın görünümlerini değiştirmek için bıçak altına yatıyor. Uzakdoğu kökenli kadınlar da çekik ve katsız göz kapaklarını düzelttirmek ya da burunlarını büyülttürerek bir miktar daha belirgin hale getirmek amacıyla birtakım operasyonlar yaptırıyorlar. Oysa batı kökenli kadınların amacı, mevcut görünümlerini korumak ve tazelemek yönünde olurken, doğu kökenliler öncelikle daha belirgin düzeltmeler yaptırarak, batılılara benzemek istiyorlar.

Daha sonra da bu görünümlerini muhafaza etmek için estetik ameliyatlara yöneliyorlar" diyor. Estetik ameliyatların bir fenomen haline geldiği ve birçok kişinin sadece bu nedenden ameliyatlar için yurtdışına çıktığı şu günlerde, özellikle 18-24 yaş arası kadınlar ne pahasına olursa olsun, daha ince olmak istiyor.

Kusursuzluğun ekonomik bedeli

*Botox: . . . . . . . . . . . . . . . 300 dolar

*Alın germe: . . . . . . . . . . . . . 3 milyar TL

*Göz kapağı estetiği:. . . . . . . . . . . 2.5 milyar TL

*Yüz germe: . . . . . . . . . . . . . 5 milyar TL

*Doku enjeksiyonu: . . . . . Seansı 1.5-2 milyar TL

*Kaş asma: . . . . . . . . . . . . . . 1 milyar TL

*Kaş kaldırma: . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 milyar TL

*Burun estetiği: . . . . . . . 2.5-3 milyar TL

*Silikon: . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3-3.5 milyar TL

*Meme küçültme:. . . . . . . . . 4 milyar TL

*Meme toparlama: . . . . . . . . . . . . 3.5 milyar TL

*Liposuction:. . . . . . . . . 1.5 - 6 milyar TL

*Popo kaldırma:. . . . . . . . . . . . . 2.5-3 milyar TL

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.