Mümin Sekman

Çocuğum oyun grubuna hazır mı?

Çocuğun yuvaya ya da oyun grubuna başlamasına bir türlü karar verilemez. Anneler özellikle çocuğun hastalanması, düzeninin bozulması, yaşıtlarının istemeyerek de olsa çocuğuna zarar vermesi gibi korkularla bu konuyu enine boyuna düşünürler. Ancak eğer konularının uzmanı eğitmenlerin bulunduğu, temiz ve uygun bir merkez bulduysanız tek sorun, çocuğunuzun buna hazır olup olmadığıdır, tabii sizin de...

Bebeğin büyümesi ve ihtiyaçlarının farklılaşmasıyla birlikte, birbirine yakın anneler bir araya gelerek oyun gruplarını evlerde organize etmeye çalışıyorlar. Ancak bu buluşmalar zorlaştıkça farklı mekan arayışları başlıyor. Hem eğitmen gözetiminde olması hem de farklı eğitim teknikleriyle birleşen yöntemleri nedeniyle anneler yuvalardaki ve oyun evlerindeki oyun gruplarını tercih ediyorlar. Ayrıca çocuğun gelişim evrelerinin uzmanlar tarafından gözlenmesi de bu grupların diğer bir avantajı oluyor.
Oyun ve oyuncak, çocukların yaşamı öğrenmesinde en önemli araçlardır. Oyun grubu çocuğunuzun sağlıklı ve güvenli koşullarda keşif yapmasına, deneyerek öğrenmesine, yeni beceriler geliştirmesine olanak sağlar. Oyun grupları sosyalleşme ve öğrenme sürecini beraber işler. Amaç, sosyalleşme sürecinde çocuğunuzu oyalamak değil ona yeni beceriler ve bilgiler kazandırmaktır.

İDEAL YAŞ KAÇ?
Bebeğiniz hareketlenmeye, etrafındaki değişiklikleri algılamaya ve bu değişikliklere tepki vermeye başladığında artık bir oyun grubuna katılabilir. Oyun grubuna katılmak için hiçbir çocuk çok küçük değildir. 0-3 yaş arası tüm çocuklar (bebekler dahil) bu aktiviteye katılabilirler. Çocuk doktorları, herhangi bir okul öncesi programı için 3 hatta 4 yaşı önerirler. Oysa bilim adamları, sosyalleşme sürecinin doğumla başladığını ve bir çocuğun beyninin 3 yaşına kadar bir yetişkin beyninden 2,5 kat fazla çalıştığını kanıtladılar.

BUNLARA DİKKAT EDİN
Gruptaki yaş farkının 10-12 ayın üstüne çıkmaması, maksimum 8 çocuğun ve annenin eğitmenle beraber oyun grubunu oluşturması, mekanın küçükler için güvenli bir hale getirilmesi ve aktivitelerin yaş gruplarına özel hazırlanması seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli hususlar. Sizin bir anne ve bir oyun grubu üyesi olarak dikkat etmeniz gereken; ortamın, etkinliklerin, oyuncakların çocuğunuz için güvenli ve yeterli olmasıdır. Oyun grubu, çocuğun annesi veya ona bakan kişi ile katılacağı bir oyun-eğitim programıdır. Oyun grubu ortamı, çocuğunuz için olduğu kadar sizin için de tatmin edici olmalıdır. Annenin oyun sınıfında ve görüş mesafesinde olması çok önemlidir. Oyun grubunun süresi ise çocuğunuz büyüdükçe artar.

ÇOCUĞA NE KAZANDIRIR?
Çocuklar bir grubun üyesi olma duygusuyla doğdukları anda tanışırlar. Önce bir ailenin sonra da toplumun birer üyesi olurlar. Özellikle tek çocuk oldukları düşünülürse, oyuncaklarını paylaşmak zorunda olmayan çocuklarımız, ilk defa oyun gruplarında gerçekten bir grubun üyesi olmak zorunda kalırlar. Bazı çocuklar grup üyesi olmak konusunda hiç sıkıntı çekmezken bazıları bu konuda tepkili olabilir. Oyuncak ve malzeme dolu bir ortamda istediği oyuncakla bir başka çocuk oynuyorsa beklemesi gerekmektedir çünkü. Oyuncaklar bütün çocuklara aittir, öğretmenler bütün çocukların öğretmenidir. Birebir yetişkinlerle oynamaya alışmış, abla ya da ağabey hoşgörüsüyle oyunlara alışmış çocuklar, akranlarıyla bir arada bulunduklarında problemlerini kendileri çözmek ve bu çözümlerde uygun yöntemler kullanmayı öğrenmek zorunda kalırlar. Bu da sosyalleşme sürecinin başlangıcıdır. Oyuncakların oynandıktan sonra toplanması gerekliliği, gerçekten aldıkları ilk sorumluluktur belki de.
Unutmayın, her çocuk oyun grubu için hazırdır. Esas mesele ebeveyn olarak sizin hazır ve kararlı olmanızdır.

Anneler gruplara katılmalı mı?
Oyun grupları, çocuk bakım hizmeti değildir ve olmamalıdır. Özellikle 0-3 yaş için önerildiği düşünülürse, bu yaş çocukların ilgi süreleri çok kısadır ve anne ile olan sıkı bağ henüz kopmamıştır. Çocuk annenin olmadığı ortamda kendini güvende ve rahat hissetmeyebilir. Sizi fiziksel olarak göremeyen çocuğunuz huzursuz olacak, sakinleşmesi ve ilgisinin yönlendirilmesi zorlaşacak ve o günkü grup etkinliklerinden pek azını gerçekleştirecektir. Çok küçük çocuklarda ailelerin gruba katılmadan, her şeyi öğretmenlerden beklemesi, oyun grubunu amacından saptırmakta ve bakım hizmetiyle karıştırılmasına neden olmaktadır.
Anneler, ’Ama hiç arkadaşlarıyla oynamıyor’ diye panikleyebilirler. Oysa her çocuğun oyun grubuna ve bu sosyal alışkanlığa adaptasyon süreci farklıdır. Çocuklar aynı ortamda ve aynı oyuncaklarla (paylaşarak, sıra bekleyerek) oynayarak kendileri için çok büyük bir adım atarlar. Miniklerin birlikte oynamaları ve grup oyunları, öğretmen yönlendirmesiyle çoğunlukla da müzik ve hareketli oyunlarla başlar. Bu dönemde çocukların dikkat sürelerini uzatmak için müzik ve şarkılar en iyi araçlardır. Haftanın konusunda hazırlanan şarkılar aynı zamanda dağarcıklarına yeni sözcükler de katar. Kendi öykülerini anlatmaya başladığında ve arkadaşlarını da dinlediğinde, artık o da grubun bağımsız üyelerinden biri olur.
’Bebek, oyun grubuna annesiyle birlikte başlayabilir’

Uzman Psikolog-Pedagog Yıldız Çakar:
Bebeğin çok uyuduğu ve fiziksel ihtiyaçlarının çok yoğun olduğu ilk 2 aydan sonra annesi yanında olursa, sosyal bir ortamda olması çok uyarıcı olur. Bebekler başka bebekler ve yüzleri görmekten çok hoşlanırlar. Hatırlatılması gereken ise uyarana çok olumlu tepki verdikleri halde bebeklerin rahatsız edilmemeye ve sakin kalmaya da çok ihtiyaç duyduklarıdır.
3 yaşından itibaren anneleri ile bağlanma süreçlerini güvenli tamamlamış çocuklar, yuva ortamında artık anneleri veya bakıcıları olmadan kalabilirler. Hatta bazı çocuklar bunu 2 yaş 6 aylıkken başarabilirler.

Bir oyun grubunda olmazsa olmaz koşulları hatırlatacak olursak:
- Güvenli ve hijyenik ortam ve oyuncaklar (Bloklar, az parçalı yap-bozlar, kitaplar, su ve kum, iri ve zehirsiz boyalar, itmeli-çekmeli oyuncaklar ve arabalar).
- Sonuç odaklı olmayan, süreç odaklı faaliyetleri tercih etmek.
- Uzman denetimi.
- 8’den fazla çocuk ve anne sayısında sınırlama.
- Müzik, şarkı, tekerleme, ritmik hareketlerin kullanımı.
- Sosyal beceriler edinmeleri için büyüklerin model olması.
- Birlikte oynamaktan (sosyal oyun) ziyade bu dönemde yan yana oynayabilirler (paralel oyun).
- Kurallı oyunlara daha gelişimsel olarak hazır değillerdir.
- Oyun grubunu denetleyecek olan uzmanın çocuk gelişimi ve çocukla iletişim konusunda anneleri bilgilendirmesi.

Yazar: HÜLYA YILDIRIM
Kaynak: http://Akşam

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.