Mümin Sekman

Coca cola'daki türk yöneticilerin sırrı

En tepesi de dahil on ülkenin yedisinde genel müdürler Türk. Coca Cola Türkiye Bölge Başkanı Hüseyin Akın, çekirdekten yetiştirdikleri yöneticilerin kerametini anlattı…

Yurtdışında top koşturan futbolculara, teknik direktörlere, binlerce kişiyi kendine hayran bırakan doktorlara alışmıştık da, Muhtar Kent Coca Cola’nın en tepesine oturunca sanki başka bir gevşeme oldu yüzümüzde. Bu denli “liderlik” becerilerinin rekabette olduğu bir alanda Türk yöneticinin ipi göğüslemesi çok alışkın olmadığımız bir durumdu ne de olsa… Ama Coca Cola’nın uluslararası yapısına bakıldığında zirveye doğru tırmanan daha fazla Türk yönetici olduğunu görüyoruz. Şirketin faaliyet gösterdiği on ülkeden yedisinde genel müdür koltuğunu Türk yöneticiler dolduruyor. Peki neden? Türkiye’de bulunan onlarca uluslararası şirket arasında, neden Coca Cola’da Türkler bu kadar “top” seviyeye yükseliyor? Bu, şirketin bakış açısından mı yoksa Türk yöneticilerden mi kaynaklanıyor?

Avrupa’nın dördüncü büyük pazarı

Coca Cola Türkiye Bölgesi Başkanı Hüseyin Akın’a göre her iki şık da sorunun doğru yanıtını içeriyor. Türk yöneticilerin kişilik özellikleri de şirkette uygulanan lider yetiştirme programlarının başarısı da önemli faktörler. Akın kişilik özellikleriyle ilgili şunları söylüyor: “Diğer ülkeleri de dolaştığınızda görüyorsunuz ki, Türk yöneticiler daha girişimci ve ortama kolay uyum sağlayan esnek kişiliğe sahip. Bilgi birikimlerini ortama göre uyarlayabiliyorlar. Bu, özellikle bizim bulunduğumuz Avrasya coğrafyasında çok önemli bir kriter.”

Diğer taraftan Coca Cola’nın gerçek anlamda bir global yönetim yapısı içerdiğine de vurgu yapıyor Akın. 2000’den bu yana şirketin başında Amerikalı bir CEO’nun bulunmamasını örnek gösteriyor ve hemen ekliyor: “Bu yapı içinde Türkiye’nin son altı yılda gerçekleştirdiği müthiş performansı da unutmamak lazım. Tüm ülkeler içinde 12’nci sıraya yükseldik. Avrupa’da dördüncüyüz, Rusya ve Hindistan gibi büyük pazarların önünde yer alıyoruz.”

Üst yöneticilerin yüzde 80’i içerden

Coca Cola Türkiye’de altı yıldır uygulanan “Yetenek Yönetimi Programı”nın başarısına da vurgu yapıyor Akın. “Şu anki üst düzey yöneticilerin yüzde 80’i burada çekirdekten yetişmiştir” diyor. Coca Cola usulü yetenek yönetimi programı ise şöyle çalışıyor: Satış şefi, mühendis, yardımcı uzman gibi pozisyonlarda çalışanlar şirketin odaklandığı ve yatırım yaptığı grubu oluşturuyor. Bu kişiler bir değerlendirme sürecinden geçiriliyor. Belli performans puanlama sistemi var. Burada başarı gösterenler, hem potansiyel hem de performans olarak yüksek puan alanlar, kişisel gelişim ve eğitim programlarıyla destekleniyorlar. Bunun yanı sıra CCİ Kampus adında bir portal var. Burada e-eğitim alıyorlar. Ayrıca şirket içinde 10 kişilik bir eğitim kadrosu var. Yine kişisel gelişim, pazarlık yapma becerileri gibi alanlarda eğitim veriliyor.

Ayrıca yine şirket içinde Satış Akademisi faaliyet gösteriyor. Burada potansiyeli yüksek ve şirkette bir yıldır şef, yardımcı uzman gibi pozisyonlarda çalışan kişiler bir haftalık satış eğitiminden geçiriliyor. Yılda iki-üç kez gerçekleşen akademi programlarına 20’şer kişi katılıyor.

“Kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyorum”

Coca Cola’ya satış altyapısından katılan Hüseyin Akın için, Satış Akademi’ndeki yönetici adaylarıyla zaman geçirmek çok önemli. Bu nedenle her programda mutlaka katılımcılarla bir akşam yemeği yiyerek, o gecesini yönetici adaylarına ayırdığını söylüyor. Ve şunları anlatıyor: “Ben bu yemeklere ‘atış serbest’ diyorum. Gece yarısına kadar onlarla kalıyorum. Neler yaptıklarını anlatıyor, sormak istedikleri her şeyi soruyorlar. Bu eğitimde olmayan, bir bakıma sosyalleşme ve motivasyon seansı oluyor. Onlara moral veriyor. Bana da büyük bir enerji. Şarj olduğumu hissediyorum. Satış ekibinde bayan çalışan sayısı az olduğundan, onları özellikle destekliyorum. Kadının her türlü sürece eşit oranda katılması gerektiğine inandığımdan pozitif ayrımcılık yapıyorum.”

Her yöneticinin yedeği var

Belli pozisyonlardaki çalışanlara uygulanan değerlendirme sürecinden, bir yedekleme planı çıkarılıyor Coca Cola’da. Bunun için çalışanın, hem performans hem de potansiyel çizelgesinde tepe noktasına çıkması gerekiyor.

Hüseyin Akın, bugün itibariyle şirket içinde her yöneticinin yüzde 90 oranında fiili yedeği bulunduğunu söylüyor. Ayrıca her yöneticinin üç yıl sonrası için de bir yedeği var.

Yazar: Yasemin Salih
Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.