Mümin Sekman

Büyüyünce ne olacağına kendin karar ver

Çocukların kendi ilgi ve becerilerine en çok uyan meslekleri araştırabilmesine olanak sağlayan ansiklopedi hazırlandı.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), çocukların iş ve meslekleri yakından tanıyabilmeleri için ’’Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum’’ ansiklopedisi hazırladı.

Türkiye’de ilk olan ansiklopedide, aile hekiminden avukata, ambulans görevlisinden bisiklet tamircisine, kuru temizlemeciden peyzaj mimarına kadar 300 meslek mensubunun görevi, çocukların kolayca kavrayabileceği dille anlatılıyor.

Mesleklerin, anlatımının yanı sıra eğlenceli ve renkli şekilde resmedildiği ansiklopediyle, çocukların, iş dünyasının çeşitliliğini, farklı mesleklerin gerektirdiği nitelikleri ve sağladıkları olanakları keşfetmeleri sağlanarak, kendilerine en uygun seçimleri yapabilmeleri için doğru altyapıyı kurmaları hedefleniyor.

TEGV’in 6, 7 ve 8. sınıfa devam eden öğrencilere yönelik VISA Europe’nin katkılarıyla yürüttüğü ’’Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum’’ projesi kapsamında yayımladığı ansiklopedide, iş dünyasını daha yakından tanıtabilmek amacıyla belirli bir eğitim ya da ustalıkla elde edilen mesleklerin yanında iş yaşamında alınabilecek çeşitli rollere ve görevlere yer veriliyor.

Aslı Aydın Özdemir ve Yaprak Kaymak’ın yazdığı, Barış Hasırcı’nın resimlediği ansiklopedi, şimdilik projeye katılan çocuklara dağıtılıyor. Ansiklopedinin gelecek dönemde satışa sunulması planlanıyor.

’’KARİYER OLANAKLARINI KEŞFEDECEKLER’’

TEGV Semahat-Dr. Nusret Arsel Eğitim Parkı Yöneticisi Olçum Kavruk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin amacının çocukları bireysel özelliklerini ve aynı zamanda eğitim ile kariyer olanaklarını keşfetmeleri üzerine bilinçlendirmek ve onlara farkındalık kazandırmak olduğunu söyledi.

Projenin içeriğinin özel geliştirilen oyunlar ve eğitim materyalleriyle desteklendiğini bildiren Kavruk, proje kapsamında öğrencilerin kariyer vizyonlarını geliştirmek için mesleğinin önde gelen isimlerinin, çocuklarla bir araya getirildiğini belirtti.

Ayrıca çeşitli meslek dallarının işbirliği içinde çalıştığı tesislere çocuklar için geziler düzenlendiğini anlatan Kavruk, proje kapsamında ulaştıkları çocuk sayısının 25 bin olduğunu bildirdi.

Etkinliklere katılan çocuklar için Türkiye ve uluslararası yayın alanında bir ilk olan meslekler ansiklopedisi hazırladıklarını ifade eden Kavruk, ansiklopedide 300 mesleğin-görevin yer aldığını dile getirdi.

Kavruk, çocuğun kendi ilgi ve becerilerine en çok uyan meslekleri araştırabilmesine olanak sağlayan ansiklopedinin basılarak, TEGV etkinlik noktalarına gönderildiğini kaydetti.

Kitapta yer alan bazı iş ve meslekler ise şunlar:

’’Adli patolojist, aile hekimi, ambulans görevlisi, aktüer, arkeolog, avukat, balıkçı, bankacı, bisiklet tamircisi, biyolog, çevirmen, büyükelçi, çilingir, çini işlemecisi, ciltçi, dansçı, demir ustası, denizaltı operatörü, dermatolog, diş hekimi, film editörü, evde bakım hemşiresi, farmakolog, film eleştirmeni, fizikçi, foto muhabiri, genel cerrah, genetik mühendisi, grafik tasarımcı, hakim, hostes, icra memuru, iç mimar, itfaiyeci, jeolog, kamyon şoförü, kimyager, kuru temizlemeci, meteorolog, mimar, müzik aleti tamircisi, nalbur, noter, ortopedi uzmanı, palyaço, peyzaj mimarı, ressam, saatçi, savcı, servis elemanı, stilist, şoför, takı tasarımcısı, tekstil mühendisi, tur rehberi, uçak bakım teknik elemanı, üst düzey yönetici, vali, yazılım eğitmeni, yönetici asistanı, zoolog...’’

Kaynak: http://www.egitimgazetesi.com