Mümin Sekman

Bir Tuluhan Tekelioğlu belgeseli: Üvey Evlat

 

Her dönem üvey evlat muamelesi gören sanat ve sanatçının dramı çarpıcı bir belgesele konu oldu.  Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu’nun yeni belgeseli “Üvey Evlat”, Türkiye’nin hayat damarlarının nasıl tıkandığını tarihe not düşüyor

Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu bu kez sanata yönelik kuşatmayı gözler önüne seriyor. Tekelioğlu’nun hazırladığı Üvey Evlat belgeseli, sanatsız kalan bir milleti bekleyen tehlikeyi gözler önüne seriyor. İşte o çarpıcı belgeselin tanıtımı için hazırlanan bültenden önemli noktalar:

Haksız kuşatma!

Tarih boyunca her dönem, siyasi erkin Üvey Evlat olarak gördüğü sanatçılar, “Gezi” sonrası daha da acımasız bir baskıyla kuşatıldılar. Bu haksız kuşatma karşısında kimileri teslim olmayı seçti, kimileri ise kendi olmayı! Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu tarafından hazırlanan belgesel teslim olmamayı, özgürlüğü ve “vicdanın” sanatını seçen sanatçıların onurlu direnişini gözler önüne seriyor.

Değerli isimler bir araya geldi

Genco Erkal (oyuncu), Zülfü Livaneli(müzisyen, yazar), Ahmet Ümit (yazar), Fazıl Say (Besteci, piyanist), Şebnem Sönmez (oyuncu), Müjdat Gezen(oyuncu), Levent Üzümcü (oyuncu) Mustafa Alabora( oyuncu), Mehmet Aksoy (heykeltraş), Sunay Akın(anlatıcı), Metin Uca(anlatıcı), Barış Atay(oyuncu), Güvenç Dağüstün( opera sanatçısı), Defne Halman(oyuncu), Füsun Demirel (Oyuncu, çevirmen), Orçun Sünear( müzisyen), Arda Aktar (opera sanatçısı) gibi sanatın her alanından değerli isimlerin bir araya geldiği bir ilk belgesel olarak da dikkati çeken filimde yer alan diğer isimler, Yılmaz Büyükerşen(Eskişehir Büyükşehir Belediye başkanı), Ertuğrul Günay(Eski Kültür Ve Turizm Bakanı) ve Ceren Çıplak (Gazeteci)

Özel gösterimle vizyonda

Yapımcı ve yönetmenliğini Tuluhan Tekelioğlu’nun üstlendiği belgeselin  kurgusunu Balkan Tekelioğlu yaptı. Kamera, görsel yönetmen Ethem Tosun, Yapım koordinatörü Neyran Günüçer, İkinci kamera Uluç Özcü, fotoğraflar Reha Arcan imzalı. Fazıl Say, Grup Yorum, Ege, Sattas Grubu müzikleriyle katkıda bulundu. Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun desteği ve katkısıyla gerçekleşen Üvey Evlat belgeselinin ilk gösterimi 5 Haziran Pazar saat 20.30’da Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Üvey Evlat Belgeseli Teaser

https://www.youtube.com/watch?v=HrCaCJ5Wmmc&feature=youtu.be 

Kaynak: Belgesel Basın Bülteni