Mümin Sekman

Bin yıl sonra bizi neler bekliyor?

Geçtiğimiz 150 yıl içinde ortalama boyumuz 10 santimetre uzadı. Ortalama yaşam süremiz ise 20 yıl arttı. Kısa bir süre içinde yaşadığımız bu gelişmeler gelecekte ne gibi bir hal alacak? AsapSCIENCE ekibi bugünün en heyecan verici bilimsel gelişmelerini inceleyerek türümüzün geleceği hakkında tahminler yaptı. İşte gelecekte bizi bekleyenler...

Bin yıl sonra vücudumuz ve yaşamımız nasıl değişecek?

AsapSCIENCE ekibi bugünün en heyecan verici bilimsel gelişmelerini inceleyerek türümüzün geleceği hakkında tahminlerde bulundu.

Yaklaşık 10 bin yıl önce insanlar inek sütüne yönelik bir tolerans geliştirdi. Geçtiğimiz 150 yıl içinde ortalama boyumuz 10 santimetre uzadı. Ortalama yaşam süremiz ise modern tıpta yaşanan gelişmeler sayesinde, sadece 65 yıl içinde 20 yıl arttı. Kısa sürede yaşadığımız bu gelişmeler bin yıl içinde ne gibi bir hal alacak? AsapSCIENCE ekibi bugünün en heyecan verici bilimsel gelişmelerini inceleyerek türümüzün geleceği hakkında tahminlerde bulundu.

Öncelikle insanların kendileriyle gurur duymak için çok fazla sebebi var. Beyinlerimiz o kadar iyi çalışıyor ki en gelişmiş bilgisayar sistemleri bile beynimizin performansına yaklaşamıyor. 2014 yılında yapılan bir araştırmada Japonya’daki K bilgisayarı (dünyanın en gelişmiş bilgisayarlarından biri) insan beynin aktivitesini taklit etmeye çalıştı. 705 bin 24 işlemci çekirdeği, 1,4 milyon GB RAM ve 40 dakikalık çalışmanın ardından bilgisayar insan beynin 1 saniyelik aktivitesini taklit etmeyi başardı.

Ancak bu durum kısa sürede değişebilir. Bilimciler gelecekte bilgisayarların beynimizin hızına erişeceğini hatta insanlar gibi konuşup etkileşim kurabilen, bizi dinleyen ve hatırlayan yapay zekalar geliştireceğimizi söylüyor. Tabii bilgisayarlar git gide daha çok insanlaşırken biz de robotlarla daha içli dışlı bir yaşam sürmeye başlayacağız.

Vücudumuzda gezinen robotlar

Bilimciler gelecekte nanobot adı verilen çok küçük boyuttaki robotların damarlarımızda yüzerek vücudumuzun normal yeteneklerini geliştireceğini söylüyor. Transhümanizm (İnsanötesicilik) olarak adlandırılan bu gelişmeler, yeteneklerimizin artık biyolojik yapımızla sınırlı kalmayacağını ve bugünün çok ötesine geçeceğini öngörüyor.

Teknolojiyle birlikte değişecek olan tek şey vücudumuz değil. Ekip, mikroskobik robotlardan oluşan yığınların bir bina haline gelecek şekilde düzenlenip, işi bitince tekrar dağılabileceğini söylüyor. Yani evinizin bulunduğu arsayı başka amaçlarla kullanmak için evinizi toparlayıp yerinden kaldırmanız mümkün olacak.

Küresel ısınma vücutlarımızı da değiştirecek

Önümüzdeki bin yıl içerisinde dünya üzerinde konuşulan dil sayısı oldukça azalacak. Öte yandan, koyu tenli kişilerin gelecekte maruz kalmamız beklenen ultraviyole ışınlara ve fazladan sıcaklığa karşı daha avantajlı konumda olacağı öngörülüyor.

Tüm bu gelişmelerden sonra (eğer hala bugünkü vücutlarımızı kullanıyorsak) daha uzun ve daha zayıf olmamız da muhtemel. Vücudumuzda gerçekleşmesi beklenen bu değişikliklerin en önemli sebeplerinden birisi olarak küresel ısınma gösteriliyor.

Yazar: Semih Sönmez
Kaynak: http://www.dunyahalleri.com