Mümin Sekman

Bilimin çözemediği bilmeceler

Bilimsel olarak her geçen gün daha fazla gelişen bir dünyadayız. Artık gündemimizde yapay zeka programlanması, Mars’a koloni yollanması gibi konular var. Peki sizce bilim her soruya cevap bulabildi mi? Hayır! Bilimin bile hala cevap bulamadığı pek çok bilmece var. İşte bilim insanlarını çaresiz bırakan o sorular...

Bilimin Çaresiz Kaldığı 5 Durum

Bilimin çaresiz kaldığı 5 durumu sizler için sıraladık. Dünyada enteresan olayların sonu gelmemiştir. Bir cisim, yazı, olay veya fosil bulunduğu zaman hemen araştırılmaya başlanır. Peki sonuçları her zaman olumlu mu? Maalesef hayır. İşte bilimin çaresiz kaldığı olaylar.

Mısır Piramitleri

Bu devasa büyüklükteki piramitlerin nasıl yapıldığı hala gizemini koruyor. Yüzlerce hatta binlerce araştırma yapıldı hem içi hem de dışı tarandı ama ele geçen herhangi bir kanıt olmadı. Bu piramitlerin nasıl yapıldığına dair yüzlerce teori var, uzaylıların yardım ettiğinden tutun o zamanlarda insanları daha büyük olduğunu ve böylelikle yapıldığını söyleyenlere kadar çeşit çeşit teoriler mevcut. Mısır piramitlerinin yapılmasında hangi taş ocağının kullanıldığı bile bilinmiyor. Gözümüzün önünde kocaman şekilde duran bu yapı hakkında gerçekten de nasıl yapıldığı hakkında bir kanıt yok.

Kosta Rika'da yer alan dev taş küreleri

Futbol oynamayı sever misiniz? Peki top bu küreler olursa.

Kosta Rika'nın sahilinde yer alan küreler ilginç bir şekilde kusursuz bir yapıya sahip. Çapı 2.5 metre ağırlığıysa 16 tonu bulan bu topların nasıl yapıldığı ve buraya geldiği hala gizemini koruyor. Mısır Piramitlerinde olduğu gibi bu küreler hakkında da onlarca teori var. Bilim adamları bu kürelerin yapılması için 30 tona yakın bir taşın kullanılması gerektiğini söylüyorlar. Bu ağırlık ve büyüklük akla dev insanlar teorisini getiriyor. 

İnsan Beyni

Geçmişten günümüze insan vücudu sürekli incelenen bir şey olmuştur. Günümüzde ki tıbbın gelişmesini de buna borçluyuz. Fakat en gelişmiş canlı olan insanın vücudu o kadar karmaşık bir yapıya sahip ki vücudumuzdaki çoğu şeyin hala daha ne işe yaradığını bilmiyoruz, mesela apandisit herkesin bildiği bu yapının ne işe yaradığı hala çözülebilmiş değil ama konumuz bu değil. İnsan beyni vücudun yönetimini sağlayan bir yapı ve sürekli insanların ilgisini çekmiştir. Nasıl çalışır? Nasıl düşünüyorum gibi sorular her zaman insanların aklında olmuştur. Ama geçmişten günümüze yapılan yüzlerce binlerce araştırma sonucunda hala daha beynin nasıl çalıştığı gizemini korumaktadır.

Kara Delikler

Kara delikler aslında fotoğraflarda gözükmezler. Bilim insanları çekilen görüntülere bakıp orada bir kara deliğin olduğunu tahmin ederler. Uzay konusu da ilk insanlardan beri sürekli merak edilen bir konudur. Teleskopun icadından sonra bu merak daha da artmıştır. Yeni yeni keşfedilmeye başlanan bu kara delikler hakkında net bir bilgi elimizde yok. Gelecek senelerde yeni görüntüleme biçimleri keşfedildiği zaman belki de kara deliklerin ne olduğunu keşfedebileceğiz.

Unidentified Flying Object (UFO) Tanımlanamayan Uçan Nesne

UFO’lar her zaman merak konusu olmuştur. Kaçırılan bazı insanlar uzun süre bulunamadığı zaman akla gelen ilk isimlerden olan UFO’lar hala daha gizemini korumaktadır. Bilim insanları UFO’ların ne olduğunu hala bulamamışlarıdır veya Amerikan hükümeti bunu insanlardan saklamaktadır. UFO’lar hakkında yüzlerce teori vardır ama hiçbiri kanıtlanamamıştır. İleri zamanlarda UFO’ların insan yapımı belirsiz nesneler mi yoksa bizi ziyaret eden dünya dışı varlıklar mı olduğunu bulabileceğiz.

Kaynak: http://muthisbilim.org