Mümin Sekman

Beyin haftası başladı: kafamızı çalıştırmak üzerine kafa yorma haftası!

“Beyni doğru kullanmak” üzerine kafa yorma haftası!

Türkiye’de kişisel gelişimin kültürünü yaygınlaştırmak için kurulan Kişisel Gelişim Merkezi ( KİGEM.com) üç yıldır 13-19 Mart tarihlerinin “beyin haftası” olarak kutlanmasını sürdürüyor. Bu sene de beyin haftası etkinlikleri devam ediyor.

Kigem kurucusu Mümin Sekman “neden beyin haftası”nı şöyle açıklıyor:

“Beyin insan vücudunun %2 si ağırlığında olmasına rağmen, geriye kalan %98’i yönetiyor. Ancak çoğumuz kafamızın nasıl çalıştığı üzerine fazla kafa yormuyoruz!

Amacımız beyin gücüne insanların dikkatini çekmek, beynin nasıl daha iyi kullanılabileceği hakkında insanları bilinçlendirmek, bir haftalığına da olsa herkesin beyinlerini daha iyi kullanmak üzerine kafa yormalarını sağlamak

Öncelikli hedefimiz medya ve gönüllüler aracılığıyla, bireysel düzeyde beyin gücünü önemseme ve beyni doğru kullanma bilincini yaygınlaştırmak.

Biliyoruz ki, bir ülkede beyin gücüne ne kadar değer verilirse, insanlar da beyinlerine o kadar değer verirler. Sadece alın terinin değil, “akıl teri”nin de kutsandığı bir kültürün yaratılmasına katkıda bulunmak istiyoruz.

Bugün dünyanın 67 ülkesinde beyin haftası kutlanıyor. ABD parlamentosu aldığı bir karar ile 1990-2000 yılı arasını beyin yılı ilan etti. Avusturya hükümeti 1999 yılını beyin yılı ilan etti . İsveç 1998 yılını beyin yılı ilan etti.
Her toplumun dahi rezervlerini doğru değerlendirmeye dönük bir ulusal beyin politikası olmalıdır. Çocuklara ilkokuldan başlayarak beynin önemi ve nasıl çalıştırılması gerektiğini anlatmak gerekir.

Meclis kararı ile Türkiye’de bir yılın “beyin yılı” ilan edilmesi “beyin merkezli kamu politikaları” oluşturulmasının başlangıcı olabilir. Böyle bir kararla Türkiye’nin “birinci sınıf beyinleri” önemseyen bir ülke olduğunun, beyin gücüne inanıldığının, beyin gücüyle başarılı işler yapan insanların desteklendiğinin altı “resmen” çizilmiş olacaktır.

Biz Türkiyede beynin değerini kendi gücümüz ve beyin haftası gönüllülerimizle anlatmaya devam edeceğiz. Bu amaçla hazırladığımız ‘beyin kullanma kılavuzu’nu ekte sunuyoruz.”

Kaynak: http://www.kigem.com/beyin

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.