Mümin Sekman

BEYİN GELİŞTİRME

 • Neden kendimizi sersem gibi hissederiz?

  Sersemlik hissi, günlük hayatta en sık yakınmalardan biridir ve sıklığı yaş ile artar. Hastalar bu sersemlik hissini; baş dönmesi, halsizlik, dengesizlik, bayılma vs. gibi tanımlarlar

 • Müzik beynin gıdasıdır!

  ''1993 yılında Wisconsin Üniversitesi''nden Dr. Frances Rauscher ve arkadaşlarının yaptıkları araştırma yayımlanınca ortalık karıştı. Tıp ve psikoloji aleminde ''Mozart Etkisi'' diye adlandırılan durum üstüne büyük bir tartışma başladı. Sav şuydu: 15 dakikalık bir Mozart parçası dinletilen öğrencilerin IQ''larında 8-9 puanlık artış görülmüştü.'' Evet, bizde müzik beynin gıdasıdır diyor, sizi Kaan Arslanoğlu''nun güzel yazısıyla baş başa bırakıyoruz.

 • Stres unutkanlık yapıyor...

  Hepimiz 20''li yaşlarımıza kadar ne kadar hızlı öğrendiğimizi ve kolay unutmadığımızı biliriz. İşte bu hızlı kavrama beynimiz iki türlü gelişme gösterdiği için olur. Yirmili yaşlardan sonra ise beynimiz sadece varolan beyin hücreleri arasındaki bağlantıları arttırarak gelişir ve diğer yandan da yavaş yavaş hücre ölümü başlar. Biz ne kadar çok farklı alanlarla ilgilenir ve entelektüel seviyemizi geliştirmeye çalışırsak beynimizde kendisini o ölçüde geliştirir.

 • Beyni geç gelişen daha zeki oluyor...

  ABD Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü''nde gerçekleştirilen ve sonuçları dün Nature dergisinde yayımlanan uzun süreli bir bilimsel çalışma, süper zekâya sahip çocukların kortekslerinin en kalın aşamaya diğerlerinden birkaç yıl sonra ulaştığını ortaya koydu.

 • Beyninizi doğru kullanın

  BUGÜN gazetesi KİGEM’in "beyin haftası" kitapçığını haber yaptı: "Önemli kararlarınızı açık havada yürürken alın, yabancı dil öğrenmeye çalışın, güzel bir fotoğrafa bakın, odanızın camını açarak kendinize oksijen ısmarlayın..." İşte beyninizi daha iyi çalıştırmanın yolları...

 • Türkiye beyin haftası : bu hafta aklınızı başınıza toplayacağız!

  KİGEM olarak 13-19 Mart tarihlerinin “beyin haftası” olarak kutlanmasını başlatıyoruz! Bir hafta boyunca vücudumuzun %2’sini kapladığı halde geriye kalan %98’i yöneten beynimizin değeri ve beynimizi nasıl daha iyi kullanabileceğimiz üzerine düşünmeye var mısınız? Bu hafta kafamızı nasıl daha iyi kullanabileceğimiz üzerine kafa yorma haftası! Beyin haftasında neler mi yapıyoruz? Beyin haftası özel sayfamıza girmek için tıklayın!

 • İşte başarının beyindeki izleri!

  Neden bazı insanlar diğerlerinden daha başarılı oluyor? Bu sadece eğitimle, yetişme şartlarıyla açıklanabilir mi? Yoksa yanıt daha derinlerde, daha içerlerde mi gizli. Beyinde ve genlerde başarının izini sürmek mümkün mü?

 • Sadece kigem'de: erkek ve kadın beyni birbirinden farklı mıdır?

  "Öğrenme farklılıkları, ilgi alanları, düşünme ve davranış farklılıkları nereden kaynaklanıyor?" Belgin Öğrek kadınlar ve erkeklerin beyinlerindeki farkları Kigem.com için yazdı.

 • Beynimiz keşfedilmeye devam ediyor...

  Otomobilinizde direksiyonun başında ayağınız bir yandan gazdan frene, frenden gaza giderken, bir yandan da yoldaki işaret levhalarına bakıyor aynı zamanda yanınızda oturanla sohbet ediyorsunuz. Beyniniz tüm bu işlemleri birbirine karıştırmadan nasıl oluyor da aynı anda gerçekleştirebiliyor?

 • Sadece kigem'de: beynin gücü düşünmenin iki biçiminde...

  Yazar Daniel Goleman, zihnimizin gücünü iki ayrı düşünme biçiminin uyumunda buluyor. Duygularıyla, akıllarının birleşimini yapanlar, beyinlerini daha iyi kullanıyorlar...

 • Sadece kigem'de: beynin ilkeleri

  Beynin ve düşünmenin ustaları Tony Buzan ve Raymond Keene "Dehanın El Kitabı"nda beynin sinerjistik ilkesinden söz eder. Beynimizin çalışma sistemi söz konusu olduğunda 1+1, hemen her zaman 2''den fazla eder...İşte guruların ağzından beynin önemli ilkesi...

 • Beyninizi şaşırtın, düşünme biçiminiz değişsin!

  Her gün gittiğiniz yolu, sabah uyandığınız müziği, oda ve büronuzun düzenini değiştirerek beyninizi şaşırtın. Çalışmayan beyin hücrelerini çalışır hale getirirsek 60 yaşında bile bir gencin beyni kadar aktiviteye sahip olabiliriz

 • Aklınızın haritasını çıkarın!

  Akıl haritanızı çıkararak düşünme hızınızı ve yaratıcılığınızı artırmak mümkün. Akıl haritaları sayesinde ele aldığınız konuyu farklı açılardan görmeniz söz konusu oluyor ve birçok şeyi aynı anda değerlendiriyorsunuz.

 • Çoklu zeka ve beynin etkili kullanımı

  Çoklu zeka kuramı, beynin etkili kullanımı yönündeki düşünme alışkanlıklarımızı etkiledi; çoklu zeka ile beynimizi daha etkili kullanıyor, bizleri birbirimizden farklı kılan becerilerimizi görüyoruz.