Beynin psikolojik yapısı üzerine konferans videoları

Seçim yaparken beynimizde neler oluyor? Beyin iyimserlik eğilimiyle mi doğar, kötümserlik eğilimiyle mi? Beyindeki davranış kontrol mekanizmaları nasıl çalışır? Mantık dışı bulduğumuz ama yapmaya devam ettiğimiz davranışların sırrı nedir? İnsan kendi beynini bir bilgisayarla kontrol edebilir mi? Beynin psikolojik mekanizmaları üzerine bilgilendirici konferans videoları...

Beynin biyolojik yapısı hakkında bilgilendirici videolar

Neden bir beynimiz var? Beyni olmayan türler nasıl yaşıyor? İnsan bilinci nasıl çalışır? Beyin "doğaçlama" çalışırken, içinde neler olur? Beyin yaralanmalarından çıkan dersler neler? Beynin içinin görüntüleri nasıl çalıştığını gösteriyor? Beynin görme sistemi nasıl çalışıyor? Beynimizin nörolojik ve biyolojik yapısını anlatan Türkçe altyazılı konferanslardan bir birkaçı...

Abd 2013'te tarihin en kapsamlı beyin araştırmasını başlatıyor!

Amerika tarihin en kapsamlı beyin araştırmaları projesini başlatma kararı aldı.Genom projesinin bir benzerini beyin için yapmak isteyen bilim adamları farklı disiplinlerden oluşan dev bir takımla 2013 yılının sonunda çalışmalara başlıuor. Proje FBI, CIA gibi kurumlarla sinirbilimciler ve nanobilimcileri bir araya getirecek. İnsan Beyin Projesi, hem sinir hücrelerine hem de algı ve bilinç süreçlerine derin bir bakış açısı sağlayacak. Beyin Aktivite Haritası olarak da adlandırılan projenin milyarlarca dolara mal olması bekleniyor. Barack Obama'nın yaptığı açıklamada ABD Hükümeti'nin projeye 10 yıl için tam 3 milyar dolar bağış yapacağı duyuruldu.

Neden türkiye'de beyin haftası kutlamalarını başlattık?

Mümin Sekman Her Şey Beyinde Başlar adlı kitabında, neden Türkiye'de Beyin Haftası kutlamalarını başlattıklarını şöyle anlattı: "Beyin haftası projemizin bireysel, kurumsal ve toplumsal boyutları var. Bireysel boyutta amacımız, bu hafta aracılığıyla çok sayıda insanın beyninin nasıl çalıştığını öğrenmesi ve beynini daha verimli kullanmaya başlamasını sağlamak. Kurumsal boyutta amacımız, kurumların çalışanlarını beynin doğru kullanımı konusunda bilinçlendirmesini sağlamak. Kamu kurumları, okullar ve şirketler çok sayıda insanı hızla bir araya toplama imkânına sahipler. Bu gücü o insanların iyiliğine olan bir amaç için kullanabilirler. Öğretmenler, İK müdürleri ve eğitim sorumluları kurumlarında beyin hakkında bilinçlendirici etkinlikler yapabilirler...Devamı.

Beyin üzerine söylenmiş en güzel sözlerden seçmeler

Beyin üzerine yazarlar, şairler, ressamlar, bilim insanları neler söylemiş? Güçlü Hafıza kitabının yazarı Ahmet Yıldız Kigem.com/beyin haftası için özel olarak derledi. "İnsan beyni anlayabileceğimiz kadar basit olsa, bizler öyle basit olurduk ki onu anlayamazdık." Emerson Pugh "İnsan beyni, sahibin ihtiyaçlarından fazla gelişmiş bir araca benzer." A.R.Wallece "İyiliği, hastalığı, sefaleti, mutluluğu, zenginliği, fakirliği yapan zihindir." Edmund Spencer

Beyin elçilerimiz: beyin haftası için birlikte neler yapabiliriz?

Daha çok insanın Beyin Haftası'ndan haberdar olmasını sağlamak için yapabileceğiniz birçok şey olabilir. "Bu kampanyayı daha önce bilseydim, katkıda bulunmak isterdim" diyorsanız, her yıl yapacağımız çalışmalar için kendinizi tanıtan ve yapabilecekleriniz anlatan bir mail ile başvurabilirsiniz. Başvuruda bulunanlardan uygun ve yeterli olanlar bir araya getirilerek, Türkiye Beyin Haftası'nın Beyin Elçileri oluşturulacaktır.

Dünyada beyin haftası nasıl kutlanıyor?

Beyin Haftası kutlamaları Türkiye’de yeni yaygınlaşıyor ancak dünyada 65 ülkede Mart ayının bir haftası “Beyin Haftası” olarak kutlanıyor. Bu haftada okullarda, oyunlarla çocuklara beynin çalışma şekli ve önemi anlatılıyor. Şirketlerde eğitim seminerleri ve afişlerle, beyin hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Üniversitelerin tıp bölümleri, beyinle ilgili en son araştırma sonuçlarını halka yönelik konferanslarla açıklıyor. Amaç, bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle beyin hakkında farkındalık oluşturmak.

Kafamızı daha iyi çalıştırmak üzerine kafa yorma haftası!

Kigem.com kurucusu Mümin Sekman "Neden Neyin Haftası?" sorusuna şöyle cevap veriyor: "Beyin insan vücudunun %2 si ağırlığında olmasına rağmen, geriye kalan %98'i yönetiyor. Ancak çoğumuz kafamızın nasıl çalıştığı üzerine fazla kafa yormuyoruz! Amacımız beyin gücüne insanların dikkatini çekmek, beynin nasıl daha iyi kullanılabileceği hakkında insanları bilinçlendirmek, bir haftalığına da olsa herkesin beyinlerini daha iyi kullanmak üzerine kafa yormalarını sağlamak. Öncelikli hedefimiz medya ve gönüllüler aracılığıyla, bireysel düzeyde beyin gücünü önemseme ve beyni doğru kullanma bilincini yaygınlaştırmak. İkinci hedefimiz beyne değer veren, beyni kullanma sanatını vatandaşlarına öğretmeyi görevi sayan bir kamu politikası oluşturulmasını sağlamak.