Mümin Sekman

Başarının formülü bulundu

Başarılı olmanın basit bir formülü vardır aslında. Başarıya ulaşma yolu her zaman bellidir. Genel olarak başarılı olmak isteyen birinin yapması gereken ana görev "çalışmak", çaba göstermektir. Formüldeki diğer katsayılar, çarpanlar, bölenler mudahale edilememez çogu zaman. Belirlenen bir hedefte başarılı olma oranı(B), şans faktörü(Ş), olanak(O), çalışma miktarı(Ç), kapasite(K) ve hedefin büyüklüğü(H) gibi olgulardan etkilenerek oluşur.

B = [ Ş ( O + ( ÇxK ) ) ] / H Başarı=[Şans faktörü(Olanak+(Çalışma mikxKapasite))] / Hedefin büyüklüğü

Görüldüğü gibi "başarılıyım" demek için B'nin en az "1″ çıkması gerekmektedir. Bu da H=[Ş(O+(ÇxK))] eşitliğinde olur. [Ş(O+(ÇxK))] bölümü "H"den ne kadar küçükse o kadar başarısız, ne kadar büyük ise o kadar başarılı olunur.

Formülü biraz açalım;

Çalışma verimi(V)=Olanak + (Çalışma miktarı x Kapasite) formülün çekirdeğini oluşturur. Yani en fazla etkileyebileceğimiz kısımdır. Söylediği şudur; Kapasite ile çalışma miktarı birbiri ile direk ilişkilidir. Kapasite, çalışma miktarının verimini etkiler. Kapasite çok düşük ise çalışma miktarının başarıya etkisini düşürecektir. Yüksek ise verimi arttıracaktır.

Ayrıca olanakların fazla olması da başarıya yönelik çalışmanın verimini pozitif(+) yönde etkileyecektir. Fakat olanakların fazla olması kapasite kadar direk etkili değildir. Olanakların minimum olduğu bir durumda bile kapasite ve çalışma miktarı yeterli ise başarıya ulaşılabilir. Ama kapasite "0″ ise başarı neredeyse imkansızlaşır.

Şans faktörü x Çalışma verimi Başarıya giden yolda şansın önemi de büyüktür. Peki şans nedir?

Sansı meydana getiren "Bir tek günün yaşamdaki değeri" başlıklı yazımda bahsettiğim "B" katsayısından başka bişi değildir. Yani olayların kelebek etkisi katsayısı. O yazıda şöyle demişim;

"B" katsayısının değerini zamana dışarıdan bakmadan bilemiyoruz malesef. Eğer zamanı düz bir çizgi olarak görebilseydik, olayın(de) gerçekleştiği andan itibaren sonraki olayların akışını ve etkileşimlerini takip ederek eşşekler gibi kasıp bulabilirdik bu katsayıyı(b) bulabilirdik.

Ama fonksiyonda "lt"ye ulaşmış(yani ölmüş), ve hayatı tüm ince ayrıntılarına kadar kaydedilmiş birinin "b" katsayısı -dediğimiz gibi eşşekler gibi kasılarak- bulunabilir. Çünkü onun yaşadığı zamanı, tutulan kayıtlar sayesinde çizgi olarak görebiliriz"

O yazıda bahsedilen bir tek günün yaşamdaki değeri şöyle geçiyor;

______lt Integral F(de)dde ______t

Bu "B" katsayısının kendinden sonraki günlere yaptığı etki katsayısının etkileşimi ile oluşmuştur ama biz zaman değişkeni ile ugraşmak istemiyoruz. İstediğimiz şans fonksiyonunu bulmak o da

F(integral F(de)dde)

oluyor. Lafı uzatıp da daha fazla karıştırmayalım. Yani şans bir fonksiyon, bazı yerlerde 0′ın altına düşüyor, bazı yerlerde de çok yukarılara çıkıyor. Ve bu fonksiyonun koordinat düzlemindeki "y" değerlerini, bizim daha önce yaptığımız şeylerin birikimi belirliyor. Yani bizim günlük hayatta kullandığımız rastgele anlamındaki "şans" aslında o anlamda değil. Sorun, şansı belirleyen bir "B" kelebek etkisi katsayısı var ama biz bunu hesaplayamıyoruz. Bu yüzden "rastgele, tesadüf, şansızlık işte" demek daha kolay geliyor. Normal.

Işte başarı da bu yukarıda formulü verilen şans fonksiyonunun türevinden etkileniyor. Fonksiyonun türevi, yani teğetinin eğimi bizim başarımızı etkiliyor. Eğim pozitif ise pozitif, negatif ise negatif etkiliyor.

(Şans faktörüxÇalışma verimi) / Hedefin büyüklüğü Görüldüğü gibi hedefin büyüklüğü yani zorluk derecesi de başarıya ulaşmayı etkileyen en büyük etkenlerden biri. Hedefimiz küçük olursa o olguda başarıya ulaşmamız daha kolay olur.

Misal sayısal değerler verelim;

1- Hedefin büyüklüğü = 10x olsun, 2- Hedefin büyüklüğü = 20x olsun,

Simdi ikisini karşılaştıralım;

Her iki durumda da başarılı olmanın koşulu B'nin en az 1 olmalı yani "Şans faktörüxÇalışma verimi" çarpımının sonucu hedefin büyüklüğüne eşit olmalı. Bakıyoruz.

Aynı kişi için başarılı olma koşulunu arıyoruz. Bu ne demek? Şans faktörü her ikisinde de eşit. Oranlayalım/bölelim.

1- 10x = Şans faktörü(1)xÇalışma verimi(1) __________________________________

2- 20x = Şans faktörü(1)xÇalışma verimi(2)

Böylece şans faktörü etkisiz hale geldi. Geriye;

Çalışma verimi(1)/Çalışma verimi(2) = 1/2 ise 2. durumda başarıya ulaşmak için 2 kat daha fazla çalışmak gerekiyormuş.

Ve bu kadar formülden, ıvır zıvırdan sonra geriye tek bir cümle kalıyor. "Başarılı oldukça önümüze daha zorlu hedefler çıkacak, daha zorlu hedefler için, daha çok çalışıcaz" son olarak nereye varıyoruz; "Cehalet erdemdir"

Ama şimdi bu sonuç çıktı diye artık önümüze hedef koymamaya, öğrenmemeye mi başlayacağız? Hayır. Bu sonucun anlamı o değil. "Yeter artık çalışmayın, ne işinize yarıyor" değil. Anlamı; "Ne kadar çok bilgi öğrenirsek öğrenelim, hala bir kademe üstünde ulaşmak istediğimiz bilgiler olacak". Yani her türlü durumda, her insan cahil zaten. Sonsuz bilinmezlik içinde 10 birim bilgi ile 10 birim başarılı olsan da az, 1000 birim bilgi ile 1000 birim başarılı olsan da az. Az az az...

Sonuç olarak bu formülü en çok kullanan, önüne tekrar tekrar bitmek tükenmeyen hedefler koyan en başarılıdır. Ya da öyle düşünmek lazım. "Skerim ulan... Ne ki bu hayatın anlamı... Ne bok yemeye yaşıyorum ben" dememek için. Gerçi bir tek insan yetiyor, hayatın amacını soruşturmayı bıraktırmaya ama... Belki de "o"dur hayatın amacı... Sevgidir... Belki de "Başarı = Sevgi"dir.

 

 

KAYNAK: www.anafikir.com