Mümin Sekman

Başarılı öğretmen nasıl olunur?

KONU: BAŞARILI ÖĞRETMENLİK

SORU:

Özel bir okulda sınıf öğretmeniyim. Öğrencilerimle ilişkilerimin daha iyi olması ve mesleğimde daha başarılı olmak için önerilerinizi bekliyorum.

Özellikle takip etmem gereken yayınları, kitap isimlerini ve seminerleri öğrenmek istiyorum. Teşekkürler. Metin C.

CEVAP:

Başarılı bir öğretmen olmak için, akademik dünyada öğretilen yöntemlerden daha farklı ve etkili yollar aramanız başlangıç için iyi bir tavır.

Başarılı bir öğretmen olmanın en iyi yolu “öğretmen” olmamak! Sınıflarınızda bir öğretmen gibi değil, lider gibi dolaşmalısınız. Konuşurken “öğretmeye” değil “hitabet yapmaya” çalışmalısınız.

Zirvedeki insanlar ya çok sayıda insanın yaptığı mesleği, hiçkimsenin yapamadığı kadar iyi yapmanın yollarını bularak gelmiştir yada çok az insanın yaptığı mesleği yaparak zirveye çıkmıştır.

Öğretmenlik çok sayıda insanın yaptığı bir meslek. Dolayısıyla ancak hiçkimsenin yapamadığı kadar iyi yapmanın yollarını bulanlar aradan çıkabilir. Bu da zeka, yaratıcılık ve yetenek gerektirir.

Lütfen mesleğinizi kutsallaştırmak yerine kalitelendirmeye çalışın. Öğretmenlerin öğrenmeye karşı korkunç derecede dirençleri olduğuna tanık oldum. Bu nedenle 2 yıldır öğretmenlere seminer vermiyorum. Başkalarından bir şey öğrenmeyi “ego” meselesi yapmamanızı öneriyorum.

Okuma önerilerim şunlar:

- Frederic Vester/ Düşünmek öğrenmek unutmak/ Arıtan
- Hızlı okuma/ Mustafa Ruşen / Alfa
- Fotoğrafik Hafıza/ Melik Duyar
- Kesintisiz öğrenme/ Mümin Sekman/ Alfa

MS

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.