Mümin Sekman

Başarıları belgesele konu oldu

Bir Tuluhan Tekelioğlu Belgeseli: Yapabilirsin

 

Hayatını ve çevresini değiştiren 9 güçlü kadının hikâyesini anlatan “YAPABİLİRSİN” Belgeseli 1 Mart 2017’de, Kanyon AVM’de gerçekleştirilecek özel gösterimle seyirciyle buluşuyor. SUTEKS Group katkılarıyla hazırlanan bir Tuluhan Tekelioğlu Belgeseli olan “YAPABİLİRSİN” hayata meydan okuyan dokuz kadının öyküsünü anlatıyor.

 

Umut aşılıyor

 

Değişimi kendi hayatında yaratmış ve çevresine yaymayı başarmış Türkiye’nin dört bir yanından dokuz kadının hikâyesinden hareketle hazırlanan “YAPABİLİRSİN”belgeseli umut aşılıyor. Çekimleri Adıyaman, Hatay, İstanbul, İzmir-Çeşme-Germiyan, Kars ve Mersin-Arslanköy’de gerçekleşen Tuluhan Tekelioğluimzalı belgesel; kendi hayatının dizginlerini cesaretle ele almış güçlü kadınların ilham veren başarı hikâyelerini gözler önüne seriyor.

 

Değişim odaklı

 

Geleneksel rollerden sıyrılan kadının; kendisine dayatılanı değil, kendi seçtiği hayatı yaşadığında yarattığı değişime odaklanan “YAPABİLİRSİN”, her kadının bu güce sahip olduğunun altını çizerek cesaretlendirmeyi amaçlıyor.

 

 

Belgeselin YouTube linki

 

https://www.youtube.com/watch?v=1nnw5c9kcpU&feature=youtu.be&app=desktop

 

YAPABİLİRSİN Kadınları

 

Nuran Özyılmaz (Kars)

Girişimci

 

Ev hanımıyken altın bileziklerini satarak girişimciliğe başlayan ve kaz yemeğini turizme kazandıran Nuran Özyılmaz’ın, Kaz Yetiştiriciliği ile ilgili Sürdürülebilir Kars Kazı Projesi Birleşmiş Milletler tarafından destekleniyor.

 

 

Berna Şen Özmen (İstanbul)

Türkiye’nin ilk F16 pilotu

 

Ailesinin tüm itirazlarına rağmen endüstri mühendisliği bölümünde okurken silahlı kuvvetlere giren Berna Şen Özmen, Türkiye’nin ilk F16 pilotu oldu. 20 yıl boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet veren Özmen, bugün sivil havacılıkta yolcuları taşıyor.  

 

Nazmiye Muslu Murat (Hatay)

Halterci

 

2016 Paralimpik olimpiyatlarında dünya rekoru kırarak Halter şampiyonu olan Nazmiye Muslu Murat, annesinin ısrarıyla haltere başladı. Halter sporu, doğuştan kalça çıkıklığı olan Murat’ın zamanla en büyük tutkusu haline geldi. 

 

 

Ümmiye Koçak (Mersin-Arslanköy)

Çiftçi, tiyatro yazarı ve yönetmeni

 

İlkokul mezunu Ümmiye Koçak, 2001 yılında köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nu kurdu. Tarlada çalışarak biriktirdiği para ile kadına karşı şiddet sorununu anlatan “Yün bebek” filmini yazdı ve yönetti. Bu filmle New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü aldı.

 

 

Altın Mimir (İstanbul-Tunceli)

Avukat

 

Çocukluğu Tunceli Ovacık’ta geçen Altın Mimir, annesini erkek çocuk doğuruncaya kadar hayatını gebe olarak yatakta geçiren bir kadın olarak hatırlıyor. Hemşirelik okurken İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazanan Mimir, bugün Türkiye’nin en çok tanınan avukatları arasında yer alıyor.

 

 

Gülsüm Kav (İstanbul)

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kurucusu.

 

2010 yılında “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu”nu kuran Gülsüm Kav, 100’ün üzerinde dava takibi yapıyor. Kurduğu Platform 40 kentte örgütlenmiş ve 100 bin kişiyi aşmış durumda.

 

 

Ece Apaydın (Adıyaman)

Müzik öğretmeni

 

Adıyaman Fevzi Çakmak Ortaokulu’ndaki 428 öğrenciyle birlikte özel bir çalışma yapan müzik öğretmeni Ece Apaydın, engelli öğrencilerin de içinde bulunduğu 400 kişilik bir orkestra kurdu. Apaydın, bu özel çalışmayla seslerini dünyaya duyurmayı ve okula enstrüman temin etmeyi amaçlıyor.

 

 

Nuran Erden (İzmir Çeşme Germiyan Köyü)

Çiftçi ve grafiti sanatçısı

 

Zeytin toplayarak geçimini sağlayan 54 yaşındaki Nuran Erden, köy evlerinin dış cephelerine graffiti yapıyor. Erden’in ünü diğer köylere de yayılmış durumda.

 

Aslı Elif Tanuğur (İstanbul)

Propolis Üreticisi

Oğlunun rahatsızlığına çözüm bulmak amacıyla Türkiye’de üretimi olmayan propolisi kendi temin eden Aslı Elif Tanuğur, Türkiye’nin ilk yerli propolisini bir dünya markası haline getirmek için SBS Bilimsel BioÇözümler’i kurdu.

 

 

Kaynak: http://https://www.youtube.com/watch?v=1nnw5c9kcpU&feature=youtu.be&app=desktop