Mümin Sekman

Bağırmadan iş yaptırmak mümkün

 Toplantı odasında, ofis koridorlarında veya kendi masanızda. Ne durumda olursanız olun bağırmak asla çözüm olmayacak. Böyle durumlarda erkekseniz "agresif" kadınsanız "yaygaracı" sıfatı size çok uygun bulunacaktır.  Siz de böyle nahoş sıfatlara yakıştırılmadan işlerinizi yaptırabilirsiniz. İşte saygı sınırlarını zorlamadan iş yaptırmanın yolları...

Saldırgan değil kesin olun

Saldırgan cümleler yerine iddialı ve kesin tavırlar daha etkili olacaktır. Kesin cümleler kurduğunuzda otoritenizi göstermekle birlikte saygıyı da elden bırakmamış olacaksınız.

İlk siz konuşmayın

İnsanlar topluluk içinde söz verilmesini ve fikirlerinin dinlenmesinden hoşlanır. Bu nedenle görev vereceğiniz kişinin fikrini önce dinleyin, sonra siz kendi düşüncenizi paylaşın.

Karşı çıkmayın

Yanlış duymadınız. Hiç katılmasanız bile iş yaptıracağınız kişiye karşı çıkmayın, aksine katılıyorum deyin. Fikrine katıldığınızı ancak şu şekilde yapılırsa daha doğru olacağını söyleyin ki vereceğiniz işin selametinden şüpheniz olmasın. İnsanlar fikirlerine önemseyen kişilerin verdiği görevleri daha çabuk yapar.

 

KAYNAK: Milliyet