Mümin Sekman

Artist olmak isteyenler için ücretsiz okul!

Okul değil yıldız fabrikası

ZAFER AKBAŞ
Sabah

Bundan 13 yıl önce kurulan Müjdat Gezen Sanat Merkezi, sanat dünyasına yepyeni yıldızlar kazandırdı. Televizyon dizilerinin en çok beğenilen genç isimlerinin ortak noktası, MSM''den mezun olmaları.

Tiyatro ve sinema dünyasının ünlü ismi Müjdat Gezen''in 1991 yılında Ziverbey''de tarihi bir köşkü restore ettirerek kurduğu sanat okulu ''Müjdat Gezen Sanat Merkezi'', adeta bir yıldız fabrikası gibi çalışıyor. 1993 yılında vakıf olan MSM, tiyatro, yazarlık ve yaratıcılık, opera-şan, klasik gitar, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Hafif Batı Müziği gibi sanat dallarında eğitim veriyor. Okulun tiyatro bölümü, son zamanlarda özellikle dikkatleri üzerine çekiyor; zira televizyon dizilerinin yıldızlaşan genç isimlerinin büyük bir çoğunluğu MSM''den çıkıyor...

DİKKAT ÇEKEN İSİMLER MSM''DEN
Ekranların reyting rekortmeni dizisi ''Bir İstanbul Masalı''nda modern kül kedisi Esma Kozan''ı canlandıran genç oyuncu Ahu Türkpençe ve aynı dizide Esma Kozan''ın kardeşi Ozan Kozan''ı canlandıran İsmail Hacıoğlu da tiyatro eğitimini MSM''den aldı. Otoriteler, genç yaşta birçok ödül kazanan Hacıoğlu için ''geleceğin jönü'' yorumunu yapıyor.

Ekranların mafya dizisi ''Kurtlar Vadisi''nin önemli karakterlerinden avukat Elif''i canlandıran Özgü Namal da şöhretini ve başarısını Müjdat Gezen Sanat Merkezi''ne borçlu. ''Kurtlar Vadisi''nin yanı sıra ''Büyü'' adlı filmde de başrol oynayan Namal, genç yaşında birçok sinema ödülü kazandı.

1980 öncesi siyasi dönemin konu edildiği ''Çemberimde Gül Oya'' dizisinin Yurdanur''u Özge Özberk ve Avrupa Yakası dizisinin ''Sosyetik Selin''ini canlandıran Evrim Akın da oyunculuk konusunda temel eğitimlerini MSM''den alanlardan... Ancak iki genç başarılı oyuncu da, bazı sebepler nedeniyle okuldan mezun olamadıklarını söylüyor.

Çalkantılı yaşamı ile gündemden düşmeyen Arzu Yanardağ, tiyatro eğitimini MSM''de aldıktan sonra birçok tiyatro oyununda, sinema filminde ve televizyon dizisinde başrol oynadı. Son olarak ''Tatil Aşkları'' adlı dizide oynayan Yanardağ, okuldan aldığı eğitim sayesinde aranan bir oyuncu haline geldi.

ÖĞRENCİLERDEN PARA ALINMIYOR

Müjdat Gezen Sanat Merkezi''nde 4 yıllık eğitim süresi boyunca öğrencilerden para alınmıyor. Okulun geliri, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Vakfı''ndan karşılanıyor. Ekim ayında düzenlenen sınavlardan başarıyla geçen öğrenciler eğitim hakkı kazanıyor. Okula başvuracak gençler, açık öğretim dahil hiçbir yüksek öğretim kurumuna bağlı olmamak zorunda. Okulda Müjdat Gezen, Kenan Işık, Savaş Dinçel, Mustafa Alabora, Aliye Uzunatağan ve Muzaffer Hiçdurmaz gibi isimlerin aralarında olduğu usta isimler ders veriyor.

x

Gelişimciler Facebook'ta

Mümin Sekman'dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.